banner110

KÜRESEL PAZAR İÇİN KULUÇKA DESTEĞİ

KOBİ’lerin kötü gün dostu KOSGEB, teknoloji yoğun start-up firmalarının uluslararası arenada güçlenmeleri için, onları kuluçka merkezi kurmaya teşvik ediyor. Küresel zeminlerde yerel değerler yaratan firmalar böylece, Türkiye’nin ileri teknoloji ürünü ihracatını arttırıyor.

KÜRESEL PAZAR İÇİN KULUÇKA DESTEĞİ

KOBİ’lerin kötü gün dostu KOSGEB, teknoloji yoğun start-up firmalarının uluslararası arenada güçlenmeleri için, onları kuluçka merkezi kurmaya teşvik ediyor. Küresel zeminlerde yerel değerler yaratan firmalar böylece, Türkiye’nin ileri teknoloji ürünü ihracatını arttırıyor.

01 Haziran 2017 Perşembe 10:00
KÜRESEL PAZAR İÇİN KULUÇKA DESTEĞİ


Kurum: KOSGEB
Adı: Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
Başvuru sahibi türü: Yükseköğretim kurumları, TGB’ler
Faaliyet alanı: Teknolojinin ticarileşmesi, ihracatı artırma
Tutar: Operasyonel Giderler Desteği kapsamında 3 milyon 750 bin ABD doları

 

GÜÇLENEN EKOSİSTEM
KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek destek ve hizmetler sunan, böylece ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı yapan KOSGEB, teknolojik ürünlerin ihraç edilebilmesi için kesenin ağzını açıyor. KOSGEB, yurt dışında kuluçka merkezi açan firmaya 5 yıl boyunca, yılda 750 bin dolar destek oluyor. KOSGEB’in “Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı”, yerli teknoloji yoğun başlangıç firmalarının gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde bulunması için uluslararası kuluçka merkezi destek mekanizmaları geliştiriyor. Programla Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri Türkiye’de gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması için, uluslararası kuluçka merkezi kurulması ve işletmelerin hızlandırma programlarına katılması destekleniyor.

GLOBAL REKABET GÜCÜ
Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, firmaların uluslararası fonlara ulaşmasını kolaylaştırmayı, uluslararası kurum ve kuruluşlarla bağlantılarını geliştirerek teknoloji ihraç etmelerini, yurt dışındaki genç girişimcilerin Türkiye ile Ar-Ge ve ticari bağlarını geliştirmesini, uluslararası pazarlarda büyüyen teknoloji şirketlerinin Türkiye’de Ar-Ge ofisleri kurmalarını sağlayarak girişimcilik eko-sistemini geliştirmeyi hedefliyor. Desteklerden faydalanan start-up firmaları, uluslararası teknoloji şirketleri haline dönüşme şansı elde ediyor.

DEV DESTEK

Program, “Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı” ve “Uluslararası Hızlandırıcı Programı” olmak üzere iki alt programdan oluşuyor. Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı’ndan üniversiteler, üniversitelerin bu amaçla kurulmuş iştirakleri ve teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) yönetici şirketleri tek başına ya da konsorsiyum olarak başvuru yapmaları halinde faydalanabiliyor. 5 yıl süren bu program, Kuruluş ve Donanım Desteği kapsamında 100 bin dolar; Operasyonel Giderler Desteği kapsamında 3 milyon 750 bin dolar destek sunuyor. Destek, 1’inci ve 2’nci yıl yüzde 80; 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci yıl yüzde 60 oranında uygulanıyor. Uluslararası Hızlandırıcı Programı’ndan ise küçük ve orta ölçekli işletmeler faydalanabiliyor. 3 yıl süren programın destek üst limiti 60 bin dolar olurken, destek oranı da yüzde 80 olarak uygulanıyor. 

MASRAFLAR KARŞILANIYOR

Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı çerçevesi içinde yer alan “Kuruluş ve Donanım Giderleri Desteği”nde, yurt dışı işletici kuruluş yetkilisi veya personeline ait şehirlerarası/ülkelerarası ulaşım, konaklama, ilgili ülkede şirket kuruluşu için yapılacak zorunlu giderler gibi kuruluş giderlerini, bina tadilatını, altyapıyı, ofis donanımı ve yazılım giderlerini kapsıyor. “Operasyonel Giderler Desteği” ise kuluçka merkezi kirası, işletim giderleri, yurt dışındaki işletici kuruluş personeline ödenen net ücretleri ve bu personele ait kuluçka merkezinin faaliyetlerine ilişkin şehirlerarası/ülkelerarası ulaşım giderleri, tanıtım faaliyetleri,  eğitim, danışmanlık, mentorluk, iş yönetimi, hukuk, fikri ve sınai mülkiyet hakları ve gibi konularda alacağı hizmetler ve düzenleyeceği organizasyonlardan oluşuyor. 


Son Güncelleme: 01.06.2017 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.