OSB Uygulama Yönetmeliği’nde ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nda yapılan değişikliklerle; OSB'lerde imar planı iş ve işlemlerinde ve uygulamalarında radikal değişiklikler yapılmıştır. Bu yazıda; OSB Uygulama Yönetmeliği’nde konuya ilişkin olarak yapılan değişikliklere ve imar planı iş ve işlemlerinin hangi usul ve esaslar çerçevesinde yürütüleceğine ilişkin açıklamalara yer verilmektedir.

A) OSB Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan ve 16.04.2020 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle; Yönetmeliğin "imar planı yapımı" başlıklı 36'ncı maddesi tümüyle değiştirilmiştir.

Yapılan bu değişiklikle;

  • Sanayi parsellerinde emsal değerleri, "0,70" ya da "1,00" olmak üzere seçenekli olarak düzenlenmiştir. Halen emsali "0,70" olan OSB'ler, eğer "1,00" emsale çıkmaya karar verirlerse, imar planı değişikliği ile bu kararlarını hayata geçirebileceklerdir.
  • Emsal hesaplama kriterleri değiştirilmiştir. Örneğin zemin altı ilk bodrum kat, tek asma kat, asansör boşlukları ve yangın güvenlik holünün emsal hesabına katılmayacağı kabul edilmiştir.
  • Ortak kullanım alanı için ayrılması zorunlu olan miktarlar, sanayi parselleri için belirlenen Emsal ile orantılandırılmıştır. Buna göre, sanayi parselleri için

*Emsal 0,70 olarak belirlenen OSB'lerde yüzde 8,

*Emsal 1,00 olarak belirlenen OSB'lerde yüzde 10 oranında

ortak kullanım alanı ayrılacaktır.

  • Sanayi parseli dışındaki kullanım alanlarında “Y=serbest” koşulu kaldırılmıştır.

B) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; bu Yönetmelik değişikliğinin ardından,

1- 3194 sayılı İmar Kanunu’nda ve OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 36'ncı maddesinde yapılan değişiklikler ile süreçte yaşanan gelişmelerin getirdiği gereklilikleri dikkate alarak, “Organize Sanayi Bölgeleri İmar Planı Şartnamesi”ni  revize etmiş ve 17/04/2020 tarihinde yürürlüğe koyarak,  "https://www.sanayi.gov.tr/mevzuat/diger/mc4303011615" adresinde yayınlamıştır.

2- 18.04.2020 tarihli ve 57540384-453.04-E.1507910 sayılı yazısıyla da, 3194 sayılı İmar Kanunu’nda ve OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 36'ncı maddesinde yapılan değişiklikler çerçevesinde açıklamalar yapmış ve "İhtiyaç halinde OSB’lerin imar planı iş ve işlemlerinin, Organize Sanayi Bölgeleri İmar Planı Şartnamesi ile bu yazıda yer alan hususlara uygun olarak hazırlanarak Bakanlığa sunulacağını" belirtmiştir.

Bakanlık tarafından; tüm OSB'lere gönderilen bu yazıda, imar planı iş ve işlemlerinin hangi usul ve esaslar çerçevesinde yapılacağına ilişkin detaylı açıklamalar yapılmıştır. Bakanlığın uygulamaya yön verir nitelikteki açıklamalarının detayları, "https://www.osbhukuku.com/single-post/2020/05/03/Organize-Sanayi-B%C3%B6lgelerinde-%C4%B0mar-Plan%C4%B1" adresinde paylaşılmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.