Kurulma aşamasını tamamladıktan sonra bulunduğu teknoloji bölgesi içinde bir taraftan kendisini geliştiren bir taraftan da çevresinde bulunan sanayi kuruluşlarına TTO aracılığıyla ortak projeler yapılması, Ar-Ge ve tasarım merkezi kurulumu, danışmanlık ve mentorluk vb. faaliyetlerine destek veren NKUTEK, yeni bir atılımı daha gerçekleştirmek için çalışmalara başladı. Bu yeni atılım ülkemizde hızla sayıları artan fakat sürdürülebilirlik açısından mutlaka bir desteğe ihtiyacı olan Ar-Ge ve tasarım merkezlerine yönelik bir Ar-Ge Akademi uygulamasıdır. Bilindiği gibi ülkemizde son 2 yıl içinde kurulup sayıları bini aşan bu merkezler adeta bir bebeklik dönemini geçirmektedir. Gerek işleyişlerle ilgili teknik sorunlar yanında proje üretememe ve dışarıya açılamama sorunları içinde yol haritalarını tam anlamıyla gerçekleştirememe durumuyla karşı karşıya kalmaya başlamışlardır. Bunun dışında Ar-Ge merkezlerinde çalışan personelin bu konuda eksiklikleri yanında yeni eleman alımında yaşadıkları bilgiye dayalı eksiklikler ilk başta dikkati çekmektedir. Zaman geçirilmeden mutlaka buna el atılması gerektiği bilinci ile hareket eden ve Tekirdağ ili içinde, toplamda 44 Ar-Ge ve tasarım merkezine kısa sürede ulaşan bir yapıda ağabey rolünü üstlenme görevini NKUTEK üzerine almış ve Ar-Ge Akademi şemsiyesi içinde yeni bir oluşum başlatmıştır.

Bu oluşum temeli insana dayalı ve bilgi eksikliklerinin tamamlanmasına yönelik NKUTEK TGB bünyesinde kurulmuştur. Önce Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin eksiklikleri saha incelemelerinde ve oluşan talep karşısında belirlenmiştir. Buna bağlı olarak geliştirilen metot Ar-Ge akademi içinde yüzde 60 teknik konuları yüzde 40 Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde kullanılabilecek sosyal içerikli konuları kapsayacak bir eğitim programı oluşturulmuştur. Bu eğitim programı uygulama öncesinde deneme eğitimler yine Ar-Ge merkezlerine yönelik yapılmıştır ve yapılmaktadır. Bunlardan en son yapılan eğitim Patent Uzmanlık Eğitimi’dir. Sınıf sayısı 15’i aşmayacak şekilde profesyonel eğitimcilerle Ar-Ge ve tasarım merkezlerinden bu konuda çalışan ve her bir Ar-Ge ve tasarım merkezinden birer kişinin katıldığı 2 günlük eğitim gerçekleşmiştir. Eğitimler ücretsiz ve sertifikalıdır. Bunun gibi yine yakın zaman içinde Dijital Dönüşüm Eğitimini yine 2 günlük süre içinde gerçekleştirmeyi NKUTEK planlamıştır. Alınan yoğun talepler, çıktığımız Ar-Ge Akademi yolunun ne kadar doğru olduğunu bize göstermiştir.

Ar-Ge Akademi belli bir eğitim planı olan 3 aylık bir süre içinde haftada 1 günü alacak ve tamamen Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurgulanmıştır. Eğitimlere Ar-Ge ve tasarım merkezi çalışan personelleri ve yeni alınacak personeller katılabilecektir. Profesyonel kişilerce verilen eğitimlerde COSME AİA desteği ve İŞKUR desteğinden yararlanılacaktır. 3 aylık dönem içinde katılım sayısı 15 ve her Ar-Ge ve tasarım merkezinden 1 eleman katılacaktır. Haftada sadece 1 günü kapsaması işletmeleri de zora sokmamaktadır. Yetişmiş elamanlara verilecek eğitim düzeyiyle yeni başlayan elemanlara verilecek eğitim düzeyi farklı olacaktır. Tıpkı lisan okullarında olduğu gibi kur şeklinde eğitim yürütülecektir. Modern uygulamaların hem teorik hem de uygulamalı şekilde yürütüleceği program içinde Tekirdağ’da bu konuda uzmanlaşmış şirketlere katılımcı elemanlar götürülerek pratiklik artırılacaktır. Yine aynı şekilde konusunda uzman hatta CEO seviyesinde tanınmış kişiler de eğitimci olarak bu eğitim içine dâhil edilecektir. Uygulamanın bir pilot uygulama niteliğinde oluşu BSTB ile paylaşılmış elde edilen doneler, yine BSTB’ye aktarılarak ülke geneline yayılması sağlanabilecektir. Bu çıkılan yolun ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmada Ar-Ge ve tasarım ayağında önemli katkılar yapması beklenmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezgin 2018-06-20 16:23:55

Merhaba hocam eğitimlerin takvimi belli mi? Katılım sağlamak için ne yapmamız gerekiyor ?

Teşekkürler