banner89

Sakarya Türkiye’nin sanayileşmesinde de söz sahibi olan illerimizden birisidir. Milli Tank, Milli Tren projelerimizin de ev sahibidir. Otomobilden otobüse, traktörden trene, çeşitli zırhlı güvenlik araçlarından fırtına obüslerine kadar çok çeşitli ulaşım ve savunma araçları üretilmekte ve geliştirilmektedir. Savunma ve otomotiv sanayiinin yanında makine, kimya, tekstil alanında da birçok sınai kuruluş Sakarya’da üretim yapmaktadır.

Mevcut 6 OSB’mize ilave olarak yeni bir OSB daha kurarak OSB sayısını yediye çıkardık. Ayrıca iki OSB’nin de kuruluşu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sakarya limanlara ve büyük şehirlere yakınlığı, bunun yanında sanayi kültürüne vakıf olması ve iyi eğitimli bir nüfusa sahip olması sebebiyle burada üretim yapan kuruluşlar kolayca eleman ve servis temin edebilmektedir. Bundan dolayı her çeşit üretici ilimizi tercih etmektedir. Ancak imkânlarımızın sınırlı olması sebebiyle artık bundan sonra yatırımlarda seçici davranmak zorundayız. Katma değeri, istihdam sayısı, sağladığı kazançları yüksek olan, doğaya, insana, çevreye zararsız şekilde üretim gerçekleştirebilen yatırımlara öncelik veriyoruz. Ülkemizin başka yerlerinde de yapılabilecek tarzda olan, katma değeri düşük, işçisine daha az ücret ödemek durumunda olan sektörler Sakarya’da artık kendine yer bulamayacaktır. Bu anlamda seçici davranmak zorundayız. Sakarya sadece sınai açıdan değil tarımsal açıdan da verimli bir ovaya sahiptir. Toprağımızın, tarım imkânlarımızın ve su kaynaklarımızın korunması hususunda da özel bir önem gösteriyoruz. Yerel yönetimlerimizle birlikte Hükümetimizin de bütün imkânlarını kullanarak Sakarya’mızın tarımsal potansiyelini en iyi bir şekilde üretime aktarıyoruz ve çalışmaları hep beraber yürütüyoruz. Bunun yanında Sakarya’da sadece sanayi ve tarım sektörü değil aynı zamanda hizmet sektörü de güçlüdür. Pek çok alanda özellikle ticaret alanında, eğitim alanında, sağlık alanında, turizm alanında Sakarya’nın önemli bir potansiyeli bulunmaktadır.

Sakarya öğrenciler için kolay yaşanabilir bir kenttir. 95 Bin öğrencisi bulunan Üniversitemizin daha da güçlenmesi, yeni üniversiteler kurulması suretiyle İlimizin bir Üniversite kenti, kültür, sanat ve eğitim merkezi olmasını önemsiyoruz. 

Batı Karadeniz’in en büyük limanı

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle ihale edilerek özel sektöre devrinin ardından kısa sürede tamamlanan Karasu Limanı. Batı Karadeniz’in en büyük limanı olup, sadece İlimizde değil, bölgeye de büyük bir ekonomik katkı sağlayacaktır. 16 Ocak 2017 tarihinde geçici olarak hizmete giren Karasu Limanından ilk ihracat Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılmıştır.

Karasu Limanı tam kapasite olarak hizmet vermeye başladığında ise, İstanbul ve Kocaeli Limanlarının yükünü azaltarak söz konusu kentlerimizdeki büyük araç trafiğini de rahatlatacaktır. Liman sadece Sakarya’da değil, bütün bölgede üretim yapan tesislerin kullanabileceği bir dış ticaret kapısı olacaktır.  Karasu limanı bin 600 metre ana mendirek ve 625 metre tali mendirekle çevrelenmiş, Gemilerin ve yükün emniyeti için rüzgârlara ve soluğan dalgalara karşı korunaklı durumdadır. 1.500.000 ton/yıl genel kargo ve 50 bin ton TEU konteyner yük kapasitesine sahip, aynı zamanda Ro-Ro gemilere de hizmet vereceği için önemli bir merkez haline gelecektir.

İlimizin Karadeniz’e olan kıyı şeridi uzunluğu yaklaşık 60 kilometredir. Adapazarı-Karasu arasında yapılacak olan 62 kilometre Demiryolu hattı ile Ulusal Demiryolu şebekesine bağlanması, limanı Türkiye´de önemli alternatif limanlardan biri haline getirecektir. Böylece Karadeniz ülkeleri ile yapılacak olan ticaretin büyük bir kısmının Karasu Limanı üzerinden yapılması sağlanmış olacak ve bununla beraber hattın Adapazarı ayrımından itibaren İç Anadolu’ya ve Marmara Bölgesi’ne açılması, demiryolu ağına ayrı bir ticari önem kazandıracaktır. Demiryolumuzun alt ve üst yapısının, 2018 yılında tamamen bitmesi planlanıyor.

Sakarya, termal, deniz, göl, yayla, kongre, spor turizmi başta olmak üzere turizmin her çeşidi için büyük bir potansiyele sahiptir. Her yıl sayısı artan turizm tesisleriyle bu alanda da önemli gelişmelere sahne olmaktadır.

Sonuç olarak Sakarya; Türk sanayinde, tarımında, hizmet sektöründe öncü ve örnek illerden birisi olma yolunda emin adımlarla ve hızla ilerlemektedir.

Kişisel mutluluk ve memnuniyetin en yüksek olduğu il 

Sakarya’nın GSMH ya etkisi önemlidir. Sakarya’nın özellikle üretim, istihdam alanında rakamlarına, dış ticaret rakamlarına baktığımız zaman Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olduğunu görebiliriz. Sakarya, 2016 yılında ihracatını en fazla artıran İl olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı bakımından dış ticaret hacmi yüksek iller arasında 2. sıradadır.

Sakarya sosyo-ekonomik yaşam endeksine göre iller arasında 2. sıradadır. Konut endeksinde ve Sivil Katılım Endeksinde ise 1. sıradadır. Daha da gelişmemiz için ilimizde yeni altyapı yatırımları devam etmektedir. 

Sakarya, eğitimden sağlığa, turizmden ticarete kadar hizmet sektöründeki ciddi projeler için de çok uygundur, bu tür yatırımlar için doğru adrestir. Biz de her zaman, her türlü yatırımcıya bir sorun çözüm ortağı olarak, kendilerine her türlü desteği bütün Devlet Teşkilatımızla birlikte sunmaktan büyük mutluluk duyacağız. Yatırımcılarımızın hizmetindeyiz. Üretim ve istihdam sağlayan herkesi baş tacı etmeye hazırız.

Sakarya için, Sakaryalılar için duraksamadan çalışıyoruz. Sakarya, maddi gelişimini sürdürürken sosyal, kültürel alanlarda yozlaşmaya ve dejenerasyona geçit vermeyecek, Sevgi, Dostluk, Huzur Coğrafyası olmaya devam edecektir. 

Bu vesileyle Sanayi Gazetesi yönetici ve çalışanlarına başarılar dilerim.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.