banner110


1996 yılında 51 sanayicinin katılımı ile kuruluşu yapılan S.S.Makine ve İmalat Sanayicileri Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi ile başlayan çalışmalar, kooperatifin, katılımcı olarak OSB’nin lokomotifi olmuş ve ortakları kanalı ile yüzde 100 finansman oluşturmuştur. 

İhtisas OSB statüsüne sahip olan bölge, Kocaeli - Gebze IV İstanbul Makine ve İmalat Sanayicileri OSB adı altında tescil edilmiş, Makine İhtisas Sanayi Bölgesi olarak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca 27.03.1998’de OSB olarak onanmıştır. 

Sicil defterinde "89" sicil numarası ile kayıtlı bulunan bölgemizin unvanı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 23.05.2013 tarih ve 1862 sayılı onayı ile Makine İhtisas OSB olarak değiştirilmiştir.

OSB’miz, Dilovası İlçesi, Köseler ile Demirciler Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Sabiha Gökçen Havaalanı’na 42, Atatürk Havaalanı’na 80, D100 Karayolu’na 9, TEM Otoyolu’na ise 11 kilometre mesafede bulunan Makine İhtisas OSB’nin Osmangazi Köprüsü’ne olan uzaklığı ise 13 kilometredir. 

Tüm altyapıların tamamlandığı bölgemizde 10 bin metreküp ve bin 500 metreküp kapasiteli su deposunun yanı sıra, yine 10 bin ve 5 bin metreküp/saat kapasiteli B tipi doğalgaz istasyonları mevcuttur. OSB’ye giriş binalarının eksikleri giderilmiş, itfaiye binası faaliyete girmiş, 86 bin 500 metreküp/saat kapasiteli A tipi doğalgaz istasyonunun ise Palgaz A.Ş.’ye devri yapılmıştır. Bin kişi kapasiteli mescide sahip olan OSB’mizde, 380 kilovatlık Makine OSB Trafo Merkezi’nin TEİAŞ’a devri gerçekleşmiş, tesislerin yapımı ise bitirilmiştir. 

Önümüzdeki dönemde arıtma tesisi, mesleki eğitim merkezi, kreş, açık ve kapalı spor tesisleri, tır parkı, bölge yönetim binası, start-up firmalara yer tahsisi yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bölgemize bir teknopark kurmayı ve bir Ar-Ge merkezini devreye almayı istiyoruz. 

Bölgemizin içinde 92 adet sanayi parseli, 14 adet ağaçlandırılacak alan, 10 adet İdari ve Sosyal Tesis alanı, 17 Adet park alanı, 5 Adet Teknik altyapı alanı olmak üzere toplam 138 adet parsel bulunmaktadır. 

OSB alanı içinde sanayi parsellerinin, en küçüğü 8 bin 650 metrekareden başlayıp en büyüğü 441 bin 690 metrekareyi bulan ve toplam sanayi alanı 3 milyon 538 bin 562 metrekareden oluşmaktadır. Makine İhtisas OSB’mizin toplam alanı 5 milyon 94 bin 378 metrekaredir. 

Bölgemiz yüksek teknoloji gerektiren sanayi makinelerinin geliştirilmesinde öncülük yaparak 2016 yılı sonu itibarıyla 5 bin kişiye istihdam imkânı sunmaktadır. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığında yaklaşık olarak 15 bin kişi istihdam edilecektir. 
Bölge içerisinde bulunan 92 adet sanayi parselinin şu an itibari ile 28 adedinde üretim gerçekleştirilmekte 13 adet sanayi parselinde ise firmaların inşaatları devam etmekte olup yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık üretim gerçekleştirmekte ve bunun 1.5 milyarlık kısmını ihraç etmektedir. Böylece yerli sanayi makineleri üretimini arttırarak sanayi makineleri ithalatı için ödenen milyarlarca dolarlık maliyetlerin azaltılması ve ihracatla birlikte önemli bir döviz tasarrufu sağlamaktadır. 

Makine İhtisas OSB içinde faaliyette bulunan sanayicilerimizin aynı meslek kolunda yer alması bilgi, hammadde, yardımcı ekipman ve teknik konularda paylaşım sağlamasına imkan vermektedir. 

Makine İhtisas OSB üretim gücü ile Türkiye sanayileşmesinin önünü açmış ve sanayi makinelerinin gelişmesinde lokomotif görevi görüp ülkemiz adına yüksek katma değer sağlamıştır. Makine İhtisas OSB bütünüyle hayata geçtiğinde Türkiye sanayileşmesinin önünü açacak ve sanayi makinelerinin gelişmesinde bölge lokomotifi olacaktır.

Sanayicilerin ihtiyacı olan ve temininde güçlük çekilen teknik personel, bölge içinde 2010 yılında eğitime başlayan Enka Endüstri ve Teknik Lisesi’nden karşılanmaktadır.

Bölgemizin en önemli sorunu ulaşımdır, OSB’ye ulaşım şu an Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan Dilovası Çöp yolu ile sağlanmaktadır. Bölgenin artan trafik yükünü karşılamak amacıyla mevcut yol güzergâhının iniş ve çıkışına 1’er şerit ilave edilerek yol kapasitesinin artırılmasının yapım işi KBB ile ortaklaşa olarak planlanmaktadır.

2018 yılı sonunda açılacak olan ve yapımına yeni başlanılan Kuzey Marmara Otoyolu’ndan Liman Bağlantı yolu adı ile çıkış yapan ve Dilovası ilçesinin kuzeyinde yer alan 4 OSB’yi Otoyola bağlayan Sanayi-2 bağlantısı OSB’mizin en önemli sorunu olan ulaşım ihtiyacını karşılayabilecektir. 

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 2011 yılından itibaren Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında bölgemizde bulunan sokak hayvanlarının bakımı ve koruması yapılmaktadır. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.