Türkiye olarak, bazılarında kısmen, bazılarında ise büyük ölçüde dışa bağımlı olduğumuz, başta Savunma ve Havacılık, Teknik Tekstil, Bilişim, Nükleer Enerji, Makina ve Otomasyon, Elektrik Elektronik, Medikal Cihazlar, İlaç ve Kimya, Otomotiv ve Elektrikli Otomotiv gibi teknoloji sektörlerine odaklı işletmelere Ar-Ge ve tasarım altyapısı sunmaktadır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının oluru ve NKUTEK ile TÜDEP Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği arasında varılan mutabakat çerçevesinde, 3 Faz halinde, yap-işlet–devret modeline göre inşa edilmektedir. Projenin 1. Fazında, ofisler, laboratuvarlar, prototip atölyeleri ve sosyal yaşam alanları ile birlikte, toplamı 40 bin metrekareye ulaşan kapalı alanda, 320’den fazla ofis şeklinde Ar-Ge ve tasarım alanı bulunmaktadır. Bu fazın hayata geçirilmesiyle, Trakya ve İstanbul  bölgesinde yer alan firmaların, Ar-Ge ve inovasyonla rekabetçiliklerinin arttırılması, mevcut ürünlerinde de katma değerin arttırılması hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra, diğer önemli hedef ise, bilhassa Savunma ve Havacılık gibi, stratejik sektörlerdeki milli ve yerli projelerde, Bölge’den, daha fazla katkı sağlanması hedeflenmektedir. 

NKUTEK-EURASIATECHNOPARK Projesinin, 2023’e kadar tamamlanması planlanan II. ve III. fazlarıyla ise, toplam kullanım alanı 700 bin metrekareye ulaşan, tam donanımlı bir “Uluslararası Bilim ve Teknoloji Üssü” olması hedeflenmiştir. Proje 2023’te tamamlandığında, sadece ülkemiz için değil, dünya ölçeğinde bir ileri teknoloji, üretim ve cazibe merkezi olması beklenmektedir. NKUTEK-EURASIATECHNOPARK için, hedef sektör olarak belirlenen, Savunma, Havacılık, Teknik Tekstil, Bilişim, Nükleer Enerji, Makina ve Otomasyon, Elektrik Elektronik, Medikal Cihazlar, İlaç ve Kimya, İletişim, Otomotiv ve Elektrikli Otomotiv Teknolojileri sektörlerinde, yurtdışında bulunan yeteneklerin ülkemize kazandırılması konusunda hazırlıklar devam etmektedir.

Hem bireysel, hem de kurumsal uluslararası uzman ve yeteneklerin ülkemize kazandırılması hedeflenmektedir.  Bu konuda, halen 30’a yakın ülke ile temas kurulmuş olup, toplamda 60 civarında ülkenin uzmanlarının, Ar-Ge Mühendislerinin, tasarımcılarının burada yer alması planlanmaktadır.

İlk bölümleri tamamlanma aşamasında olan NKUTEK-EURASIATECHNOPARK’da, ilk 80 firmanın, 2018’den itibaren faaliyetlerine başlaması beklenmektedir. Bununla ilgili firmaların başvuruları ve bu başvuruların uygunluk değerlendirmeleri ise halen devam etmektedir. Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından ise Trakya Bölgesi’nde yer alan girişimcilere destek programları kapsamında, Bölge sanayisine de destek olacak şekilde bir “Girişim Merkezi” oluşturulacaktır. Bu merkezde, Start Up’lar için “open office”ler, hedef sektörler için özel laboratuvar ve tasarım atölyeleri, sertifika danışmanlık ofisleri, eğitim ve toplantı salonları ile dokümantasyon merkezleri yer alacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.