Tanıtımda geri kalındı

Sayan Turizm’in sahibi Gülnara Odabaş, turizmin tanıtım ve pazarlamaya dayalı bir sektör olduğunu Türkiye’nin bu alanlarda dünya ülkelerinden geri kaldığı için sektörde hak ettiği yerde olmadığını kaydetti.

Tanıtımda geri kalındı

Sayan Turizm’in sahibi Gülnara Odabaş, turizmin tanıtım ve pazarlamaya dayalı bir sektör olduğunu Türkiye’nin bu alanlarda dünya ülkelerinden geri kaldığı için sektörde hak ettiği yerde olmadığını kaydetti.

26 Nisan 2011 Salı 11:49
Tanıtımda geri kalındı

Odabaş, doğal ve tarihi güzellikleri açısından Türkiye’nin konumunun bir avantaj olmasına rağmen pazarlama noktasında doğru yol izlenemediğini belirten Odabaş, “ Turizm Bakanlığı'nın bütçesinden bir miktar tanıtım için harcanmalıdır. Medyanın da Türkiye'nin aleyhinde haberler yazılırken hassas davranmaları, Türkiye’ye gelmeyi düşünen turistlerin olumsuz düşüncelere kapılmaması sağlanmalıdır”  dedi.Bize kendinizden bahseder misiniz?

 

TURİZMLE GEÇEN 13 YIL

 

3 çocuk annesiyim, yetişkin bir kızım var. Onun eğitimi için çaba harcıyorum. Çocuk yetiştirmek kolay bir iş değil. Yurt dışında doğdum büyüdüm Ahıska Türküyüm. 35 yaşındayım ve çok arkadaş canlısıyım. 13 yılıdır turizm sektöründeyim.

 

Türkiye'nin dünya turizmdeki yeri nedir?

 

TANITIM VE PAZARLAMA GERİ KALDIK

 

Türkiye uzun yıllar turizme pek fazla değer vermediği için, tanıtım ve pazarlama konusunda dünyadaki diğer devletlerden çok geri kalmıştır. Bunun önemli bir nedeni de turizm ile ilgili kişilerin politik tayinler yapmalarıdır. Geçen on yıl içinde ilk defa Amerikan pazarında tanıtım yapılması için 5 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış ve tanıtım çalışmalarına başlanmıştır. Turizm Bakanlığı'nın yüzde 90 bütçesi maalesef çalışanların maaşına sarf edildiğinden tanıtıma ve eğitime pek fazla bir şey kalmamıştır. Ayrıca bu sektörde çalışan resmi ve özel şahısların iyi eğitim görmeden yurtdışındaki görevlere atanması da olumlu bir netice sağlamamıştır. Medyanın da Türkiye'nin aleyhinde makaleler yazmasından dolayı gelecek turistler bu düşüncelerinden vazgeçmektedirler.

Sizce, turizmin ilerlemesi için neler yapılması gerekiyor?


TURİZM ALANINDA UZMANLAR ATANMALI

 

Her şeyden önce Turizm Bakanlığı'na alanıyla ilgili uzman kişiler atanmalıdır. Bakanlıkta çalışacak kişilerin göreve başlamadan önce Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini biliyor olduğundan emin olunması ve iyi bir eğitimden geçirilmeleri gerekir. Ayrıca özel sektörde çalışanlara da parasız bir eğitim sağlanmalıdır. Bu sektörde çalışacak kişilerin dışarıdan Türkiye'ye gelecek turisti memnun edebilmeleri için onların özelliklerini, yaşayış tarzlarını ve ne istediklerini önceden bilmeleri gerekir. Farklı devletlerden gelen turistlerin ayrı özelliklere sahip oldukları bilinmelidir. Zira Amerikalı bir turist Alman bir turistten çok farklıdır. Alman turist yazın Türkiye'ye tatilinin çok ucuza mal olacağını bildiği için gelir ve gittiği yerde bütün gün plajda kalır, sandviçini yapar ve 2, 3 hafta sonra memleketine döner. Halbuki bir Amerikalı turist devamlı gezer, lokantalara gider, hediyeler alır ve haftada seyahat masraflarının dışında $500-$1000 harcar. Amerikalı turist parasını ödeyerek her istediğinin yapılmasını ister. Türkiye'nin tanıtılması için ayrıca bir danışman heyetinin kurulması gerekir. Bu heyete Bakanlık’dan ve özel sektörden bilgili şahıslar atanmalıdır. Burada 5 ve 10 yıl sürecek planlar hazırlanmalı ve bu planların tatbik edilmesi sırasında heyetin aldığı neticeler devamlı kontrol edilmelidir.

 

‘SISTER CITY’ UYGULAMASI

 

Afrika ülkelerinde olduğu gibi ‘Sister City’ dedikleri ‘Kardeş Şehir’ seçilerek diğer ülkelerle beraber turizmi tanıtmak da faydalı olur. Ayrıca Amerika'da olduğu gibi yurtdışındaki tanınmış gazete ve dergi yazarları eşleri ile birlikte bütün masrafları ödenmek üzere Türkiye'ye getirilebilir. Amerika'da yapılmakta olan seyahat fuarlarının hepsine katılmakta da çok fayda vardır, böylece Türkiye'yi görmek isteyeceklerdir. Amerika'daki seyahat ajanları her yıl çok az bir ücretle veya ücretsiz olarak Türkiye'ye getirilirse iyi bir netice alacağımıza inanıyorum. Yıl boyunca her eyalette seyahat ajanlarına Türkiye hakkında seminerler hazırlanması da faydalı olur.

 

Türkiye’deki terör olayları turizme nasıl yansıdı?

 

BOMBALAMA TURİZMİ GERİLETTİ


Bombalama ve buna benzer terör olayları Türk turizminde büyük bir gerilemeler yaşanmasına neden olmuştur. Körfez Savaşı'nın başlaması veya Güneydoğu'da olan bazı hadiselerin yurtdışından Türkiye'ye gelecek turistlerin seyahatlerini başka bir memlekete çevirmelerine yol açacak kadar etkilemiştir.

Vitrin çok önemli

 

Turistlerin alış-veriş yapacağı yerler yeterli düzeyde mi?

 

Türkiye, dünyada birçok ülkeye nazaran doğal ve tarihi zenginlikler açısından çok zengin bir ülkedir. Ancak, bu merkezlerde bulunan kişilerin gelen turistleri aldatmadan karşılaması, ve memnun kalmalarını sağlaması da önemli.  Yani vitrin çok önemli.  Ancak birçok satıcı, “satıştan ne kaparsam kardır” düşüncesiyle yüksek fiyatlarla satış yapmaktadırlar. Turistler ülkelerine döndüklerinde satın aldıkları eşyaların gerçek değerini öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşıyorlar. Eğer bu eşyalar değerinin çok üstünde bir fiyatla satılmışsa bütün tanıdıklarına aldatıldıklarını söylerler. Çalışan rehberler verilen ücretlerin ve bahşişlerin yeterli olmamasından dolayı kazançlarını arttırmak için turistleri kendilerine en fazla komisyon veren müesseselere götürmektedirler.

Türkiye'yi daha iyi tanıtmak için ne yapmak gerekir?

 

BÜTÇE ARTTIRILMALI

 

Bunun için ön çalışma yapılarak ne kadar paraya ihtiyaç olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bu rakama ulaşmak için Türkiye'ye girecek ve çıkacak her kişiden alınan çıkış vergisine makul bir ilave yapılmalıdır. Turizm Bakanlığı'nın bütçesinden bir miktar tanıtım için harcanmalıdır. Ayrıca özel sektörden ya bir defaya mahsus veya her yıl olmak üzere bir yardımda bulunmaları istene bilir.  

Turizm sektöründe çalışanların konuyla ilgili bilgileri yeterli midir?

 

ÖZEL EĞİTİM GEREKLİ


Maalesef hayır diyeceğim. Bütün Turizm sektöründe çalışanların özel bir eğitimden geçirilmesi ve bu eğitimin devamlı olması gereklidir. Artık eski usul çıraktan yetişme zamanı gelmiş ve geçmiştir. Bu işin ciddi olarak ele alınması ve bütün çalışanların eğitilmesi gerektir. Ayrıca çoğunun otelcilik mesleği ile ilgili eğitimleri de yok. Eğitim her zaman önemlidir ve her gün her şeyin çok çabuk ilerlemesinden dolayı devamlı yenilenmesi gerekir.

Türkiye'de turizmin önündeki en önemli engel nedir?

 

EL BİRLİĞİ İLE TANITIM

 

Yapılacak işlerin başında politikanın azaltılması ve bütün vatandaşlar 1. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi elbirliği ile Türkiye'nin dış ülkelerde tanıtılmasına katkı sağlamalıdır. Türk politikasının normal bir duruma getirilmesi, parti sayısının azaltılması, particiliğin bırakılarak memleket menfaatlerinin ön plana alınması gerekmektedir. En son yaptığım Türkiye seyahatimde aileme götürmek üzere burada yapılmış eşya bulmakta çok zorluk çektim. Her baktığım yerde Çin'de yapılmış eşyalar satılıyordu. Ve neticede Türk Kolonyası alarak döndüm. Turizm sektöründe çalışanların daima samimi, doğru, her hususta turiste yardımcı olması gerekir. Eğer herkes bunu vazife bilerek ülke çapında yaparsa hep beraber büyük bir kazanç sağlarız. Böylece herkes refah ve zenginlik içinde yaşama imkanı bulur.

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.