banner110

Jeopolitik ve coğrafi olarak stratejik konumu nedeniyle Ankara, milattan önce 2000’li yıllardan başlayarak birçok medeniyete, kültürel ve tarihi mirasa ev sahipliği yaparken bilim, sanayi ve teknolojide yaptığı atılımlar ile uluslararası bir marka şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ankara, başkent olma işlevinin yüklediği politik ve stratejik avantajlara ek olarak yetkin insan kaynağı ile birçok araştırmada Türkiye’nin en yaşanabilir kenti seçilmiştir.

Son yıllarda sanayi sektöründe kaydettiği gelişmeler sayesinde Ankara, Türkiye’nin en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Üretim ve ihracat yapısının teknolojik düzeyi itibarıyla da Türkiye ortalamasından büyük ölçüde farklılaşarak görece yüksek teknolojilere dayalı bir üretim yapısı geliştirmiştir. Ankara’nın rekabetçiliğinin geliştirilmesinde, üniversite sanayi iş birliğini güçlü kılan üniversiteleri ve organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, araştırma merkezleri ve teknoloji düzeyinin yanı sıra; güçlü girişimcilik ekosistemi, kurumsallaşmış kümeleri ve Türkiye’nin faal bir lojistik merkezi olan lojistik üssü önemli bir paya ve potansiyele sahiptir.

Günümüzün hızla değişen rekabet ortamında, ayakta kalmak isteyen işletmelerin, küresel gelişmeleri takip etmenin yanında; ürünlerini, hizmetlerini ya da üretim yöntemlerini sürekli olarak yenilemeleri ve gerektiğinde değiştirmeleri önem arz etmektedir. Böyle bir atmosferde de yenilikçilik özelliği olan mal ve hizmet üretmek, ileri teknolojili sektörlerde veya yüksek katma değer sağlayan ürünleri üretmede müteşebbislerin yükünü paylaşmak, ekonomi için stratejik öneme sahip bu alanlarda uluslararası hamleler yapmak teknoloji başkenti vizyonu ve bölgemizin rekabetçiliğinin artması için vazgeçilmez unsurlardır. Bu nedenle, pazarın ihtiyacına yönelik yeni ürün veya süreç geliştirmek, yeni pazarlara açılmak veya var olan ekonomik değerleri yenilikle büyütmek önceliklerimiz arasındadır. İnovasyon ve girişimciliğin ekonomik değer ve istihdam yaratmada, verimlilik ve refah artışında, yüksek yaşam standardı sağlamada hızlandırıcı rolü ve gücünü bölgemiz için daha dinamik hale getirmeyi hedefliyoruz. Ankara, son yıllarda, sanayi sektöründe kaydettiği gelişmeler sayesinde Türkiye’nin en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri haline gelirken, üretim ve ihracat yapısının teknolojik düzeyi itibariyle de yüksek teknolojilere dayalı bir üretim yapısı geliştirmiştir. Bu açıdan hâlihazırda Ankara sanayinde önemli bir yer tutan savunma ve havacılık sanayi, bilgi-iletişim teknolojileri, medikal ve biyomedikal teknolojiler, iş ve inşaat makineleri, yenilenebilir enerji teknolojileri, elektrikli makineler, diğer makine ve teçhizatlar, medikal-optik ve ölçüm aletleri, motorlu kara taşıtları ve diğer ulaşım araçları ile sağlık turizmi ve eğitim sektörlerinin büyük potansiyeli olduğu bilinmektedir. Ankara Kalkınma Ajansı öncülüğünde hazırlanan ve başkentimizin kalkınma vizyonunu ortaya koyan Ankara Bölge Planı 2014-2023’de söz konusu sektörlere yönelik hedef ve stratejilere yer verilmiştir.
Ankara’nın yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısı, girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemi de bilim, sanayi ve teknoloji sarmalının daha da güçlenmesine hizmet etmektedir. 16 üniversite, 6 aktif teknoloji geliştirme bölgesi, 7 aktif organize sanayi bölgesi, 35 araştırma ve geliştirme merkezi ile başta coğrafi olarak kalbinde olduğu Avrasya olmak üzere, Ankara’nın küresel ölçekte teknolojinin de başkenti olması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda, Ankara’nın “yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısını, girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemini güçlendirmek, başta coğrafi olarak kalbinde olduğu Avrasya olmak üzere, Ankara’yı küresel ölçekte teknoloji başkenti yapmak” vizyonuyla TechAnkara markası geliştirilmiştir. TechAnkara, Ankara’nın bir teknoloji üssü olduğu vurgusunu ulusal ve uluslararası ilgililere ulaştıran, teknolojik odaklı girişimcilik kapasitesinin markalaşmasına hizmet eden, üniversite-sanayi-teknopark ve kamu unsurlarını bir araya getiren, bölgenin teknolojik imkânlarını uzun vadeli düşünen bir platformdur. Aynı zamanda TechAnkara, Ankara’nın, küresel pazarın ihtiyacına yönelik yeni ürün geliştiren, yeni pazarlara açılan ve var olan ekonomik değerleri yenilikle büyüten bir şehir olması için geliştirilmiştir. Bu nedenle, girişimcileri ve yenilikçi ürünleri yatırımcılarla, mentorlarla ve potansiyel müşterilerle buluşturarak ticarileşme sürecini hızlandırmak ve bu aktörler arasında işbirliği ve etkileşim sağlamak için proje pazarı, mentorluk programı, teknoloji ticarileştirme programı ve girişimcilik merkezi gibi birçok alt bileşeni de platform olarak içeriğinde bulundurmaktadır. Hem girişimci hem de yatırımcılar açısından kendi kendini besleyen ve geliştiren bir ortam yaratmak, yüksek katma değer ve istihdam artışı sağlamak bir teknoloji üssü olan Ankara için nihai hedefimizdir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.