banner110

Atermit yapı fuarına hazır

Atermit Endüstri, ısı yalıtımını konusunda ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni ürünlerini sergilemek için TÜYAP Yapı Fuarı’nın başlamasını bekliyor.

Atermit yapı fuarına hazır

Atermit Endüstri, ısı yalıtımını konusunda ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni ürünlerini sergilemek için TÜYAP Yapı Fuarı’nın başlamasını bekliyor.

26 Nisan 2011 Salı 12:23
Atermit yapı fuarına hazır
Genel Müdürü Levent Özgür, 27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Yapı Fuarı’na ısı yalıtımı konusunda tamamı yeni olan ürünlerini görücüye çıkacaklarını kaydetti. Özgür, ısı yalıtımının enerjiye harcanan parayı azaltarak ülke ekonomisine katkı sağladığının önemini belirtti.
Sizi ve şirketinizi tanıyabilir miyiz?
Atermit 1956 yılında lifli – çimento oluklu çatı kaplama levhası üretmek için ADANA’da kurulmuş bir firmadır. Şu anda Adana, Gebze, İzmir ve Mersin’ de üretim tesislerimiz var. Gıda ambalajı ve otomotiv yan sanayi ürünlerimiz olmasına rağmen üretimimizin yüzde 90’lık kısmı yapı ürünlerini kapsıyor. Bu cironun büyük bir kısmı 3 ana üründen oluşuyor. Birinci, ‘Atermit Oluklu Levha’, ikinci, ‘Sandviç Panel’ ve üçüncü olarak ‘Isı Yalıtım Ürünleri’. Ana ürünlerimizin hepsinde pazarın ya en büyüğü ya en büyüklerinden biriyiz.
ATERMİT İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Atermit’ in geçmişine bakarsanız bir çok konuda ilkleri gerçekleştirdiğini görürsünüz. Atermit markasıyla sattığımız lifli çimento oluklu levhaların Türkiye’deki ilk üreticisiyiz. Bu ürünü asbestsiz olarak üreten Türkiye’deki ilk ve tek üreticiyiz. Yine Türkiye’de EPS ve BİMS’ten kompozit izotermit duvar bloğunu üretimi ve EPS’li Sandviç Paneli üreten ilk firmayız. Sandviç panellerimize 15 yıl ayrılmazlık garantisi veriyoruz. Ayrıca Sandviç Panellerimizdeki alınkapama detayı faydalı modeli bize ait bir detay. Bunlar bizim sektör tarafından bilinen özelliklerimiz
Firmanızın sunduğu hizmetler nelerdir?
Tüketicinin ihtiyacını sorgulayarak ona uygun malzeme önermek gerektiğine inanıyoruz. Gümüşpanel ismini verdiğimiz Gri EPS’li sandviç panelimiz yalıtım ihtiyacının daha fazla olduğu yerler için çıkardığımız bir ürünümüz. Bu ürünümüzle yüzde 20 daha iyi ısı yalıtımı sağlana bilmekte.
Firmanızın ürünleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Atermit oluklu levha lifli çimentodan mamül asbest içermeyen çatı kaplama levhası. Atermit markasıyla bilinen ürünümüzle ilgili aslında eksik bilinen çok şey var. Atermit levha birçok özelliğiyle mükemmel bir çatı ve cephe kaplama ürünüdür . 2006 yılında teknolojimizi yenileyerek asbestsiz levha üretimine geçtik. Asbest içermeyen formülümüzle birlikte ürünün kırılganlığı da ortadan kaldırdık. Şu anda esnek testereyle kesilebilen çivi çakılabilen bir ürünümüz. Dayanıklılığı ise eskisiyle aynı.
Aterpan düz levha ise yine lifli çimento dan mamül, asbest içermeyen cephe kaplama levhasıdır. Ağaç desenli ve taş desenli seçeneklerini de çıkardığımız Aterpan levhamız esnekliği kesilebilmesi ve çivi çakılabilmesiyle benzerlerinden öne çıkmaktadır. Aterpor, gümüş aterpor, aterpor neo, aterboard gibi ısı yalıtım ürünlerimiz ise ısı yalıtım sektörüne hizmet vermektedir.
Sektöre sunduğunuz yenilikler nelerdir?
Çatı ve cephe kaplama sektörüne sunduğu yenilikler ve buluşlarla öncülük eden atermit yalıtımlı sandviç panel ürününün tüm özeliklerini bir arada bulunduruyor. Artık ısı yalıtımının ne olduğu biliniyor. Tüketici eskisine göre daha bilinçli fakat bu bilinç düzeyini daha da arttırmamız gerekiyor.
Isı yalıtımıyla ilgili bilinmeyenler nelerdir?
Isı yalıtımı aile, kurum bütçesine fayda sağlayacak bir etken olarak görülüyor. Bu doğru fakat eksik bir bilgi. Isı yalıtımı enerjiye harcanan parayı azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlar. Isı yalıtımı doğal kaynakların tüketilmesini engelleyerek dünyamızın kaynaklarının korunmasına katkı sağlar. Isı yalıtımı çevre kirliliğini azaltmaya katkı sağlar. Isı yalıtımı bina içindeki ısının dengeli olmasını sağlayarak sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşmasını sağlar. Kış mevsimi uzun olan illerde ısı yalıtımının önemi kavranmış durumda ve lüks olarak değil ihtiyaç olarak görülüyor. Maalesef aynı şeyi kışın kısa geçtiği daha sıcak iklim bölgeleri için söylemek mümkün değil. Ege ve Akdeniz kıyıları gibi sıcak bölgelerde ısı yalıtımı hem kışın hem de yazın fayda sağlıyor. Diğer önemli bir konu ise yalıtım kalınlıkları. Bugün ülkemizde yalıtım kalınlıkları duvarlarda 4-5 cm. Kuzey Avrupa’da ise yalıtım kalınlıkları 15-20 cm ortalamalara çıkmış durumda. Ülkemizde kalınları 4-5 santimetreden 8-10 santimetrelere çıkarmamız gerekiyor artık.Tüketici kalınlık artırarak daha iyi yalıtım yapmanın mümkün olduğunu bilmiyor.
Isı yalıtımı tüketiciyi nasıl etkileyecek?
Sektörümüz artık yalıtım kalınlıklarını arttırmaya çalışmalı. Binalarda ‘Enerji Performansı Yönetmeliği’ ve Enerji kimlik kartlarıyla birlikte kalınlık önem kazanmaya başlayacak. Tüketici yalıtımlı bina istiyorum diyecek. Binalarda ‘Enerji Performansı Yönetmeliği’nin ülkemize çok şey kazandıracağına inanıyorum.Ortadoğu ,Kuzey Afrika ve Avrupa’da çok çeşitli ülkelere ihracat yapıyoruz.Üretimimizin yüzde 10’nu ihraç ediyoruz.
2011 yılında sektörden beklentileriniz nelerdir?
Yeni projelerimizi ısı yalıtımı sektörü ağırlıklı olarak yapıyoruz. 2011 yılında hem Gebze hem de Mersin tesisimizde ısı yalıtım kapasitesi artışı yapıyoruz. EPS üretiminde teknolojinin önemi çok büyük Türkiye genelinde EPS üretimi yapan firma sayısı çok fakat kaliteli üretim yapan firma sayısı maalesef çok az. Biz hem kapasite artışı yapıyoruz, hem de teknolojimizi geliştiriyoruz. Isı yalıtımında aranan marka olmamızın sebebi kalitemiz” şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:18
Anahtar Kelimeler:
Levent özgürAtermit Yapı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.