Hem ekonomiye doğrudan katkı yapan hem de imalat sanayine ham madde sağlayan madencilik sektörü, dünyada gelişmiş ilk sanayi kollarından biri. Türkiye’de doğrudan 115 bin, dolaylı olarak 750 bin kişinin istihdam edildiği madencilik sektörü, ihracat kalemleri arasında da önemli bir yere sahip.

Dünyada yaklaşık 90 çeşit madenin üretimi yapılırken, Türkiye’de 50’si zengin olmak üzere 77 maden türü bulunuyor. Bunlardan 60’ında üretim gerçekleştiriliyor. Türkiye, maden kaynakları ve çeşitliliği bakımından kendi kendine kısmen yeterli olan şanslı ülkeler arasında yer alıyor.

Eskişehir, madencilik sektörü açısından rekabet gücü ve ihracat potansiyeli yüksek en önemli kentlerden biri. Yeraltı kaynakları ve rezerv çeşitliliği açısından oldukça zengin olan Eskişehir’de madencilik sektöründe faaliyet gösteren önemli işletmeler var. Bu potansiyeli değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla, 2017 yılında Eskişehir’de Türkiye’nin ilk ve tek “Madencilik Kümesi” kuruldu. Küme, Eskişehir Sanayi Odası ile birlikte, sektörün gelişmesi için faaliyetlerde bulunuyor.

Eskişehir’deki madencilik sektörü, lojistik, akaryakıt desteği, ÖTV’nin kaldırılması, elektrik doğal gaz borçlarının yapılandırılması, KDV’lerin geçici bir süre yüzde 1’e indirilmesi, ocakların teminat olarak gösterilememesi ve bunun olur hale getirilmesi, özellikle mesleki yeterlilik çerçevesinde uzlaşma yapılanmasına varılması, belge zorunluluğunun getirilmesi, yaratıcı endüstrilerde çalışacak elemanlar için özel teşvik sürecinin başlatılması gibi taleplerde bulunuyor.

Bu kapsamda Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Madencilik Kümesi’nin birlikte hazırladığı  “Eskişehir Madencilik Sektörü 2023 Vizyon Programı Sorunlar ve Çözümler” raporu, sektörün ihtiyaçlarına göre şekillendi.

Raporda yerli ve milli üretim için çalışmalar yapan, markalaşma için çaba harcayan, Ar-Ge yapmak isteyen firmalara eğitim başta olmak üzere destek sağlanması ve devlet işlemlerinde kolaylıklar oluşturulması gerektiği ifade ediliyor.

Üretimde ithalat kalemlerinin ve ham maddelerin kamu ve özel sektör tarafından ivedilikle belirlenerek listelenmesi, bu listelemeyi yaparken ithalat yerine kullanılabileceklerin kamu, sanayi ve üniversitelerden oluşturulacak bir konsorsiyum ile tespit edilmesi tavsiye ediliyor.

Sektör için oldukça önemli olan lojistik konusu da çok sık dile getiriliyor. Bu bağlamda Hasanbey Lojistik Merkezinin etkin kullanılması, Lojiktik Köy ile Eskişehir OSB arasında demiryolu hattının artık daha fazla vakit kaybetmeden yapılması ve Eskişehir’in limanlara bağlanmasını sağlayacak Bursa-Gemlik demiryolu hattının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Çarpıcı önerilere yer verilen raporda şunlar dile getiriliyor:

“Türk madencilik sektörünün 2023 yılı için 15 milyar USD ihracat hedefi bulunmaktadır. Bu hedefi hayata geçirebilmek için ham madde olarak ihraç edip işlenmiş ürün olarak ithal ettiğimiz modelin yerine katma değerli ürüne ağırlık veren yeni bir model geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada katma değerli üretim için gerekli teknolojinin sağlanması ve Ar-Ge ve teknolojik yatırımlar için uluslararası iş birliklerine gidilmesi önerilmektedir.

Güvenlik ve işçi sağlığı konuları sektörün zayıf taraflarından birini oluşturmaktadır. Yeni maden politikasında bu konu üzerinde durulması ve bürokrasinin azaltılması, e-maden sistemine geçerek iş yükünün hafifletilmesi, katma değerli ve kurumsallaşmış bir sistem ile dönüşüm stratejisi kapsamında hareket edilmesi beklenmektedir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.