Günlük 3 milyon adet vida üretiyor

Vitaş Genel Müdürü Hakan Öztaşkın, Gebze Güzeller OSB’de toplam 6 bin metrekarelik alanda üretim yaparak, günde 3 milyon adet üretim yaptıklarını söyledi.

Günlük 3 milyon adet vida üretiyor

Vitaş Genel Müdürü Hakan Öztaşkın, Gebze Güzeller OSB’de toplam 6 bin metrekarelik alanda üretim yaparak, günde 3 milyon adet üretim yaptıklarını söyledi.

13 Nisan 2012 Cuma 11:41
Günlük 3 milyon  adet vida üretiyor

Vitaş Genel Müdürü Hakan Öztaşkın Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek’in sorularını yanıtladı. Orta vadede mevcut müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi, uzun vadede ise rekabetin olmadığı yerlerde veya pazarlarda ürünlerini tanıtmayı ve pazarlamayı istediklerini dile getiren Hakan Öztaşkın, “Rekabetin olduğu yerde kazanç mümkün olmuyor. Bütün firmalar otomotiv veya beyaz eşya gibi ana sanayilere ve özellikle bu sanayilerin Avrupa temsilcilerine mal verme sevdası içinde. Bu da hem onların bizim gibi ülkelerde rahatlıkla ürün tedariki yapmasını kolaylaştırıyor, hem de içerideki rekabetten dolayı tedarik ettikleri ürünlerin fiyatını düşürüyor. Rekabetten dolayı kar marjının düştüğü sahalardansa, biraz daha karlı, rekabetin olmayacağı ülkeler bizim ilerleyen dönemlerde tercih sebebimiz olacaktır” dedi.

Hakan Bey ilk önce sizi tanıyabilir miyiz?
1971 Erzurum doğumluyum, lise hayatım Erzurum’da geçti. Üniversiteyi İstanbul’da bitirdim. Yaklaşık 22-23 yıldır bağlantı elemanları sektöründeyiz. Firmamız çok eskidir. Yaklaşık 1969’da kuruldu. 1969 yılından beri beyaz eşya, otomotiv, inşaat gibi çeşitli endüstriyel sektörlere ürün tedariği yapmaktadır. Sadece iç piyasa değil özellikle Almanya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, İran, Irak, Libya, Kıbrıs, Tunus ve Cezayir gibi ülkelere tedariğimiz var.

Vitaş Vidanın kuruluş tarihçesi ve kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?
Vitaş Vida, 12 Mayıs 1969 yılında Perşembe Pazarında ticari bir şirket olarak kurulup önce alım-satım, ithalatla başlayıp daha sonra imalata yöneldi. Firmamızda toplam çalışma süresi içerisinde kalite anlayışı ön planda olup, müşteri memnuniyeti ile kendini her geçen gün geliştirmiş ve alanında ilklere imza attı. Her şeyden önce ticaret odası tüketiciyi koruma taahhütnamesini imzalamış olup, sektöre sunmuş olduğu ürünleri garanti kapsamına almıştır. Başta inşaat, beyaz eşya, otomotiv, mobilya ve çeşitli endüstriyel tesisler olmak üzere bağlantı elemanı kullanan ve aynı zamanda satışını yapan tüm sektörlere yıllardan beri en iyi, en kaliteli hizmeti vermekteyiz. Vitaş A.Ş. kuruluşundan itibaren kaliteden ödün vermeyip günün koşullarına göre en uygun fiyatlarla müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak gayreti içindedir.

Satış-pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Satış pazarlama olarak İstanbul Perpa’daki merkezimiz, Pendik Güzelyalı’daki şubemiz, Gebze fabrikamız ve Almanya’daki temsilciliğimiz kanalı ile satış ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bunun yanı sıra Anadolu ve İstanbul’da toptan satış yaptığımız büyük çaplı hırdavatçı ve cıvatacılara ürün sonrası teknik destek hizmeti vermekteyiz ve birebir sorumlu oldukları fabrika müşterilerine hem lojistik hem de uygulama desteği veriyoruz. Tanıtım araçlarımızla sürekli olarak fabrikalara ve şantiyelere uygulamalarımızla ilgili eğitim ve destek sunuyoruz. Bu sebepten dolayı müşteri memnuniyeti ve özgüvenimizle kazanılan değerlerle büyüyerek yolumuza devam etmekteyiz.

Üretim tesisinizi ne zaman kurdunuz, fabrika alanı, makine parkı ve çalışan sayısı hakkında bilgi verir misiniz?
Gebze Güzeller OSB’deki yeni üretim tesisimizi 2011 yılının Mayıs aylarında faaliyete geçirdik. 6 bin metrekarelik alanda 4 bin metrekare kapalı alan, 750 metrekare idari bina ve bin 250 metrekare açık alan olmak üzere yeni tesisimizde üretim yapıyoruz. Tesisimiz fiziki şartları ve günümüz inşaat teknolojisiyle iş güvenliği ve işçi sağlığı unsurlarını içinde bulunduran, her türlü emniyet tedbirleri alınmış örnek bir işletmedir. 30 grup toplam 60 adetlik makine yatırımımızla, günlük 8 saatlik çalışma ile ayda 160 ton hammadde işleme ve günlük 3 milyon adet üretim gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Makine parkurumuzda sac vidalarında çap 2.2’den, çap 7.3’e kadar, boy olarak 100 mm metrik vida ve cıvatalarda çap 2’den, çap 16 boy olarak 200 mm kadar standart ve özel üretim gerçekleştirebilmekteyiz. Personel kadromuz sektörde uzun yıllar çalışmış tecrübeli ustalardan oluşmaktadır. Çalışma arkadaşlarımız toplamda 60 kişi olup her geçen gün ekibimize işini iyi bilen arkadaşlar dahil olmaktadır.

Vitaş Vida olarak orta ve uzun vadedeki planlarınız nelerdir?
Orta vadede mevcut müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek uzun vadede ise rekabetin olmadığı yerlerde veya pazarlarda ürünlerimizi tanıtmak ve pazarlamak istiyoruz. Çünkü rekabetin olduğu yerde verimli kazanç asla mümkün olmamaktadır. Ana sanayide otomotiv ve beyaz eşyada özellikle Avrupa içinde geçerli herkes bu firmalara mal verme sevdası içerisinde bu da onların bizim gibi ülkelerde rahatlıkla ürün tedariki yapmasını hem kolaylaştırıyor, hem de içerdeki rekabetten dolayı tedarik ettiği ürünlerin ürün maliyetini düşürmüş oluyor. Bu da rekabetin olduğu yerde kar marjının düştüğünü gösteriyor. Biraz daha karlı, rekabetin olmayacağı ülkeler bizim ilerleyen dönemlerde tercih sebebimiz olacaktır.

Otomotiv ve beyaz eşya sanayinin gelişimine paralel olarak yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?
Şu an kurmuş olduğumuz kalite kontrol ve Ar-Ge birimimizde Avrupa firmalarının patentli ürünlerine yönelik bazı alternatif ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman bu ürünleri millileştirip dışarıya giden talepleri içeride tutmayı ve ekonomiye kazandırmayı hedeflemekteyiz. Bununla ilgili de tabii ki yatırım düşünüyoruz. Biz talebe göre yatırım planlamaktayız.

Bu firma evlilikleri sektör için uygun mu peki?
Bence uygun. Uygun çünkü sektörde Türkiye pazarında çalışıyoruz Avrupa’da da birkaç ülkeye malzeme gönderdiğimizi düşünün sektör birleşmesinde güçler birleşirse bölgedeki istihdamı da arttırır. Örneğin biz şuan da yılda 20 bin ton çelikten üretilmiş mamül satıyorsak belki de o firma geldikten sonra bu rakam 50 bin ton’a çıkacak. Hem eleman istihdamı hem iş sağlayacak bu bize. Hem de belki firma farklı bir ülkeye yatırım yapacaksa bu tarafa kaydıracak. Belki bizim teknolojimizi geliştirecek. Herkesin bildiği gibi bugün Alman teknolojisi çok önde bir teknoloji. Geldikleri zaman teknolojiye uygun Ar-Ge yapmamıza fırsat sağlayacaklar.

Sektörünüzde yaşadığınız sıkıntılar neler, sektör hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?
Şuan çoğu sektör ayakta durmaya çalışıyor. Piyasada çeke dayalı vade sistemi var. Avrupa’da böyle bir şey yok oralarda verirsiniz 1ay sonra 45 gün sonra ödemenizi alırsınız. Bizim sektörde bu hale gelmemiz lazım. Çek’e dayalı değilde güvene ve paraya dayalı bir ticaret olması lazım Türkiye’de. Çünkü yeni çıkan bu çek sistemi yasası ile de insanların kafalarında soru işaretleri var. Bu bile işlerin düşmesine sebebiyet veriyor. Belki ileride daha iyi olacak, alacaklı firmaların yönünden ancak önü gözükmediği için herkeste bir endişe var. Sektörümüzde yaşanan sıkıntıların başında kalitesiz hammadde ithalatı ve yerli üreticilerin gereken itinayı göstermemesi geliyor.  Özellikle kurlardaki dengesizlik, ithalattaki dolar kur dengesinin bir türlü oturmaması ani çıkışlarda merkez bankası müdahaleleri ihracat yapan bizim gibi üreticileri fiyat politikası yaparken hata yapmasına sebep olmaktadır. Şu sıralarda Avrupa’daki Euro bölgesinin belirsizlikleri ve yaşanan sıkıntılar ihracat rakamlarımızın düşmesine ve verilen fiyat tekliflerimizin bir türlü geri dönüşünün sağlanamaması bizi olumsuz yönde etkilemektedir. Dolar kurunun sürekli olarak değer kaybetmesi ve paritelerde sürekli olarak direnç göstermesi Euro-nun ilerleyen günlerde sert bir şekilde düşeceğinin işaretidir. Bu da bizi ve diğer sektörleri olumsuz etkileyecektir diye düşünüyorum. Amerika-da şu an ekonomi toparlanıyor. Bunun karşısında doların daha da değerlenmesi durumu ithalatçıları zorlayacak. Bağlantı elemanları; hata, ihmal, bilgisizlik kabul etmez. Kaliteli bağlantı güçlü bir kalite kontrol sistemi ve standartlara uygun üretimle sağlanabilir. Bu da doğru hammadde seçimi, eğitimli eleman ve gerekli donanım ile mümkündür. VİTAŞ markası ile üretime başladığı ilk günden beri kalitede lider olmuştur. Bu yüzden hammadde seçimi yaparken çalıştığımız firmaların hammadde kalitesine ve firma profiline, güvenilirliğine bakıp malzeme şartnamelerini kendimiz belirlemekteyiz.

YENİ FABRİKA TAM KAPASİTE FAALİYETTE
Gebze Güzeller OSB’de yeni üretim tesisini tam kapasite faaliyete geçiren Vitaş Genel Müdürü Serap Öztaşkın, “6 bin metrekarelik alanda 4 bin metrekare kapalı alan, 750 metrekare idari bina ve bin 250 metrekare açık alan olmak üzere yeni tesisimizde üretim yapıyoruz” dedi.  Tesisin fiziki şartları ve günümüz inşaat teknolojisiyle iş güvenliği ve işçi sağlığı unsurlarını içinde bulunduran, her türlü emniyet tedbirleri alınmış örnek bir işletme olduğuna vurgu yapan Öztaşkın, “30 grup toplam 60 adetlik makine yatırımımızla, günlük 8 saatlik çalışma ile ayda 160 ton hammadde işleme ve günlük 3 milyon adet üretim gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Makine parkurumuzda sac vidalarında çap 2.2’den, çap 7.3’e kadar, boy olarak 100 mm metrik vida ve cıvatalarda çap 2’den, çap 16 boy olarak 200 mm kadar standart ve özel üretim gerçekleştirebilmekteyiz. Personel kadromuz sektörde uzun yıllar çalışmış tecrübeli ustalardan oluşmaktadır. Çalışma arkadaşlarımız toplamda 60 kişi olup her geçen gün ekibimize işini iyi bilen arkadaşlar dahil olmaktadır” dedi.

TÜRKİYE SEKTÖRÜN MERKEZİNDE
Türkiye’nin bağlantı elemanları sektöründe çok büyük bir yol kat ettiğini dile getiren Vitaş A.Ş Genel Müdürü Hakan Öztaşkın, Türkiye’nin sektörde merkez üs olduğuna vurgu yaptı.  Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelip şirket evliliklerinin gerçekleştiğini aktaran Öztaşkın, “Şuan da Türkiye’de bulunan 3-4 firma Avrupa birliğine bağlı firmalar ile partnerlik yaptı. Bizim de öyle bir durumumuz var. İngiltere de bir firma ile şuan da görüşme halindeyiz. Herhangi bir resmiyet kazanmadı. Bazı şartların oluşması lazım o şartlar ile ilgili görüşüyoruz. Hala görüşme aşamasındayız. Bizimle iletişime geçen bir firma daha var o da Almanya’dan. Bahsetmiş olduğum firmalar bizim gibi marka firmalar. Bu iki markanın birleşmesi ile Avrupa’daki ülkelerdeki firmalar Türkiye’deki firmaların önünü de açıyor. Tabi bu karşılıklı nasıl ki biz şirket birleşmesine gittiğimiz de yabancı firmaya pazarımızda yer açıyorsak onlar da bizimle pazarını paylaşıyor” dedi.

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.