KÜÇÜKAY’DAN YÜZDE 25 SINIRINA İTİRAZ

Makine, çelik halat imalatı, çelikhane, haddehane makineleri üretimi gibi birçok işkolunda öne çıkan İMES Makina İhtisas OSB’nin Başkanı İrfan Küçükay, OSB’lere kamu kuruluşu niteliği verilmesi, tüm işletmelere emlak vergi muafiyeti sağlanması, parsel satış fiyatlarındaki yüzde 25 sınırının kaldırılması gibi önerilerde bulundu.

KÜÇÜKAY’DAN YÜZDE 25 SINIRINA İTİRAZ

Makine, çelik halat imalatı, çelikhane, haddehane makineleri üretimi gibi birçok işkolunda öne çıkan İMES Makina İhtisas OSB’nin Başkanı İrfan Küçükay, OSB’lere kamu kuruluşu niteliği verilmesi, tüm işletmelere emlak vergi muafiyeti sağlanması, parsel satış fiyatlarındaki yüzde 25 sınırının kaldırılması gibi önerilerde bulundu.

30 Ekim 2017 Pazartesi 15:08
KÜÇÜKAY’DAN YÜZDE 25 SINIRINA İTİRAZ

HEYET AĞIRLANDI

Sanayi başkenti Kocaeli’de katma değerli firmalara ev sahipliği yapan, iskan ve çalışma ruhsatı olmayan hiçbir fabrikası bulunmayan büyük üretim üssü Kocaeli Gebze VI. İMES Makina İhtisas OSB’nin Başkanı İrfan Küçükay, OSB’lerin kamu kuruluşu niteliğine sahip olması gerektiğini söyledi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Komisyon üyesi milletvekilleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Elife Ünal ve Sanayi Genel Müdürü Zübeyde Çağlayan’dan oluşan heyeti, Kocaeli’ye yaptıkları inceleme gezisi sırasında İMES OSB’de ağırlayan Başkan Küçükay, OSB’lerin talep ve önerilerini ilk ağızdan yetkililere iletti.

YAPTIRIM AÇISINDAN ZAYIF

İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, heyet üyeleri ve Bakanlık bürokratlarına yaptığı sunumda, bölgeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Sunumunda, kısa adı Üretim Reform Paketi olarak bilinen 7033 sayılı Kanun ve Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’ndaki bazı maddelerle ilgili öneriler de getiren Küçükay’ın sunumu ilgiyle izlendi. Küçükay, OSB’lerin üretim ve istihdamın kalbi konumunda olduğunu belirterek, KOBİ’lerin gelişmesi, sanayinin çeşitlenmesi ve üretimin tabana yayılması açısından Cumhuriyet tarihinin en başarılı kalkınma projesi olan OSB’lerin özel ve tüzel hukuk kişiliğine sahip olduğunu söyledi. Küçükay, “Özel ve tüzel hukuk kişiliği olarak tanımlanan bu yapılar hukuki anlamda son derece aciz ve yaptırım anlamında da son derece zayıftır. Önerimiz, OSB’lerin yasada kamu kuruluşu niteliğinde kuruluşlar olarak yer almasıdır. Bunun sağlanması, OSB projenin daha da güçlenmesinin hukuki açıdan önünü açacaktır” dedi.

YARISI DEĞİL TÜM KATILIMCILAR

1 Temmuz 2017 tarihli 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 56. Maddesinde belirtilen, OSB’deki toplam parsellerin 1/2’sinin işyeri açma ve çalışma ruhsatı alması hâlinde, en geç altı ay içinde müteşebbis heyetin görevinin sona ereceği hükmünü de değerlendiren OSB Başkanı Küçükay, OSB’lerde bulunan katılımcılardan işyeri açma ve çalışma ruhsatı alan 1/2 oranı yerine, tüm katılımcıların oy vermesiyle seçilecek yönetim kurulunun oluşmasının, daha demokratik olacağını kaydetti.

“KİRACI DA MUAF TUTULSUN”

Küçükay, kısa adı Üretim Reform Paketi olan 7033 sayılı Kanun’daki emlak vergisiyle ilgili maddedeki,  “OSB’ler, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar” ibaresini eleştirerek, tüm sanayicilerin bu vergiden muaf tutulması gerektiğini ifade etti. Bu madde ile mal sahibi işletmeler emlak vergisinden muaf tutulduğunu anımsatan Küçükay, “Organize sanayi bölgemiz kooperatif şeklinde kurulmuş olup, daha önce üyelikler şahıslar üzerinden yapılmıştır bu bağlamda işletmeye geçen firma sahipleri kendi işletmelerinde kiracı olarak görülmekte ve emlak vergisi ödemektedir. Önerimiz; OSB’ de mal sahibi veya kiracı ayırt edilmeksizin herkesin emlak vergisinden muaf tutulması üretim yapan firmaların mağduriyetinin giderilmesi açısından son derece faydalı olacaktır” diye konuştu.

“OSB’LERE DARBE VURUR”

Üretim Reform Paketi’ndeki parsel birim satış fiyatı sınırlamasına da değinen Küçükay, bu düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasını istedi. Küçükay şöyle devam etti:

“Kanunda, ‘Parsel birim maliyeti; altyapısı tamamlanmış ve işletmeye geçmiş OSB’nin muhasebe kayıtlarındaki kamulaştırma, altyapı inşaatı, arıtma tesisi maliyeti, genel idare giderleri ve yatırım ile ilgili cari giderlerden oluşan toplam yatırım tutarının 213 sayılı Kanun uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranı ile güncellenerek toplam sanayi alanına bölünmesiyle hesaplanır. Bulunan birim maliyetinin yüzde 25 fazlasını geçmemek üzere parsel birim satış fiyatı belirlenir’ ibaresi bulunmaktadır. OSB kuruluşu ve faaliyete geçmesi 10 yıllık bir süreçtir bu madde serbest piyasa ekonomisinin kurallarına aykırı bir durum oluşturmaktadır. Önerimiz; 49. Maddenin yürürlükten kaldırılması veya Bakanlık kredisi kullanmayan OSB’lerin muaf tutulması uygun değerlendirilmektedir. Aksi durumda sanayicilerin OSB kurma çalışmalarına büyük bir darbe vurulacaktır.

ÜRETİMİN ÖNÜ AÇILACAK

Üretim ve İstihdamın baş aktörü konumunda bulunan OSB’lerin kurulması ve işletilmesi sürecinde altyapı çalışmaları ciddi maliyetler oluşturduğuna dikkat çeken İrfan Küçükay, altyapı çalışmaları sırasında maliyete eklenen KDV vergisinin, maliyetin daha da yükselmesine sebep olduğunu söyledi. Küçükay, OSB’lerde altyapı faaliyetlerine KDV muafiyeti uygulanmasının, altyapı maliyetlerini azaltacağını ve üretimin önünü açacağını dile getirdi. Başkan Küçükay, OSB kurulması çalışmaları Bakanlıkça ve ilgili kurumlarca yer seçimi kesinleşen onaylı sınırları dışında kalan yol, su, doğalgaz, elektrik gibi tüm altyapı çalışmalarının ilgili kurumlarca başlatılması ve maliyetinin karşılanmasının, OSB’lerin kurulumu ve işletime geçişi için zaman ve maliyet açısından son derece faydalı olacağına işaret etti.

İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’a, hazırladıkları raporu sundu. 

Bakanlık bürokratları ve Komisyon üyeleri, Küçükay’ın sunumunun ardından bölgenin katma değerli firmalarından Yılmaz Makina tesislerinde incelemelerde bulundu.

Son Güncelleme: 30.10.2017 15:18
Anahtar Kelimeler:
İrfan KüçükayImes
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.