banner110

Anadolu’nun yeni yıldızı İncesu OSB

Anadolu’nun parlayan yıldızı olan İncesu OSB’de metrekare fiyatı 15 TL’ye altyapısı tamamlanmış 157 parsel yeni yatırımcılarını bekliyor.

Anadolu’nun yeni yıldızı İncesu OSB

Anadolu’nun parlayan yıldızı olan İncesu OSB’de metrekare fiyatı 15 TL’ye altyapısı tamamlanmış 157 parsel yeni yatırımcılarını bekliyor.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 09:53
Anadolu’nun yeni yıldızı İncesu OSB
Kara, hava, demiryolu ve denizyolu ulaşımına yakın olan İncesu OSB, elektrik, su, doğalgaz hizmetleri tamamlanmış olarak sanayicilerin ilgi odağı haline geldi. Kayseri İncesu OSB, Adana Karayolu üzerinde uzanan 610 hektar alan üzerine İncesu Belediyesi’nin mücavir alanı içerisinde kurulu. İncesu OSB’nin kurulduğu yer, çevresinde konutlaşmanın olmaması ve arazilerin verimsiz olması nedeniyle sanayileşmeye açısından en uygun yer olarak karar verildi. İncesu OSB, büyüklükleri 5 bin ile 280 bin metrekare arasında değişen 157 adet parsele sahip. İmar planları ve altyapı çalışmaları tamamlanan OSB yeni yatırımcılarını bekliyor.
 
 TAMAMLANAN PROJELER
 
5 bin metreküplük su deposu ile içme suyu şebeke sistemi tamamlandı. AG – OG elektrik şebekesi ile OSB’nin enerji sistemi tamamlandı. OSB’nin içinde 21 kilometre uzunluğunda imar yolları yapılarak işletmelerin ulaşım sorunu tamamlandı. 1. kısmı 2010 yılında yapılan doğalgaz şebekesinin 2. kısım olan 3 bin 750 metrelik çelik boru hattın ihalesi yapılarak inşaata başlandı. Doğalgaz bağlantısı yapılıp işletmeye açılan tesislerin dışında isteyen firmalara da doğalgaz bağlantısı yapılmaktadır. OSB imar planındaki yeşil alanlara 2011 yılında 3 bin adet olmak üzere bu güne kadar toplam 26 bin adet çam cinsi ağaç dikilerek otomasyon sistemiyle sulamaları yapılmaktadır. İncesu OSB yönetimi bu özelliğiyle hiçbir OSB de olmayan ağaçlandırma ve çevre duyarlı çalışmalarıyla ön plana çıkıyor.
 
İNCESU OSB’NİN AVANTAJLARI
 
İncesu Organize Sanayi Bölgesi, diğer OSB’lerden daha avantajlı imkânlara sahip özellikleri ön plana çıkıyor. Bu özelliklerin başında; İncesu OSB’nin Kayseri - Adana devlet karayolu üzerinde kurulu olması, İskenderun, Mersin ve İzmir limanlarına diğer OSB’lerden daha yakın olması, ithalat ve ihracatta hammadde, mamul madde taşımacılığında Kayseri – Niğde demiryoluna yakınlığının yanı sıra yeni yapılacak tren istasyonuyla navlun bedelinde ve zaman kazanma açısından avantaj sağlayacaktır. OSB’de çalışan personelin ulaşımı için banliyö treni seferleri uygulanmaktadır. İncesu OSB’nin çevresinde konut bulunmadığı için genişleme potansiyeline de sahip durumda. Jeolojik olarak 2.10 ile 2.90 kg/santimetrekare arasında değişen zemin emniyet gerilmesi bakımından da yapılaşmaya çok müsait bir araziye sahip. Dünyada ilgi duyulan rüzgâr enerjisi yönünden büyük bir potansiyeline sahip olması açıdan sanayiciler bu enerjiyi kullanmayı tercih etmekte. İncesu OSB alanı içerisinde Türkiye’nin büyük tesislerinden olan takım tezgâhları fabrikası TAKSAN firmasının bulunması OSB sanayisine ayrı imkânlar sağlamaktadır. 30 yıldan beri faaliyet gösteren Taksan A.Ş. ve Çinkur ( Çinko Kurşun ) Sanayi tesislerinden dolayı bölgede yetişmiş kalifiye sanayi işçisi bulma sıkıntısı yaşanmamaktadır. Yabancı yatırımcıların veya yerli büyük firmaların ihtiyacını karşılamak için 1 milyon 300 bin metrekare rezerv genişleme alanı ihdas edilmiş ve bu alana ait imar planı, tahsis edilecek firmanın yerleşim ve kullanım durumuna göre geliştirilmeye açık durumdadır.
 
BÜYÜK YATIRIMLAR BAŞLADI
 
İncesu OSB’de 2011 yılında 32 parselin projesi onaylandıktan sonra ruhsatları verildi. Bölgede Alman ortak girişimi olan BETEK ( Filli Boya ) Yapı Kimyasalları Sanayi, Kütahya Yapı Kimyasalları ( KYK ) Sanayi, Turkuaz Seramik A.Ş. gibi birçok firmanın inşaatlarına başlandı. Turkuaz Seramik inşaatını tamamlayarak ünitelerine doğalgaza bağlı olarak üretime başladı. Sanayiciler, Marmara bölgesinde yoğunlaşan sanayiye alternatif olarak İncesu OSB’yi tercih etmeye başladı. Kayseri’de yeni oluşum gösteren OSB’ler Türkiye sanayisinin gelişmesinde katkı sağlayarak özellikle İncesu OSB yönetimi sanayicilere altyapısı tamamlanmış parseller sunarak her türlü kolaylık sağlamanın yanı sıra yardımda da bulunmakta.
 
CAZİBE MERKEZİ OLDUK
 
Bölge Müdürü Cemal Oğuzhan, sanayicilerin İncesu OSB’nin Anadolu’nun ortasında kara, hava, demir yolları ve çok yakın olduğu İskenderun ve Mersin limanlarına yakınlığı sayesinde tercih edildiğini kaydetti. Oğuzhan, yatırımcıları bölgeye davet ederek; “İncesu OSB bu özellikleriyle yeni dönemde yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler:
İncesu OSB
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.