Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sanayi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve yönlendirme faaliyetleri yürütmek üzere, 81 ilden üniversite öğretim görevlilerinin katılımıyla, Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında kurulan KÜSİ Çalışma Grubu, sanayiye değer katacak iyi uygulama örnekleri geliştiriyor. 2015 yılından beri çalışmalarını sürdüren KÜSİ Çalışma Grubu üyeleri, Ar-Ge ve üretim kapasitesini artıracak projelerin hayata geçmesine ön ayak oluyor.

Bugüne kadar hayata geçirilen iyi uygulama örnekleri, tüm KÜSİ üyelerini cesaretlendiriyor. İhracatın artırılmasından Ar-Ge çalışma grubuna, inovatif ürünler geliştirilmesine katkıdan nitelikli ara eleman yetiştirilmesine kadar birçok proje ortak çabalarla gerçekleştirildi.

Eskişehir firmalarının ihracatının kapasite artırımı projesi olumlu sonuçlar verdi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TTO Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM), Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu (EGGK) ortaklığında hayata geçirilen proje, daha önce hiç ihracat yapmamış ya da bu konuda sıkıntılar yaşayan firmaların konuyla ilgili kapasitelerinin artırılmasını, ihracata hazırlanmasını ve somut olarak ihracata başlatılmasını sağlamayı hedefledi. Proje kapsamında, Eskişehir Sanayi Bölgesi’nin katkılarıyla seçilen ve proje amacına uygun olan 20 firma ile eğitimlere ve durum tespiti çalışmalarına başlandı. Çalışmalar kapsamında seçilen bazı firmaların ihracat rakamlarında gözle görülür oranda artış sağlandı.

Çorum Ar-Ge Çalışma Grubu (ÇARGEG), 28 Çorum firmasının Ar-Ge kapasitesini geliştirmek için kolları sıvadı. ÇARGEG, makine imalat alanındaki firmalarla yürütülen çalışmalar sonucunda çok kısa bir süre içerisinde 2 adet Teknogirişim Desteği, 1 adet KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği, 2 adet 1507 KOBİ Ar-Ge Desteği, 5 adet TÜBİTAK 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği Desteği ve 1 adet KOSGEB Teknoyatırım Desteği için olmak üzere toplam 11 proje hazırladı.

İnovatif burgulu tel üretimi için Amasya’da faaliyet yürütüldü. İnovatif Burgulu Tel Üretimi Projesi, mevcut ürünlere göre hem maliyette yarı yarıya düşüş hem de kalitede yüzde 421’lik bir artış sağladı. Bu sayede seri üretime uygun hale getirilen ürün, akademi ve sanayiciler arasındaki bağları güçlendirdi. Bu ürünle ilgili faydalı model belgesi alınırken, firma 2017 yılında bu ürün ile Türkiye ve dünya genelinde yaklaşık 490 bin metrekare satış yaptı.

Kütahya’da KÜSİ eğitim modülü hayata geçirildi. İldeki nitelikli eleman ihtiyacı üzerine çalışan KÜSİ Çalışma Grubu, otomobil koltuk kılıfı üretimi eğitimi yürüttü. Eğitimde 183 kursiyere 640 saat mesleki eğitim verildi. Projede teorik ve pratik eğitimler firma bünyesinde verilirken, proje ile birlikte, ara eleman yetiştirmeye destek sağlanması, il genelinde istihdamın arttırılması, il genelinde dışa olan göçün azaltılması, ekonomik canlılığa katkı sağlanması, firma içerisinde oluşabilecek hataların ve kazaların en aza indirilmesi hedeflendi.

Tekirdağ’da Ar-Ge ve tasarım merkezi sayılarının artışında, KÜSİ çalışmaları oldukça etkin oldu. İlin sanayi yapısı, ihtiyaçları gibi hususlar dikkate alınarak sanayinin niteliğini arttırmak, daha katma değerli ürünler üretmek amaçlı olarak sektörlere dönük kararlar alındı ve bu kararlar doğrultusunda adımlar atıldı. Namık Kemal Üniversitesi TTO aracılığıyla yürütülen çalışmalarda Ar-Ge ve yenilik konularında bilgiler aktarıldı. Böylece Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısı birkaç yıl öncesine göre büyük ölçüde arttı.

Adıyaman Üniversitesinde Araştırmacı İlgi Kataloğu oluşturuldu. Adıyaman Üniversitesi TTO tarafından Adıyaman Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve KÜSİ il temsilcisi koordinasyonunda, öğretim elemanlarının bilimsel altyapısı ve Adıyaman sanayisinin mevcut durumu analiz edildi. Bu rehber sayesinde ihtiyaç duyulan Ar-Ge çalışmaları için öğretim elemanı-firma eşleştirmesi konusunda önemli bir altyapı elde edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.