banner110

KKTC SERBEST BÖLGESİNE RET

“KKTC tümüyle serbest bölge olsun” düşüncesiyle dikkat çeken Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun düşüncesi, ülkenin tümden serbest ticaret bölgesi haline dönüştürülemeyeceği yanıtıyla kabul görmedi.

KKTC SERBEST BÖLGESİNE RET

“KKTC tümüyle serbest bölge olsun” düşüncesiyle dikkat çeken Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun düşüncesi, ülkenin tümden serbest ticaret bölgesi haline dönüştürülemeyeceği yanıtıyla kabul görmedi.

03 Ağustos 2017 Perşembe 08:58
KKTC SERBEST BÖLGESİNE RET


BAŞARI ŞANSI DÜŞÜK

Kıbrıs Gazetesi’nden Emine Davut Yitmen’in haberine göre, konuyla ilgili görüşlerine başvurulan ekonomistler ve siyasiler hali hazırda Gazimağusa’da serbest bölgenin bulunduğunu ancak buranın başarılı olmadığını ve kaçaklılık yapılan bir yere dönüştüğünü kaydetti. Seçim zamanlarında, özellikle serbest bölge konusunun gündeme getirildiğine işaret edilerek, serbest bölgeler için ülkenin siyasi istikrarının ve tanınmış bir statüsünün olması gerektiği belirtildi. “KKTC’nin serbest bölge olması” düşüncesini benimseyen ve bundan memnuniyet duyan tek kurum ise Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) oldu.

“İMKAN DAHİLİNDE DEĞİL”
KKTC’nin tümden serbest ticaret bölgesi olması şeklindeki düşüncesini dile getiren Ertuğruloğlu; “Bizim, kendimizi uluslararası ülkelere ve yatırımcılara cazip hale getirmemiz lazım. Özel bir ekonomik modelle yönetilmemiz, bunun için de ekonomik olarak cazip hale gelmemiz gerekir. Bu modeli anavatan ile birlikte hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu sistem randıman verinceye kadar devlet gelirlerinde ciddi bir düşüş olacak ancak Türkiye bunu karşılamaya da hazırdır” açıklamasında bulunmuştu. Buna cevaben Gelir ve Vergi Dairesi eski müdürlerinden, ekonomist Göksel Saydam, ülkenin tümünün serbest ticari bölge yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Böyle bir durumda kayıt dışılığın artacağı uyarısında bulunan Saydam, konjonktürün de uygun olmadığını belirtti. Ülkede, Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi’nin olduğunu anımsatan Saydam, bu bölgenin işlevinin genişletilebileceğini kaydetti.

YAPTIM DEMEKLE OLMUYOR

Ekonomist Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, ülkenin içinde bulunduğu şartlarda serbest bölgenin başarı şansının düşük olacağını söyledi. Gazimağusa’daki serbest bölge çok mu başarılıdır?” diye soran Şafaklı, bu tarz çalışmaların başarılı olabilmesi için ülkenin siyasi istikrarının ve tanınmış bir statüsünün olması gerektiğini belirterek; “Bunlar kapsamlı düşünülmeden, ülkenin kaynakları, gücü, sorunları düşünülmeden sloganlarla yapılan yaklaşımlar, palyatif düşüncelerdir. Bu yapıda, ‘serbest bölge yaptım’ demekle olmuyor. Yatırım iklimi, hukuk devleti, yabancı yatırımcıya güven verecek bir yapı, ulaşım sorunları göz önünde tutulmalı” dedi.

ÜTOPİK BULUNDU

Maliye Eski Bakanı ve UBP Milletvekili Ersin Tatar, ülkenin tümünün serbest bölge olması yönündeki öneriyi, “ütopik bir düşünce” olarak nitelendirdi. KKTC’nin kendi geliri bulunduğunun altını çizen Tatar, “Bizde üretim var, sanayi bölgelerimiz var. Yerlinin korunması gerekiyor ki üretim artsın ve insanlar iş bulabilsin. Eğer bir adada hiçbir şey yoksa ve üretim yapılmıyorsa o zaman serbest bölge kurulur” dedi. Maliye Eski Bakanı ve CTP Milletvekili Birikim Özgür ise, UBP’nin yıllardır aynı politikayı her seçim öncesi gündeme getirip, çok yeni bir fikirmiş gibi sunduğunu, ancak hali hazırda uygulanmak üzere planlanmış ve bir türlü uygulanmayan yapısal dönüşüm modeli ile bu politika arasında dağlar kadar fark bulunduğunu söyledi. Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceğini söyleyen Özgür, yapısal dönüşüm sürecine bağlı olarak verginin tabana yayılması, mevcut indirim, muafiyet ve diğer ayrıcalıkların gözden geçirilmesi, vergi sisteminin basitleştirilerek, önce bölge ülkelerindeki vergi oranlarının yakalanması, daha sonra da mali ve ekonomik sürdürülebilirlik hedeflerine zarar vermeyecek şekilde oranların avantajlı noktalara çekilmesini öngörmenin düşünülebileceğini kaydetti.

CAZİBE GETİRİR
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, KKTC’nin serbest ticaret bölgesi olma yönündeki çağrıyı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Toros, yıllardır ülkenin rekabet edebilir bir hale getirilmesini, Türkiye ile ticari ilişkilerin karşılıklı olarak serbest bırakılmasını, vergi reformuna öncelik verilmesini, yasakların ve kotaların kaldırılarak, serbest piyasa ekonomisi kurallarına saygılı bir hale gelinmesi gerektiğini her vesile ile dile getirdiklerini belirtti. Her yıl oda tarafından hazırlanan Rekabet Edebilirlik Raporu’nda da tüm bunların altını çizdiklerini anlatan Toros, “Ülkenin gerek yerel, gerekse yabancı yatırımcılara cazip hale getirilmesi içinde bulunduğumuz koşullarda kesinlikle zaruridir. Gerek yatırım iklimi, gerekse ülkenin refahı için buranın ticaretinin artırılması gerekmektedir. Gerek Güney’deki, gerek Kuzey’deki komşularımızdan alışveriş yapan tüketici için çok daha ucuz hale getirilmesi şarttır” dedi. Toros, bu durumun kaçakçılığı beraberinde getirmeyeceğini dile getirerek, “Bilakis burası pahalı kaldığı sürece kaçakçılık teşvik edilmektedir. Dubai, Singapur gibi ithalatta alınan vergilerin kaldırılması ve tüketim noktasında satış fiyatlarının asgariye indirilmesi kaçakçılığa yol açmaz” yönündeki düşüncesini ortaya koydu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.