Avrupa’nın en büyük OSB’si İkitelli OSB

İkitelli OSB Başkan Vekili Nihat Tunalı, yaklaşık 2 yüz 50 bin çalışanız ile Avrupa’da en büyük istihdama sahip olduklarını ve her sektörde faaliyet gösteren 27 bin 500 işletmenin İhtisas OSB kurabilmek için yardım beklediğini kaydetti.

Avrupa’nın en büyük OSB’si İkitelli OSB

İkitelli OSB Başkan Vekili Nihat Tunalı, yaklaşık 2 yüz 50 bin çalışanız ile Avrupa’da en büyük istihdama sahip olduklarını ve her sektörde faaliyet gösteren 27 bin 500 işletmenin İhtisas OSB kurabilmek için yardım beklediğini kaydetti.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 11:37
Avrupa’nın en büyük OSB’si İkitelli OSB
İstihdam açısından Avrupa’nın en büyük OSB’si unvana sahip İkitelli OSB’de göreve yeni başlayan Başkan Vekili Nihat Tunalı’ya Sanayi Gazetesi olarak hayırlı olsuna gittik, bin ah işittik. Tunalı, 37 kooperatifin birleşmesiyle oluşan İkitelli OSB’de kümelenme örneği gösteren 27 bin 500 işletmenin kabına sığmadığını alanlarında İhtisas OSB kurabilmek için kıvrandıklarını kaydetti. Öte yandan ülkeye yıllık 7-8 milyar dolarlık bir katma değer sağlayan İkitelli OSB’de bulunan kooperatiflerin eski adıyla Arsa Ofisi şimdiki adıyla TOKİ ile aralarında tezyidi bedel davaları sürdüğünü ve bu sanayicinin önündeki en büyük sorun olduğunu kaydetti.
İkitelli OSB nasıl doğdu?
İkitelli OSB 37 kooperatifin birleşmesiyle içinde irili ufaklı imalathane ve büyük fabrikalardan oluşmaktadır. 27 bin 500 kişinin istihdam edildiği İkitelli OSB’de KOBİ’lerin büyüyerek fabrika haline geldiğini zamanla sınırlarını taştığını kaydeden Tunalı, İkitelli OSB’nin sayısal rakamlarda Türkiye’de değil Avrupa’da ki sanayi bölgelerinin en büyüğü olduğunu belirterek; “İkitelli OSB 1985 yılında İstanbul’un muhtelif yerlerinde kurulmuş şehri kirleten küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir çatı altında toplanmaları amacıyla 1985 yılında kuruldu. Şehri kirleten küçük ve orta ölçekli işletmelerle merdiven altı imalathanelerin daha sağlıklı bir yapıya kavuşmaları İkitelli OSB’nin temelleri atıldı. Zehirli gazlar ve atıklarla insan sağlığını tehdit eden firmaların burada toplandı. KOBİ’ler şehir dışına alınarak şehircilik ilkelerine uygun ve her türlü alt yapısı hazırlanmış alanlarda toplanarak çevreye zarar vermeden faaliyetlerini sürdürmek amacıyla kent içi trafik yoğunluğunun azaltılması düşüncesiyle zamanın belediyesi İkitelli OSB’yi 700 hektarlık alan içersinde oluşturdu. Burada bulunan KOBİ’ler devletten hiç kredi almadan ve katkısı olmadan 80 milyon metre karelik bir alana yerleşti. Küçük ölçekli işletme sahipleri 2 milyar dolar ceplerinden yatırım yaparak İkitelli OSB’yi bu hale getirdiler. Daha sonra devlet buraya ana halter yollarının yapımı için 8 milyon dolar bir yatırımda bulundu.  
Ne zaman OSB oldunuz?
2000 bin yılında 4562 sayılı yasa çıktıktan sonra 2001 yılında müteşebbis heyet oluşturuldu. OSB olarak faaliyete geçmiş hala buranın yönetim kurulu başkanlığını ve meclis başkanlığını ve yönetim kurulu başkanı İstanbul Valisi yönetmekte. İkitelli OSB7nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini ise ben yapmaktayım. Buradaki bizim yıllık katma değer olarak senelik 7-8 milyar dolarlık bir katma değer var. Bununla alakalı İkitelli OSB, sorunları da olan bir yer. Burada 120 ülkeye ihracat yapılıyor. Her türlü sanayiyi içinde barındırıyor. Ama burada en önemli sorun devletin en üst kademelerine kadar ulaştırdığımız ama kesin bir çözüm bulamadığımız eski arsa ofisi ve bugünkü adıyla TOKİ ile yaşadığımız sorunlar var.
10 kişinin üstünde istihdam sağlayan kaç işletmeniz var?
O tür istatistiklerin kesin net belgeler elimizde olmamasına rağmen yüzde 70’lik bir bölümü küçük ve orta ölçekli KOBİ’lerden oluşmakta. Bu konuda çok büyük ölçekte olanlarda var. Binlerce kişiye istihdam sağlayan işletmelerimiz de var. Onlarda kooperatifin bir üyesi sayılıyor. 27 bin iş yerimizin içinde 10 kişi çalıştıran da var 2 bin kişi çalıştıran da. İkitelli OSB’de 121 ülkeye ihracat yapıyor.
OSB’de bulunan firmalar kontrol altında güvenilir mi?
Buranın ruhsat denedim birimi her gün bu işletmelerin hepsini kontrol etmekte. Huhsatı verirken de itfaiye müdürlüğümüzce diğer birimlerimizce her türlü denetimler yapılmakta. Bugün ilgili belediyelerin yaptığının çok daha fazlasını denetim olarak yaparak sıkı bir şekilde denetlemekteyiz. İstanbul’da da geçmişte belediyeye bağlı belediye tarafında ruhsatlarının kontrol edildiği sanayilerde yaşanmış üzücü olaylar var. Bu tür şeylerin olmasını hiç kimse arzu etmez. Ama OSB’lerin belediyelerden çok daha iyi denetim çok iyi ruhsatlanmada işlemlerini yaptığı bir var sayım ortadadır.
TOKİ VE KOOPERATİFLER ARASINDA DAVALAR SÜRÜYOR
Burası 1985 yılında kurulduğunda büyükşehir belediyesi tarafından OSB’ye tahsis edildikten sonra kooperatiflere tahsisi yapıldı. Buradaki en büyük sorun devletin en üst kademelerine kadar ulaştırdığımız ama bugüne değin kesin bir çözüm bir türlü bulamadığımız eski adıyla Arsa Ofisi ile yani bugünkü adıyla TOKİ’yle gerek şerh gerekse tezyidi bedel davalarıyla ilişkili sorunlar yaşanmakta. Burası 1985 yılında kurulduğunda İkitelli OSB’deki bu yerler büyükşehir belediye başkanlığı tarafından OSB’ye tahsis edildikten sonra kooperatiflere tahsis ediliyor. Arsa Ofisi kamulaştırma kararı çıkıyor. Bedellerini ilgili şahıslara yapıyor işlemlerini yapıyor. Kooperatiflere de yüzde 10 yapını da ekleyerek parasını tahsil ediyor ve 37 kooperatifin tapularını veriyor. Daha sonra üzerinden 20 yıl geçtikten sonra Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde zaman aşımı kaldırıldığı için Arsa Ofisi’de lav edilip TOKİ’ye dönüyor. Eski Arsa Ofisi şimdiki TOKİ’den sızdırılan bilgilerle avukatlar usulüne uygun tebligat yapılmadığı gerekçesiyle kooperatif üyelerine gidip, ‘senin dedenden yer kaldı, sana usulüne uygun tebligat yapılmadı’ diyerek insanlarla anlaşarak ve vekaletname alarak TOKİ’ye dava açıyorlar. TOKİ’de bize dava açıldı 1 milyon TL olarak ödediğim bu parayı bana ödeyeceksin diyor. Kooperatif bu parayı ödemiş Arsa Ofisi’nde ki yanlış işlemlerden ötürü 17 kooperatif tarafından açılmış milyon liralık davalar var. TOKİ’de bunun için arsalara şerh koydu. Cumhurbaşkanına kadar bu derdimizin çözülmesi için konuyu anlattık. Kooperatifler bu paraların kat kat karşılığını ödemek zorunda kalacak. Arsa Ofisi’nin tahsis ettiği para hazine devrolmuş. TOKİ’nin koyduğu şerhler nedeniyle kooperatifler kredi alamıyor ve arsalarını satamıyor.
Şerhler bu zamana kadar neden kaldırılmadı?
Şerhler 37 kooperatifin 21 tanesi açtığı davayı kazanarak bu şerhleri kaldırdı. Ama tamamından kalkmadı. Davaları süren kooperatiflerin şerhini TOKİ kaldırmıyor. TOKİ bu şerhlerin kaldırılması için arsa sahiplerine teminat veya ipotek verin diyor.
Bu süreç ne zaman başladı?
Bu süreç 1990’lı yıllardan bu günümüze kadar sürüyor. yana sürüyor. Birçok kooperatif dava yoluyla bunları kaldırabildi. Ama bazı kooperatiflerin bu davaları kabul edilmeyip hala sürüyor. Uzun yıllardır uğraşılıyor. Yani TOKİ ile ilgili sorunlar iki bölümden oluşuyor. Birincisi şerler ikincisi tezli bedel davaları ikisi birbirinden farklı şekilde sürüyor.
Burada OSB olmasa nasıl bir yapı olurdu?
Şimdikinden çok daha kötüde olurdu. OSB’nin sanayiciler için çok büyük yararı var. Enerjiyi bir kere TEYAŞ’dan aldığınızın yüzde 23 altında bir fiyatla veriyoruz sanayicimize. Bugün biz enerjiyi dağıtmasak sanayici her ay daha fazla elektrik faturası ödeyecek. Aldığınız fiyata dağıtıyoruz enerjiyi suyu henüz almadık ama projemizde var. Su ve doğalgazı da aynen elektrik enerjisini adlığımız gibi alacağız. Türk Telekom ile sözleşme imzaladık. İnternet içinde ttnet ile anlaşma aşamasına geldik. OSB devletin yapabileceği yatırımları çok daha erken yapıyor. OSB’lerin ülke ekonomisine çok büyük katkıları var. Boş parsellerimiz yok. Hepsi pars edilmiş ve hepsi ruhsatlandırılmıştır.
 
VALİMİZ HER TÜRLÜ SORUNUMUZLA İLGİLENİYOR
Öz yönetime geçmeyi şu anda düşünmüyoruz. Valimiz her türlü sorunlar ile ilgileniyor ve bölgemize çok sıcak bakıyor. Çözümler için bize çok yardımcı oluyor. Örneğin 17,5 de biz yatırım teşvik belgesi aldık Başbakanlık hazine müsteşarlığından ikitelli OSB olarak. Bur da sayın valimizin de çok büyük katkısı oldu ve her konuda da destekleri oluyor, bizlerde bu konularda çalışıyor bizler de küçük ve orta ölçekli sanayicilere çok büyük katkı sağlamış oluyoruz. Yaklaşık olarak 3 trilyon OSB’nin cebinde kalıp altyapı çalışmalarına bütçe ayırıyoruz. İkitelli OSB’de 2 yüz 30 bin çalışan dedik ama bu çalışanların olması dolayısıyla bur da çok büyük trafik sorunu yaratıyor. Bizlere buralar tahsis edildiğinde hiçbir şey yoktu. Biz bunları tahsis edip yapınca çok büyük ilerleme oldu. Biz bilemezdik geldiğimiz de etrafımız da bu kadar çok konut yapılacağını.
ŞEHİR OSB’Yİ İŞGAL ETTİ
Buralara gelinirken merdiven altı üretimler bitsin gayesi ile gelinmişti. Ama biz bu gün yine şehir içinde şehir ile kucak kucağa, tamamen etrafımız konutlar ile çevrilmiş bir şekilde çalışıyoruz. İkitelli OSB şehrin dışı gibi gözükürken, ama şehrin tam göbeğinde kalan bir yer oldu. Bu sorunu çözmek amacı ile hükümetimiz, devletimiz hızlı metroları yapıyor sağ olsunlar. Yapılan yatırımlar büyük rakamlar ha bu sene ha önümüzdeki sene derken sonunda bu sene açılışı yapılacak temenni ediyorum. Büyükşehir belediye başkanımızda zaman zaman geliyor, bizde gidiyoruz yardım talep ediyoruz. Altyapı sorunumuz yok şu anda. Burada yaklaşık tüm yollarımız brüt arsa alanımız 7 milyon metrekare, yüz ölçümü 700 hektar olan kooperatiflerin inşaat alanı 8 milyon metrekare. Burada üretilmesi beklenen katma değeri 10 milyar dolar yıllık, OSB’nin günlük eşya hareketi 50 ton, aydınlatma şebekemiz enerji 2 yüz 50 milyon, telefon santralimiz 100 bin abone, aydınlatma 30 km, 75 bin konut ve ana yollarımızın uzunluğu 75 kilometredir. OSB’nin kendi başına arıtması yok. Bizim burada her kooperatifin kendi bünyesinde arıtma sistemi var. Ortak sağlık merkezi adı altında bizim çalışmamız var, İhtisas OSB’si kuralım bize yer verin diye söyleyen geri dönüşümcüler var. İstanbul’da bulamıyorlar ama uzağa da gitmek istemiyorlar. Ya Sakarya ya da Çorlu en uygun yer olarak görülüyor.
DEVLETİN BİR LİRA KATKISI OLMADI
 
Biz 1985 yılında kurulan ve OSB yasası çıktıktan sonra ona intibak etmiş bir OSB’yiz. OSB yasası çıktığında zaten yüzde 10’un üzerinde faaliyet vardı burada. Burada parseller 37 kooperatife tahsis edilmiş hepsi ruhsatlandırılmış. ruhsatlandırılmış durumdadır. Diğer OSB’lerle kıyaslandığımız için derdimizi anlatamıyoruz. Devletin buraya 1 lira katkısı olmadan orta ve küçük ölçekteki işletmeci buraya 2 milyar dolar yatırımı hiç kredi kullanmadan kendi cebinden burayı harcadı.
 
İkitelli OSB’nin 2011 hedefleri neler?
 
İhtisas OSB’leri kurarak buradaki sanayicilere ihtiyacı olan büyük alanlar kazandırmak istiyoruz. Ülke ekonomisine katkı sağlamak için burası bir geçiş süreci. Buradaki firmalar büyüyor. Türkiye’de toplam 264 OSB var. Bu OSB’lerde çalışan yaklaşık bir milyon kişinin 2 yüz 50 bini İkitelli OSB’de çalışıyor. OSB’lerin ülke ekonomisine çok büyük katkıları var. Boş parsellerimiz yok. Hepsi parsel edilmiş ve ruhsatlandırılmıştır. Öz yönetime geçmeyi şu anda düşünmüyoruz. Valimiz her türlü sorunlar ile ilgileniyor ve bölgemize çok sıcak bakıyor. Çözümler için bize çok yardımcı oluyor. Yatırım teşvik belgesi aldık. Burada sayın valimizin de çok büyük katkısı oldu ve her konuda da destekleri oluyor. Bizlerde küçük ve orta ölçekli sanayicilere çok büyük katkı sağlamış oluyoruz. Bu kazanımla yaklaşık olarak 3 trilyon TL OSB’nin cebinde kaldı. Bu parayı altyapı çalışmalarına ayırıyoruz” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.