Bir dijital pazarlama platformu, dünya üzerindeki gelişmiş ve gelişme aşamasında bulunan belli başlı 50 ülkeyi mercek altına almış.

Birleşik Krallık’tan Tayvan’a, Almanya’dan ABD’ye, Vietnam’dan Hindistan’a kadar farklı birçok ülkenin vatandaşının üretime olan ilgisini istatistiğe dökmüş.

İlk sırada 137 bin 639 aramayla yüzyılın küresel gücü Çin var. Onuncu sırada 7 bin 583 ile Danimarka listede kendine yer edinmiş. ABD, Birleşik Krallık ve İspanya’dan sonra, 3 bin 928 aramayla Türkiye 17’nci sırada. Kanada ve Kore, takip eden ülkeler.

Türk vatandaşlarının, ülke topraklarında doğan ürünlere ilgisi inkâr edilemez.

Aynı araştırma, Made in Turkey ibaresine en fazla ilginin Türkiye’den geldiğini de gösteriyor.

Türkiye’de yerli ve milli üretim uyanışı sürüyor.

Kenetlenmiş iki kırmızı elin olduğu logoyla, yerli üretim farkındalığı oluşturmayı amaçlayan Türkiye’de bu alanda canlanan bir grafik mevcut.

Sınır ötesi operasyonların gündemde olduğu anlardan beri yerli ve milli üretim hassasiyetini yükselten ülkemiz, yerli üretimi korumak ve Türk malı bilincini artırmak amacıyla Türkiye menşeli ürünlere gelen getirdiği logo şartıyla bir bilinç uyandırma hedefinde.

Başarılı da oluyor…

Tabloyu, en ince fırça darbelerine kadar incelememiz gerekirse:

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500’de teknoloji yoğunluklarına göre yaratılan katma değer dağılımına göre, 2014 ve 2015’te ileri teknoloji üretimi yüzde 3,2 iken, 2016’da yüzde 3,7 olarak belirlenmişti. Baz alınan il İstanbul da olsa, Türkiye’nin genel haritasına çok da uzak değil.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, geçtiğimiz yıl açıkladığı 16 maddelik Sanayiciler İçin Destek Paketine ise kurumlardan da destek büyük. Yerlileştirme, fiyat avantajı, haksız rekabet, reel sektör, TGB’ler, OSB’lerdeki bedelsiz arsa tahsisi, ticarileştirme ve patent gibi hayati başlıkları barındıran paket, zorlu ve çalkantılı ekonomik şartlara karşın üreticilere kalkan olma hedefinde.

Kurumlar da yerli üreticinin omzundaki ağırlığı paylaşıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, özellikle yerli firmaların yoğun şekilde yararlandığı hizmet kalemlerinde kurum ücretlerini sabit tutma kararı aldıklarını yakın zamanda dile getirdi.

Bilindiği gibi, ülkenin yerli ve milli üretimini artıran en önemli unsurlardan birisi patent ve faydalı model alanlarında sanayicilere sunulan destekler.

KOBİ’lerin kolu kanadı KOSGEB, yurt dışından ithal edilen ara malları Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üreteceklere 5 milyon liraya kadar destek verecek. Programa başvuracak projelere, işletme başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70'i geri ödemesiz olmak üzere yüzde 100 destek sağlanacak.

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre 2019 yılında istihdam 2018 yılına göre 439 bin kişi artacak.

Bu da 878 bin elin üretime katılması demek…

Türkiye; kurumları, kuruluşları, SİAD’ı, ajansı, OSB’si, serbest bölgesi ve teknokentiyle yerli üretimi gerçekleştirecek potansiyele sahip. Buradaki en önemli nokta, yerli üretime sunulan desteklerin süreklilik arz etmesi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.