banner110

‘King Cobra’ eğlencenin merkezi Amerika’da

Türkiye’de su parkı projesinin ilk öncülerinden olan Polin Su Kayakları, yeni projesi ‘King Cobra’ ile Avrupa’dan tam not aldıktan sonra eğlencenin merkezi Amerika’da görücüye çıktı.

‘King Cobra’ eğlencenin merkezi Amerika’da

Türkiye’de su parkı projesinin ilk öncülerinden olan Polin Su Kayakları, yeni projesi ‘King Cobra’ ile Avrupa’dan tam not aldıktan sonra eğlencenin merkezi Amerika’da görücüye çıktı.

18 Mayıs 2011 Çarşamba 13:22
‘King Cobra’ eğlencenin merkezi Amerika’daPolin Kurumsal Pazarlama Müdürü Şöhret Pakis, dünyada su kaydırağı eğlence sektöründe Amerika’dan sonra geldiklerini yeni projeleri ‘King Cobra’ ile Avrupa’da yapılanarak Amerikalı ra­kiplerini geride bıraktıklarını söyledi. Türkiye’ye su parkları projesini tanıtan ilk firmaların başında Polin’in geldiğini kaydeden Pakis, iki yıl emekten sonra ortaya çıkan yeni projeleri ‘King Cobra’ ile Avrupa’dan sonra adrenalin düşkünü yerli turistle­ri de bu heyecanı yaşamaları için Antalya’ya davet etti.
 
SU KAYDIRAĞINDA KLİMALI DÖNEM
 
Can güvenliğinin bu projede ön planda olduğunu daha fazla heyecan ve adrenalin yaşamak isteyen ülkelerden talepler geldiğini Avrupa’da Amerikalı rakiplerine rağmen birçok ülkeye satışının ger­çekleştiğini söyledi. Pakis, Türkler için bu ürünün büyük bir başarı olduğunu Türkiye’de mevsim şartları nedeniyle talebin üç aylık bir süre oldu­ğunu belirterek şunları söyledi; “ Bu sürenin arttı­rılması için Polin ekibi kapalı alanda da kullanışlı klimalı bir proje geliştirdi. Türkiye’ye ilk su par­kı, aqua parkı ve su kaydırağı kelimelerini sokan firmaların başında geliyoruz. Türkiye’de cesur yatırımcılar var. Bu sene Ets Gruba ait tatil köy­leri projelerini gerçekleştirdi ve yine bu sene Ets Grubun Maks Rouyel projelerini gerçekleştiriyor. Tasarım ve kayma anlamında geçen yılın patentli projeleri de var. Maks Rouyel’i Türkiye’de bir fir­manın almış olması çok önemli sektör açısından. Burada bulunan kaydıraklar kule tepesine çıkıp sonra kaydırakla aşağıya kayılıyor. Bu projelerle dünyada çok büyük evrim geçirdi. Örneğin yarış kaydırakları, su jetleri, aşağı inip sonra tekrar yukarıya çıkarak adrenalin sergileyen he­yecan uyandıran ve bir nevi stres attıran değişik projeler uygulanıyor. Mayısta sezon açılıyor ve Maks Rouyel eki­bi yola çıktı. Bir tane King Cobra Türkiye’de Antalya’da olacak. Aynı eğlence anlayışını Türklerde yaşa­yacak. Ailelerin tatilleri bu yıl daha heyecanlı ve adrenalini daha fazla yaşayarak tüm yılın stresini atma im­kanı bulacak. Kulenin tepesine çıkıp sonra kendilerini aşağıya bırakılıp karşı­larına çıkacak tehlikeden habersiz güvensiz tehlikeli eğlenceler geride kaldı. Bizim son de­rece güvenli ve emniyetli geliştirilen projemiz tatil beldelerinde otellere montaj için gönderildi. ETS Grubun tatil köyüne gönderilen Maks Rouyel ekibi sezo­nun başlamasıyla birlikte Türkiye’de ilk defa kul­lanılan ürün olacak.
 
CAN GÜVENLİĞİ BİZİM İÇİN ÖN PLANDA
 
Dünyada en çok fuara katılan firmalardan bir ta­nesiyiz. Bu fuar­ların yüzde 60’ı eğlence üzerine düzenleniyor. Sinema ses sistemleri, su oyun fuarları çok eğlen­celi ama bir o kadarda rekabet ortamına sahip. Bu fuarlarda yaratıcılığın ön plana çıkıyor. Şirketimiz 1976 yılında kurulan otuz beş yıllık köklü ve güçlü bir firma. Eğitimli kalabalık bir ekibe sahibiz. Çin Mahallesi kadar kalabalık bir uzman kadromuz var. Bu ekiple yenilikçi ve güçlü projelerle tüm dünyada beğeni kazanıyoruz. Firmamızın en çok dikkat ettiği konuların başında can sağlığı geliyor. Çünkü tek bir kaza vakası olduğunda o firmanın adının lekelenmesi söz konusu. Çok hassa bir konu olduğu için kendi alanında uzman çok sayıda mimar ve mühendisle birlikte çalışıyoruz. Amerika’ya ihracat yapılıyor bu Türkler için çok önemli ve ciddi bir başa­rı şu ana kadar elli beş tane Amerika’da su parkı projesi gerçekleştirildi. Bu projeler direkt eğlencenin ana va­tanına gönderilen projeler. Çok büyük firmalara çok büyük parklar uygulandı, Hiç birinde aksilik, kaza ya da bir olumsuzluk görülmemesinin sebebi bizim nitelendirdiğimiz Çin Mahallesi kadar kalabalık mimar, mü­hendis ve uzman ekiple çalışmış olmamızdır” dedi.
 
AVRUPA’DA SORUMLULUK İŞLETMELERE AİT
 
Amerika’da su parkların giriş ve çıkış bölümünde olmak üzere iki tane güvenlik personeli gözetiminde yapıldığını Avrupa’da ise alınan güvenlik önlemleri ile asla böyle bir şeyin olmasının düşünülmesine bile ihtimal verilmediğinin altını çizen Pakis şöyle devam etti; “Avrupa’da güvenlik önlemleri işletmelerin so­rumluluğu altındadır. Güvenlik açısından en iyi olan önlem trafik ışıklarının bulunduğu parklardır. Kırmızı yandığı anda birinin kaydığını, yeşil yandığı anda artık kimseye çarpılmadan güvenli bir kayış olacağını sağ­lanıyor. Yurtdışında bu proje çok tuttu orada olan de­netlemeler çok fazla ve yazılan cezalar çok yüksek de­recede oluyor. Türkiye ve Ortadoğu’ya gidilen ‘Aqua Parklar’da ‘Buradaki sorumluluk size aittir’, yazıyor. Avrupa’da güvenlik önlemleri de, denetlemelerde fazla burada olan denetlemelerde fazla olursa böyle bir yazı yazılmasına gerek kalmaz. Genelde yaşanılan sorunlar kişiyle değil direkt işletme ile alakalı. Bu açık daha bü­yük işletmeler ile ve daha bilgili bireyler ile aşılacak bir sorun. Polin olarak bilinçlendirme yapmaya başlan­dı Türkiye’de artık yurtdışındaki alınan önlemler gibi kaliteli ve güvenli bir tatil olanağı sağlanacak” dedi.
 
POLİN DÜNYA DEVLERİ ARASINDA YERİNİ ALDI
 
Polin olarak kaliteli projelere imza atmalarının altında yatan gerçeğin her birimin ayrı uzman kişiler tarafından yönetiliyor olması olduğunu söyleyen Pa­kis şöyle konuştu; “Firma sahibi artık onursal başkan olarak görevine devam ediyor. 10 tane birimle de ilgi­lenen uzman yöneticilerle birlikte firma daha verimli hizmet sunuyor. Çok yoğun iş temposuyla ve katıldığı tüm fuarlarla ulusal basının gözdesi olduk. Yurtdışın­da Türkleri basit gördükleri için bu yapılanmalar bü­yük bir başarı sağladı. Şu anda sektörde üç tane firma var. İkisi Amerikalı ve üçüncüsü de Polin olarak biz geliyoruz. Hiçbir Avrupalı firma bu sıralamada yok, Amerika’yı çıkartırsak hem yaptığı proje sayısıyla hem kaydırak uzunluğuyla Polin önde bir firma. Türk firması olunca örneğin Fransa’da bir proje alındı bir sıfır yenik başlanıyoruz. Buna rağmen profesyonel bakış açısıyla yapılan yeniliklerle iyi bir firma olup iyi işler yapıldı. Fransa’da dört büyük projenin yapım aşamasına başlandı. Bu projeler o kadar bilinen ve ge­lişmiş yerlerin projeleri ki Amerikalı rakipler geri de bırakılarak yapılmaya başlandı. Yurtdışında fiyattan önce önemli olan şey eğlencenin güvenilirliği daha sonra heyecanı ve dikkat çekecek yönleri geliyor. Türkiye’de başta olmak üzere bazı ülkeler her şeyden önce fiyatı ön plana çıkartıyor. O yüzden yurtdışın­da bir Türk firması olarak bu tarz işler yapmak daha kolay oluyor. Avrupa’da denetimler uzun sürüyor. Çocukların ve yetişkinler için önce güvenlik sonra heyecanlı kaydıraklar daha çok talep görüyor.

İki yılda tamamlanan ‘King Cobra’ projesinin pa­tentinin yapıma başlanmadan 3 ay önce aldıklarını söyleyen Şöhret Pakis Kasım ayında projenin hayata geçtiğini ve Avrupa’da üç ülkeye üç tane ‘King Cob­ra’ sattıklarını söyledi. Projenin en önemli özelliği yüksek güvenlik kalite ve adrenalinin daha çok ya­şanıldığını belirterek şöyle devam etti; “Bu projede adrenalini ailelerinde yaşamasına öncelik veriliyor. İnsanlar bu duyguyu tek değil yaşarken paylaşmak istiyor. Hem bu şekilde korkuda azalıyor. Eylenirken korkuyu, gülümsemeyi ve heyecanı paylaşmak bam­başka bir haz. Bunun eksikliğini gördük ve projemize aile ve yarış kaydırakları imkanı tanıdık. Bunlar dört­lü ve ikili olarak heyecanı yüksek olan botlar. Yeni proje olarak kaydırakların aralarına trafik ışıkları ile önlemde alındı. Bu sayede hem sizden önce kayan kişiye çarpılmıyor hem de yarış için kullanılabiliyor. Bu proje sayesinde İtalya en iyi ‘Water Park’ ödülü­nü Türkler olarak Polin aldı. Su parkları dışında olan projelerden bir diğeri de çocuk çok katlı oyun alan­ları. Daha önce geliştirilen projelerde yaş sınırı daha büyük olarak yapılıyordu şimdi üretilen kaydıraklar biraz daha küçük yaş sınırına da hitap ediyor. Aileler biraz daha eğlenerek rahat tatil yapıyor. Bu ürünlere özel olarak periyodik bakım, kalite güvence gibi hiz­metler gerekiyor. Ürünün kurulumundan sonra firma­nın tüm işi biterek parkı işletecek olan yönetici firma tüm görevi üstleniyor. Ürünün monte edilmesi aşa­masında kalite güvence, bakımın uygulanması gere­ken dönemler bunların uygulanacağı tarih ile birlikte bunların garanti belgeleri de işletmeci kişiye veriliyor. Parkın taşıyabileceği kilo, parkın uzunluğu ile kişinin boy ortalaması, yaş sınırı, güvenli bölgeleri, açık ve kapalı girilen alan heyecan olarak tansiyon hastaları, kalp sorunu olanlar, solunum problemi yaşayanlar ve hamilelik gibi sorunu olanlar kullanamıyor. Yetkili olan operatöre bunlarla ilgili bilgi ve eğitim verilerek güvenlik açısından hazırlanıyorlar” dedi.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.