26 Haziran 2017 Pazartesi

KOCAELİ’NİN VİTRİNİ DEĞİŞİYOR

17 Nisan 2017, 14:39
KOCAELİ’NİN VİTRİNİ DEĞİŞİYOR
İbrahim KARAOSMANOĞLU
 

Kocaeli’miz her geçen gün gelişiyor, Türkiye’miz her geçen gün gelişiyor, büyüyor. 

Ülkemiz ve kentimiz güçlü ekonomik yapısıyla, üretim kapasitesiyle finansal alt yapı sistemiyle dünyada adeta bir yıldız gibi parlıyor. Son zamanlarda yaşanan bunca sıkıntıya ve dış etkilere rağmen ülkemizin ekonomik göstergelerinin pozitif bir seyir izlemesi bunun en açık delili. Şüphesiz bu başarıda Kocaeli’mizin de çok büyük katkısı var. Kocaeli sanayicisinin, iş adamının bu kente ve ülkemize sunduğu artı değer, yarattığı istihdam ortamı bu başarının asıl tetikleyicilerinden. 

Kocaeli hepimizin gözbebeği. Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri. Büyükşehir sınırlarının tüm Kocaeli sınırlarına genişletilmesi ve yetkilerin artırılmasıyla başlayan süreç, çok şükür bizi bugün büyük yatırımların öncüsü bir kent haline getirdi. Giderek ivme kazanan, yenilenen ve gelişen bir kent olduk. Bugünlere gelmek elbette kolay olmadı. İki küs sevgili gibi olan çevreyle sanayinin arasını düzeltmeseydik bugünleri de göremezdik. Çok şükür o kötü günler geçti gitti. Sanayiyi çevreye, çevreyi de sanayiye feda etmedik. Kentimizin sanayi potansiyelini asla göz ardı etmedik. Bu nedenle sanayicimizle ortak hareket ettik. Her birlikte derdimiz; kentimiz dedik.

Bir yandan gelişen sanayisiyle ülke ekonomisine omuz veren bir yandan da çevresiyle sahiliyle insanıyla barışık bir kenti yeni baştan imar ettik. Şehri adeta yoğun bakıma aldık.

Sanayi ve çarpık kentleşmenin tükettiği İzmit Körfezi’ne suni teneffüsle yaşama döndürdük. 

Körfezin solgun yüzünü, gülümsettik. Sanayicilerimizle birlikte Türkiye’ye örnek ve model olacak projeleri hayata geçirdik. Geliştirdiğimiz yeni bir bütçeleme modeliyle, kamusal ihtiyaçları sanayici ve işadamlarımız karşılamakta biz de onlara müşteri olmaktayız.
Böylece herkes kazanmakta. Hem hemşehrilerimizin ihtiyaçları karşılanmakta, hem sanayicilerimiz para kazanmakta, hem de biz kaynaklarımızı başka projelerde kullanma imkânına kavuşmaktayız. 

Örnek verecek olursam;

Dilovası’nda sanayicilerimiz atık su arıtma tesisi kurdular, biz de onlara müşteri olduk. 

Böylece İzmit Körfezi’ne dökülen atık suların bir kısmı daha arıtılmış oldu. 

İşte bütün bu çalışmalar ve Gebze’de olduğu gibi inşa ettiğimiz dev arıtma tesisleriyle Karamürsel’deki Altınkemer Plajı’na Mavi Bayrak aldık. Üretim olmadan kalkınma mümkün olmaz. Sanayici üretecek, ürettiğini satacak, vergisini verecek, biz de bu vergilerle hizmet üreteceğiz. 
Üretimin önünde ne engel varsa kaldırmak için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. 

Çevreye duyarlı sanayicinin samimiyetle yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.

Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla Kocaeli’nin vitrini değişmeye devam edecek. Bu kent daha da güzelleşecek, kalkınacak. Tramvay gibi, metro gibi önemli ulaşım projelerimiz de Kocaeli’nin katma değerine değer katacağız. Kocaeli’ne gelip de şehrimizin ne kadar değiştiğini ve güzelleştiğini dile getirenleri de daha da şaşırtacağız. Yeni gerçekleştireceğimiz çevre projeleriyle de aynı zamanda bir doğa ve turizm merkezi oluyoruz. Daha yolumuz uzun biz hep ileri bakıyoruz… 


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  banner74
  banner75
  E-GAZETE
  • Sanayi Haberleri, Organize Sanayi Haberı, OSB, TGB, teknopark, Serbest BÖlge - 20 Haziran 2017 Manşeti
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 12 Haziran 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner82