Bir ülke meselesi olduğunu göz önünde bulundurarak, milli ve yerli yazılımı ülkemiz bazından bir değerlendirmeye alırsak, son dönemde öneminin çok daha fazla arttığını söylemek mümkün hale geliyor. Özellikle ABD, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yerli yazılım şirketlerini satın almak için ciddi teklifler gelmektedir. Bu durum akıllara “Neden?” sorusunu getiriyor.

Milli yazılımlar Türkiye’nin geleceğine yön verecektir. Birçok firma yerli olmasına rağmen kullanılan yazılımların yabancı sermayeli olması kuşkusuz ki o firmayı yüzde 100 yerli bir yazılım firması yapmamaktadır.

Devletimizin tüm resmi kurumları, ülkemiz içindeki küçük büyük tüm şirketlerimiz yerli yazılım kullanma konusunda hassasiyet göstermelidir. Bu hassasiyet ülkemizin içinde bulunduğu durum ve konum itibariyle daha da önem arz etmektedir. Devlet kurumlarımızın ve şirketlerimizin mahrem bilgileri ülkemizin sınırları içinde kalmalı, dışarıya bağımlı olmaktan en kısa sürede kurtulmamız gerekmektedir.

Milli ve yerli yazılımın önemi neden bu kadar arttı?

Firmaların ya da kurumların sahip oldukları bilgi ve verilerin tamamını tek bir sistem üzerinde toplayabilen ERP yazılımları büyük kolaylığın yanında ayrıca bir güvenlik problemini de beraberinde getirmektedir. Yabancı yazılım şirketlerinin isterlerse en kritik bilgileri alabilecek olmaları firmalarımız ve özellikle de kamu kuruluşlarımız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Birçok firma bu noktada kendi yazılımını kullanarak güvenlik konusunda endişe duymazken, hâlâ birçok kurum yabancı yazılım kullanarak risk almaktadır. Özellikle kamu kuruluşlarının kendilerini koruması için tamamen yerli yazılım kullanmaları gerekmektedir.

ERP sistemleri çok önemli

Teknolojinin elinde tuttuğu gündelik yaşam alışkanlıklarımızın kontrolüne alışmış olsak da günümüzde teknolojik gelişmelerin hızına yetişmek oldukça zordur. Bu hıza yetişmek adına gereken çabayı gösteren firmaların rekabet ortamını tamamen değiştirdiği göz önünde bulundurulduğunda geleneksel yapının aslında artık başarısızlık sebebi haline dönüştüğünü söylemek mümkündür. Böylesine bir sürecin içerisinde özellikle ekonomik sistemler açısından ERP yazılımları oldukça büyük önem taşımaktadır. ERP sistemine sahip olmadan günümüzde bir firmanın ayakta kalabilmesi neredeyse imkânsızdır. Gelişmeler ve ERP sistemlerini iş süreçlerinin merkezine yerleştiren firmaların bize gösterdiği ise gelecekte bunun çok daha önemli olacağıdır. ERP sistemleri gücünü her geçen gün kanıtlarken bir yandan da güvenlik ile ilgili sorular firmaların kafasını karıştırmaktadır. Özellikle Türkiye örneğinden hareketle gidecek olursak yerli yazılım konusunun neden önemli olduğu ortaya çıkacaktır.

ERP sistemleri bir şirketin bütün verilerini barındırmasından ötürü oldukça riskli bir yapı sunmaktadır. Bu yapı içerisinde gerekli önlemler alınmadığı takdirde, firmanın gizli tuttuğu tüm verileri sızdırması olası bir durumdur. Bu riske karşılık yerli yazılım bir önlem olarak karşımızda durmaktadır. Yabancı yazılımların maliyet açısından da firmalara getirdiği yük fazla olduğu için yerli yazılımlar günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca bir ERP sisteminin insan kaynakları ve müşteri ilişkileri yönetiminden tutun da firmanın finans departmanına kadar hemen her noktada yaşayan bir sistem olduğunu düşündüğümüzde bu sistemin yabancı bir sistem olması kuşkusuz ki beraberinde belirli sıkıntıları getirecektir.

Türkiye’mizin sahip olduğu konum başta olmak üzere birçok olumlu yönüyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekmektedir. Ülkemiz milli yazılımın önemini doğru algılayamadıkça uluslararası saldırılar kaçınılmaz hale gelmektedir. Sanayi casusluğu ve siber istihbaratın oldukça yaygın olduğu günümüzde, milli yazılımlar ülkemiz açısından oldukça stratejik bir öneme sahip olmasıyla birlikte, kamu kuruluşları içinse güven vaat etmektedir.

Güvenlik ve ekonomi için milli yazılım şart

Milli yazılımın öneminin anlaşılarak doğru adım atılması gerekliliğini göz önünde bulunduran firmalar, Türkiye pazarında kendilerine sağlam bir yer edinmenin yanı sıra küresel olarak da gelişmeye başladılar. Türkiye’nin güvenliği ve ekonomisi için milli yazılım artık şart olmuştur!

Hiç şüphesiz dijital dönüşümün en temel ittirici gücü yazılım sektörüdür. Ekonomide katma değerli üretim yapabilmek ve rekabet gücünü elde edebilmenin temeli yazılım sektöründe gizlidir. Uzmanlara göre, Türkiye’nin bu sektörde küresel zirveye oynamak için önemli bir potansiyeli var. Bununla beraber, tabii ki dijital treni kaçırmamak da önemli.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sada Esinel 2018-08-09 16:21:19

Aydınlatıcı ve faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Bu yazıların devamını bekliyoruz. Başarılar