banner110
     

Sakarya, sanayi, tarım ve turizmi içeren üç ana sektörde de gelişebilecek potansiyele sahip az sayıdaki ilden biri olarak görülmektedir. İlimiz, coğrafi ve altyapı olarak girdilere ve nihai ürünlere ulaşma kolaylığı, halen cazip yatırım alanlarının varlığı, ülkenin önemli firmalarına ev sahipliği yapması, Batı Karadeniz'in en büyük limanlarından biri olarak işlemeye başlayan Karasu Limanı'nın varlığı, elektrik enerjisinin toplaşım yeri olması, genel ve ihtisas Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri,  Teknokent’i ve nitelikli insan  gücü  ile önemli bir cazibe merkezi haline gelmektedir. İlin GSYİH’sına tarımdan sonra en fazla katkıyı yüzde 20’den fazla bir oran ile sanayi üretimi yapmaktadır. İlimizde özellikle otomotiv ve yan sanayi, metal işleme, gıda, makine imalatı, orman ürünleri, savunma sanayi öne çıkmaktadır. Bunun sonucunda da Sakarya ihracatının yüzde 97’lik kısmı sanayi ürünlerinden oluşmaktadır.

Özellikle İstanbul, Bursa ve Kocaeli üçgeninde sanayinin yoğunlaşması, müteşebbisleri yeni yatırım alanları arayışlarına yönlendirmiş, dolayısıyla da Sakarya hızla alternatif bir yatırım alanı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, Sakarya'nın ekonomik olarak ülke gelişmesine paralel olarak büyüdüğü, ancak bu refah artışının ilin sahip olduğu potansiyeller dikkate alındığında daha fazla olması gerektiği kolayca anlaşılabilir. 

Sakarya ili uluslararasılaşma bağlamında da önemli bir konuma gelmiştir. 2011 – 2015 yılları arasında uluslararası sermayeli şirketlerin yaklaşık 1 milyar Dolar yatırım yaptığı Sakarya, yabancıların yaptıkları yatırım tutarına göre Türkiye’de altıncı sırada yer alırken, çoğunluğu AB menşeli 35 yabancı firmanın üretim merkezi olmuştur. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) göre, Sakarya bu yıl ihracatını Kasım ayına göre yüzde 28,2, geçen yılın Aralık ayına göre ise yüzde 214,2 artırarak Aralık ayında 477,5 milyon dolar ihracatla Türkiye illeri arasında yedinci sıradaki yerini korumuştur. Çok uzun yıllardır ihracatta ilk 10 il arasında yer alan Sakarya’nın  bulunduğu bölgede, Kara Nakil Vasıtaları, Boyalar, Pigmentler Ve Diğer Boyayıcı Maddeler; Hububat, Un, Nişasta Veya Süt Müstahzarları ve pastacılık ürünlerinde ihracatta karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu görülmektedir. 2016 yılında Sakarya’nın potansiyel ihraç pazarlarına yönelik yaptığımız ve yayınlamak üzere olduğumuz çalışmada, ilimizin ihraç ettiği ürün sepeti ile ithalatı en fazla uyum gösteren, başka bir ifade ile Sakarya’nın ihraç ettiği ürünlere en fazla talep gösterebilecek potansiyel pazarların; Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Umman, Kanada, Slovenya, Libya ve Cezayir olduğunu tespit ettik.  Sakaryalı üretici ve ihracatçılarımızın bu pazarlara yönelmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Sakarya 141 ülkeye yaptığı ihracatı ve her geçen yıl genişleyen ihraç ürünleri sepeti ile küresel bir şehir olma yolunda ilerlemektedir. Bu bağlamda  Sakarya Teknokent’in de artık uluslararası işbirlikleri yapan, orta ve yüksek teknoloji üreten firmaları en üst seviyede destekleyen, teknoloji üreten ve ticarileştiren, ihracat yapıp ülkenin kalkınmasına destek olan önemli bir merkez haline gelmiş olmasından da memnuniyet duymaktayız.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.