banner110

Gosb Ve Teknoparklar Sanayi’de Büyük Avantaj

Gebze OSB’de faaliyet gösteren Bilim İlaç İşletme Direkötürü Cengizhan Nas, GOSB Teknoparkı ve KOÜ Teknoparkı sanayinin teknolojik gelişmesine büyük olanak sağlayacak kurum ve kuruluşlar olduğunu söyledi.

Gosb Ve Teknoparklar Sanayi’de Büyük Avantaj

Gebze OSB’de faaliyet gösteren Bilim İlaç İşletme Direkötürü Cengizhan Nas, GOSB Teknoparkı ve KOÜ Teknoparkı sanayinin teknolojik gelişmesine büyük olanak sağlayacak kurum ve kuruluşlar olduğunu söyledi.

20 Haziran 2011 Pazartesi 15:56
Gosb Ve Teknoparklar Sanayi’de Büyük Avantaj
Gebze OSB’de faaliyet gösteren Bilim İlaç İşletme Direktörü Cengizhan Nas, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Türk ilaç sektöründe en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri olduklarını vurgulayan Nas, “2011’de Bilim İlaç olarak en büyük hedefimiz Avrupa Kalite Ödülü’nü almaktır. Avrupa’da bu ödülü almış ilaç firması bulunmamaktadır. Bizde bu ödülü alan ilk ve tek Türk şirketi olmayı hedefliyoruz ve bu hedefe çok uzak olduğumuzu düşünmüyoruz” dedi.
 
BÜTÇEMİZİN YÜZDE 5’İNİ YATIRIMLARA AYIRIYORUZ
 
Sizi ve şirketinizi tanıyabilir miyiz?
 
1963 doğumluyum. 1984 yılında İTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansımı tamamladım. Evli ve 2 çocuk babasıyım. 1988 yılından bu yana Bilim İlaç’ta çalışmaktayım. Bilim Laboratuarı olarak 1953 yılında faaliyete başlayan Bilim İlaç, stratejik önemi olan ilaç konusunda, üretim ve pazarlama faaliyeti gösteren yüzde yüz Türk sermayeli bir şirkettir. 1961 yılında Bilim Tıbbi Müstahzar laboratuarı, 1968 yılında ise Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını alan şirket, 1974 yılında gerçekleştirilen yapılanmayla faaliyetini BİLFAR Şirketler Topluluğu çatısı altında sürdürmeye başlamıştır. 2014 yılı sonuna kadar Türk ilaç pazarında ilk 2 firma arasında yer almak ve en fazla ihracat yapan yerli ilaç üreticisi olmak vizyonuyla yola çıkan Bilim İlaç, net bütçesinin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge yatırımlarına ayırıyor.
 
ÜLKE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNUYORUZ
 
Firmanızın sunduğu hizmetler nelerdir?
 
Bilim İlaç, eşdeğer ilaç üretimi ve pazarlamasını yapmaktadır. Referans ilaçlar yerine aynı bioeşdeğerlilikte ve daha ekonomik eşdeğer ilaçlar üreterek ülke ekonomisine ve istihdamına katkıda bulunuyoruz.
 
YURTDIŞI PAZARLARINDA ETKİN OLMAYI HEDEFLİYORUZ
 
Firmanızın gelişme ve büyüme sürecini anlatır mısınız?
 
İstikrarlı ve dengeli büyümeyi, sürekli gelişmeye açık olmakla sağlayan Bilim İlaç, sadece yurtiçinde değil, yurtdışı pazarlarında da etkin olmayı hedeflemektedir. 1998 yılında kurulan ihracat departmanı ile ihracat faaliyetlerine başlayan Bilim İlaç, 2010 yılı sonu itibariyle 48 ayrı ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Bilim İlaç Ar-Ge Merkezi 4.500 metrekare laboratuar alanına sahip Türk ilaç sektörünün en büyük Ar-Ge merkezlerinden biridir. 15 milyon dolarlık yatırımla kurulan Ar-Ge Merkezi, Türkiye’nin ilaçta en büyük Ar-Ge laboratuarlarından birine sahiptir. 110 bilim insanı çalıştığı merkezde patenti biten orijinal ilaçların eşdeğerleri piyasaya sunulmak üzere hazırlanmaktadır. Hem ihracat hem de Ar-Ge’deki çalışmalarımız büyüme stratejimizin ana eksenini oluşturuyor. Kuruluşumuz, 2009 yılı sonuçlarına göre İSO 500’de 109’uncu, Fortune 500’de 138’inci ve Capital 500’de 183’üncü sırada yer almıştır. Bilim İlaç, son 5 yılda ilaç sektöründe en fazla büyüyen firmadır. 2011’de Bilim İlaç olarak en büyük hedefimiz Avrupa Kalite Ödülü’nü almaktır. Avrupa’da bu ödülü almış bir ilaç firması bulunmamakta, bizde bu ödülü alan ilk ve tek Türk şirketi olmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi 2006 TÜSİAD-Kalder Ulusal Kalite Büyük Ödülü ve 2010 yılında TÜSİAD kalder mükemmellikte süreklilik ödülünü alan tek ilaç şirketi de biziz. Aynı zamanda firmamız 2010 yılında SEDEFED ve TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi rekabet forumu yılın rekabetçi şirketi ödülünü de alarak rekabet gücünü kanıtlamıştır. Şimdiki hedefimiz Avrupa Kalite Ödülü’dür ve bu hedefe çok uzak olduğumuzu düşünmüyoruz.
 
KİMYA SANAYİNİN YÜZDE 27’Sİ KOCAELİ’DE KARŞILANMAKTA
 
Bölgenin ticari karakterini nasıl tanımlıyorsunuz?
 
Kocaeli, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en fazla sanayi kuruluşuna sahip ili konumundadır. Sanayi kuruluşları fazla olmakla birlikte aynı zamanda bu kuruluşlar büyük ölçeklidir. 2009 yılı İSO verilerine göre ‘Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşunun’ 82’si, ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'nun’ 51’i Kocaeli’nde faaliyet göstermektedir. Türkiye İmalat Sanayi Tüketim Mallarının yüzde 2,82’si, ara mallarının yüzde 22’si ve yatırım mallarının yüzde 10,23’ü Kocaeli’nde üretilmektedir. Kocaeli’nde faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde ülke kimya sanayinin yüzde 27’si Kocaeli’nden karşılanmaktadır.
Bölgede yoğunlaşan sanayi kuruluşları ile birlikte, bilimsel araştırma ve geliştirme merkezleri de Kocaeli’nde yer almaktadırlar. Kocaeli Üniversitesi, bölge sınırındaki Sabancı Üniversitesi, Marmara Araştırma Merkezi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK, TSE Merkez Laboratuarları, TEKMER, TÜBİTAK Teknoparkı, GOSB Teknoparkı ve KOÜ Teknoparkı sanayinin teknolojik gelişmesine olanak sağlayacak kurum ve kuruluşlardır. Gebze tesisimizin içinde bulunduğu Gebze Organize Sanayi Bölgesi, bünyesinde faaliyet gösteren firmaların hem büyüklüğü hem de ekonomiye katkıları ile diğer OSB’ler arasında saygın ve tercih edilen bir konumdadır.
 
TÜRKİYE ÜRETİM AÇISINDAN GELİŞMİŞ ÜLKE
 
Firmanızın bulunduğu sektör hakkında bilgi verir misiniz?
 
Türkiye, üretim standartları teknolojisi ve kurulu kapasitesi açısından çok gelişmiş bir ilaç endüstrisine sahiptir. Ülkemizdeki üretim tesisleri bir yandan sürekli Sağlık Bakanlığı’nın denetiminden geçerken, diğer yandan uluslararası otoritelerden akredite olmaktadır. Bilim Gebze, 120 milyon Euro’ya mal olmuş ve yılda 250 milyon kutu üretim kapasitesi ile Türk ilaç sektörünün yüzde 17’sini üretecek güce sahip Türkiye’nin en büyük ilaç üretim tesisidir. Bilim Gebze, Avrupa’nın da en büyük tesisleri arasında olup, Amerika FDA standartlarına göre dizayn ve inşa edilmiştir. Bilim İlaç, Gebze tesisinde ilaç sektörünün en önemli onaylarından sayılan İngiltere Sağlık Bakanlığı onayıyla üretim yapmaktadır. Türkiye, dünyada ilaç üretiminde kendine yeterli az sayıda ülke arasında yer almaktadır. Sadece, biyo-teknoloji ürünleri gibi belirli üretim merkezlerinde yapılabilen ürünler ile tüketimi az olması nedeniyle yurt içi üretimi ekonomik olmayan kan ürünleri ve kanser ilaçları gibi ürünler ülkemizde üretilmemektedir. Sektördeki firmaların tamamına yakını İstanbul ve çevresinde faaliyet göstermektedir. Alt yapının daha uygun oluşu, ambalaj malzemeleri ve teknik personelin teminindeki kolaylıklar, ulaşım ve iletişim imkânları, sağlık kuruluşlarının Marmara Bölgesi'nde yoğunlaşması gibi faktörler sanayinin büyük bir bölümünün İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde kurulmasına yol açmıştır. Ülkemizde, 13’ü yabancı sermayeli olmak üzere toplam 42 adet üretim tesisi mevcuttur.
 
Hizmet verdiğiniz sektörler nelerdir?
 
Sağlık sektöründe faaliyet gösteren Bilim İlaç, insan sağlığını korumayı ve tedaviyi sağlayan eşdeğer ilaç geliştirmekte, modern ve ileri teknolojiye sahip tesislerinde uluslararası standartlara uygun olarak üretmektedir.
 
EN ÇOK SATIŞ YAPAN İLK 5 ŞİRKETTEN BİRİYİZ
 
Firmanın ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?
 
Bilim İlaç, özellikle ülkemizde en fazla satışın gerçekleştiği ilk 5 segmentin üçünde (antibiyotik, solunum sistemi, kas ve iskelet sistemi ilaçları) en çok satış yapan ilk 5 şirketten biri olurken, bugün pazarda, kardiyovasküler (kalp ve damar sistemi), merkezi sinir sistemi (depresyon ilaçları gibi), diyabet (şeker hastalığı), solunum sistemi, gastrointestinal sistem (mide-barsak sistemi) ilaçları, analjezik-antiinflamatuvar (ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap baskılayıcı) ilaçlar, dermatolojik (deri hastalıkları) ilaçlar, antibiyotikler (beta-laktamlar gibi), vitamin ve mineraller, antiparaziter (parazit ilaçları) ilaçlar, tatlandırıcılar, demir preparatları, kas gevşeticiler ve soğuk algınlığı ilaçları, göz ve kulak hastalıkları ilaçları segmentlerinde 198 adet ruhsatlı ilacı bulunmaktadır.
 
BİLİM İLAÇ TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK İLAÇ ÜRETİM TESİSİ
 
Firmanızın bulunduğu açık ve kapalı alan?
 
Bilim İlaç, faaliyetlerini Ayazağa Merkez Ofis, Gebze Üretim Tesisi ve Çerkezköy Üretim Tesisi’nde gerçekleştirmektedir. Üretim formlarına göre Türkiye'deki en büyük ilaç üretim tesisi olan Bilim Gebze Üretim Tesisi dünyadaki en önemli sağlık otoritelerinden biri olan Amerikan FDA (FoodandDrug Administration) standartlarına uygun olarak projelendirilerek 2008 yılında üretim faaliyetlerine başlamıştır. Gebze OSB’de 60.000 metrekare arazi üzerine kurulu tesisin kapalı alanı 51.500 metrekaredir. Çerkezköy Penisilin Üretim Tesisi, Çerkezköy OSB’de 22.000 m2 arazi üzerinde 9.250 m2 toplam kapalı alan olarak inşa edilmiş ve 1998 yılında açılarak hizmete girmiştir. Her iki üretim tesisimizde Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet göstermektedir. Üretim tesislerimiz için Organize Sanayi Bölgeleri’nin seçilme nedeni, organize sanayi bölgelerinin lojistik, altyapı (elektrik, doğalgaz, atık su, yollar, arıtma tesisleri) ve kuruluşumuz sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerimiz yönünden sağladığı uygunluk ve avantajlardır.
 
2010 YILI CİROMUZ 752 MİLYON TL
 
Firmanızın toplam cirosu hakkında bilgi verir misiniz?
 
2010 yılında 14.794 milyar TL'ye ulaşan Türk ilaç pazarında yüzde 5 pay ile 3. sırayı aldık. 2010 yılı ciromuz 752 milyon TL’dir. Pazara ilaç kutu satışı parametresinden bakıldığında, 100,4 milyon kutu satışı ile yılı 3. tamamladık. Hekimlerin reçete tercihlerinde de yılı 2. tamamlayarak yazılan her 100 reçetenin 6-7'sinde yer aldık.
 
Firmanızın toplam kapasitesi?
 
Bilim Gebze Üretim Tesisinin kapasitesi, 250 milyon kutu yıl olup, bina içi ve omurga olarak nitelendirebilecek ana hattın sağ ve sol bölümleri kolayca büyüyecek biçimde tasarlanmıştır. Bu yapı neticesinde, gerektiğinde üretim kapasitesi 350 milyon kutu yıla arttırma imkânı mevcuttur. Yıllık 44 milyon kutu üretim kapasitesine sahip Bilim Çerkezköy Tesisinde, Penisilin Oral Solid ve Penisilin Toz Enjectabl ilaçlar üretilmektedir.
 
1900 ÇALIŞAN İSTİHDAM EDİLİYOR
 
Firmanızın istihdam nedir?
 
Firmamızda 294 mavi yakalı, 1.606 beyaz yakalı olmak üzere toplam 1.900 çalışan istihdam edilmektedir.
 
Özgeçmişiniz hakkında bize bu döneme nasıl ulaştığınızı anlatır mısınız?
 
İş hayatına 1988 yılında Bilim İlaç’ta Teknik Hizmetler Mühendisi olarak başladım ve sırası ile Çerkezköy Kozmetik İşletmesi İşletme Müdürlüğü, Çerkezköy Penisilin Üretim ve Kozmetik tesisleri İşletme direktörlüğü görevlerinde bulundum. 2008 yılından bu yana Çerkezköy ve Gebze tesisleri İşletme Direktörlüğü görevini sürdürmekteyim.
 
120 MİLYON EUROLUK YATIRIMIMIZ VAR
 
Yeni yatırımlarınız var mı? Varsa hangi sektöre yatırım düşünüyorsunuz?
 
Kuruluşumuzun son dönemde yapmış olduğu en büyük yatırım, toplam 120 milyon Euro yatırım bedeli ile 2008 yılında faaliyetine başlayan Türkiye’nin en büyük ilaç üretim tesisi olan Gebze Üretim Tesisi ve Ar-Ge merkezidir. Kuruluşumuz, ilaç üretimi ve pazarlaması üzerine odaklanmıştır. Bu nedenle ilaç ve sağlık sektörü dışındaki alanlara yatırım yapmayı planlamamaktadır. Ancak, artan üretim miktarlarını karşılamak amacı ile kapasite artırıcı yatırımlar planlanmakta ve hayata geçirilmektedir.
 
Firmanızın kalite belgeleri var mı? Varsa nelerdir?
 
Kuruluşumuzun her iki üretim tesisi de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İŞ Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nden oluşan Entegre Yönetim Sistemi sertifikalarına sahiptir. 1998 yılından itibaren uygulanan yeniden yapılanma projeleriyle toplam kalite felsefesinin temellerini atan Bilim İlaç, yeniden yapılanma sonrasında EFQM (European Foundation forQuality Management - Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) Mükemmellik Modeli çerçevesinde, çağdaş yönetim odaklı çalışmalar başlattı. Hayata geçirilen başarılı çalışmalar neticesinde, 2004 yılında EFQM Mükemmellikte Yetkinlik Onayı, 2006 yılında TÜSİAD-KalDer tarafından verilen ‘Ulusal Kalite Büyük Ödülü’ne ve 2010 yılında verilen TÜSİAD-KalDer ‘Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’ne Bilim İlaç layık görüldü. Bu ödüller Türk ilaç sektöründe alınan ilk ve tek ödül olma özelliğini taşıyor.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.