Tarihi İpekyolu güzergahı üzerinde yer alması ve bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle genelde bir ticaret merkezi olarak bilinen Trabzon’ da, yaklaşık 30 yılı geride bırakan Trabzon Arsin OSB, bu coğrafyada sanayinin de  var olabileceğini ortaya koymuştur.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk OSB’si olan Trabzon Arsin OSB,  köklü, güçlü ve her biri kendi sektöründe marka olan firmaları ile Trabzon ve Türkiye için çalışmakta ve üretmektedir. Bugün itibariyle bölgemizde 16 farklı sektörde 93 firma faaliyet göstermektedir.

Bölgemizde, sosyal tesisler, arıtma tesisleriyle yeşil alanları içeren üniteler yer almaktadır. Altyapı çalışmaları, yollar altyapısı, kanalizasyon, yağmur suyu terfi hattı, bin metreküplük depo, drenaj taşkın koruma, telekomünikasyon inşaatları, içme suyu ve enerji işletim hatları tamamlanarak hizmete sokulmuştur. Ek olarak arıtma tesisimiz de 2015 yılında tamamlanarak faaliyete alınmıştır. 2016 yılında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlanan Arsin Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile bölgemizin önemli bir ihtiyacı giderilmiştir.

OSB’mizin kuruluşundan bugüne kadar olan süreçte görülmüştür ki Arsin OSB tamamlanmış altyapı, üstyapı ve hizmet birimleri ile kuzeyin parlayan yıldızı konumundadır. Arsin OSB yönetimi olarak amacımız, bölgemizi nasıl daha ileri seviyelerine taşıyabiliriz, ihracatımızı nasıl artırabiliriz, katma değerli ve yüksek teknolojili ürünleri nasıl üretebilir, 2023 hedeflerine ulaşmada üzerimize düşen görevi nasıl yerine getirebiliriz sorularına cevap bulmaktır.

Bu amaçla projelerimizi birer birer hayata geçirmeye başladığımızı belirtmek isterim. İlk olarak bölgemizin enerji kapasitesini ve enerji kalitesini artırmak amacıyla başlattığımız çalışmalar netice vermiş ve yeni bir yeraltı kablolu enerji nakil hattı yapılmasında son aşamaya gelinmiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız kredisi ile yapılacak yeraltı kablolu nakil hattımızın inşaatına 2018 yılında başlanacaktır.

Bölgemizin diğer bir ihtiyacı olan doğalgaz konusunda da büyük bir ilerleme kat edilmiş olup, 2018 yılında bölgemize doğalgazın getirilmesi planlanmıştır.

İhracatımızı artırmak amacıyla yurt dışı iş gezileri, eğitim, eşleştirme programlarını hayata geçirmeyi planlamaktayız. Bu amaçla ilk yurt dışı iş gezimizi 2018 yılının Ocak ayında gerçekleştireceğiz. Bölgemizde gerçekleştirdiğimiz ve sayılarını artırarak yapacağımız eğitim, seminer gibi projelerle de firmalarımızın eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemekteyiz. Ek olarak AB hibe projelerini, kalkınma ajansı destekli hibe projeleri hayata geçireceğiz.

2017 yılında açılışını yaptığımız Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve İŞKUR İrtibat Ofislerinde de çalışmalara başlanmıştır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile dirsek teması ile faydalı çalışmalar ortaya koymayı planlamaktayız. Arsin OSB ve KTÜ TTO iş birliği ile bölgemiz firmaları derinlemesine incelenmeye başlanmış olup, her firmaya özel çözümler üreterek yüksek teknolojili, katma değerli ürün üretme konusunda çalışmalar yürüteceğiz.

Aynı şekilde 2017 yılında bölgemizde açılan İŞKUR İrtibat Ofisi ile bölgemiz sanayicilerin talepleri, işgücü ihtiyaçları yerinde tespit edilmeye başlanmıştır. İŞKUR ile ortak yürüttüğümüz bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtmek isterim.

Sanayi, kalkınmanın mihenk taşıdır. Bizler bu bilinç ve sorumlulukla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Bölgemizde inşa edilen her yeni tesis ve sunulan her hizmet, OSB’nin Trabzon’a ve ülke ekonomisine olan katkısının artarak devam edeceğinin bir kanıtıdır. Bölgemiz her yıl ulaştığı üretim, istihdam ve ihracat rakamları ile kendi rekorunu kırmaya devam ederken, bölge sanayicileri olarak ülke ekonomisine katkı sağlamanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.