banner89

AR-GE’YLE BÜYÜYOR

Dünya genelindeki milyonlarca cihazın beynini komuta eden AirTies, Ar-Ge’yle büyüyor. AirTies’ın dünya çapında kullanımda olan 15 milyondan fazla ürünü bulunuyor.

AR-GE’YLE BÜYÜYOR

Dünya genelindeki milyonlarca cihazın beynini komuta eden AirTies, Ar-Ge’yle büyüyor. AirTies’ın dünya çapında kullanımda olan 15 milyondan fazla ürünü bulunuyor.

24 Mart 2017 Cuma 07:58
AR-GE’YLE BÜYÜYORYetkili: AirTies CTO’su Metin İsmail Taşkın
İstihdam: 125
Ödül: 2014’ün En Başarılı Ar-Ge Merkezi


Uzman Ar-Ge kadrosu
Kablosuz ağ teknolojileri alanında pazar liderliği hedefiyle ABD Silikon Vadisi'nden Türkiye'ye dönüş yapan idari ve teknik bir ekip tarafından kurulan AirTies, rakip tanımıyor. Uzman Ar-Ge ekibiyle, kendi ürünlerinin donanım ve yazılımlarını tasarlayan firma, kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunuyor. Ürünlerinde ileri teknoloji ve özellikleri barındıran AirTies, tek bir tuş ile kablosuz entegrasyon sağlayan ödüllü teknolojisinin yanı sıra ev içi kablosuz internet erişiminde yüzde 100 kapsama alanı sağlıyor. AirTies CTO’su Metin İsmail Taşkın, Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Farklılık yaratmak ve dünya standartlarında ürünler üretmek isteyen firmaların yolunun Ar-Ge çalışmalarından geçtiğini belirten Taşkın, “Sadece Türkiye değil dünya pazarında da rekabet gücünüzün artması için teknolojisini veya tasarımını kendi geliştirdiğiniz ürünlere sahip olmanız gerekiyor” dedi.

Devlet desteği
“Ülkemizde Ar-Ge bilinci ne yazık ki daha yeni yerleşen bir olgu. Ar-Ge çalışmalarında firmanızın bütçesinden harcama yapmanız gerekiyor. Bu alandaki yatırım harcamalarınızın geri dönüşünü ise ancak orta ve uzun vadede sağlayabiliyorsunuz. Firmalar çok hızlı sonuç almaya odaklı; çoğu zaman Ar-Ge çalışmalarının başlangıç maliyetine girmek istemediklerinden, bu alandaki çalışmalara da çekimser yaklaşıyorlar.  Ancak yine de ülkemizde son yıllarda özellikle teknoloji ve Ar-Ge merkezleri alanında önemli projelere imza atılıyor. Ayrıca son yıllarda birçok global şirketin Türkiye’de Ar-Ge merkezi yatırımı yaptığını görüyoruz. Devletimiz de Ar-Ge merkezlerini ciddi ölçüde destek oluyor. Bu desteğin sürekliliği ile ülkemizde Ar-Ge alanındaki çalışmalarının önemli bir yol kat edeceğine inanıyoruz.”

Üniversite-sanayi işbirliği
“Üniversite-sanayi ortak projeleri ve çalışmalarında son zamanlarda artış olsa da bu durumun daha da yükselmesi gerektiğini düşünüyorum. Teknolojik gelişmeler, değişen ve dönüşen dünyada trendler, küreselleşme,  her alanda artan rekabet, üniversite ve sanayinin yönetim modellerinde köklü değişiklikleri de zorunlu kılıyor. Üniversiteleri artık sadece bilim üreten merkezler olarak tanımlayamayız; bilimi ve bilgiyi uygulamaya nasıl aktardığınız, bilgiyi üretmekle eşit derecede önemli. Bu doğrultuda sahada aktif olarak görev yapan üniversite modeli ve buna uygun yönetici profili, çağımızda gelişmenin, büyümenin olmazsa olmazları arasına girdi. Üniversitelerin temel görevi artık sadece eğitim ve araştırma değil, ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmaya da katkı sağlamak. Bu nedenle üniversite-sanayi işbirliği, hem bilim insanlarına, yani üniversitelere, hem de sanayiye artı değer kazandırıyor.”

Yeni ürün için şart
“Amerikalı yerel kablo ve geniş bant sunucusu Midcontinent Communications ve Avrupa’nın lider TV ve internet servis sağlayıcı şirketi Sky ile yaptığımız iş birliklerinde Ar-Ge anlayışımızın öneminin çok büyük olduğunu söyleyebilirim. Midcontinent Communications’a tamamen kendimizin tasarladığı ve ürettiği AirTies ürünlerini, Sky’a ise AirTies’ın Mesh Teknolojisini veriyoruz. Yeni ürün ve yeni teknoloji geliştirme için Ar-Ge çalışmaları şarttır. Sizin markanızı taşıyan ürün ve teknolojiler olmadan sürekli büyüyen ve gelişen bir pazarda var olmanız mümkün değildir. Biz de AirTies bünyesinde, Ar-Ge kültürünü gençler arasında yaygınlaştırmak için Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile ortak projeler ve uzun dönemli staj programları gerçekleştiriyoruz.”

Genç  ve dinamik ekip
“Ürünlerimizin tasarımından, üretiminden piyasaya çıkışına kadar uzanan süreçte kalite kontrolünü kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Ar-Ge departmanımızın kapsamlı çalışmaları ve müşterilerimizin gerçek zamanlı geri bildirimleri doğrultusunda ürünlerimizi geliştiriyoruz. Gelişen teknolojiyi sürekli yakından takip eden, dünyadaki değişikliklere anında cevap veren, dinamik, genç bir Ar-Ge ekibimiz var. 125 kişiden oluşan ekibimizde ağırlıklı olarak bilgisayar yazılım ve elektronik mühendisleri bulunuyor.”

Her zaman ileri
AirTies CTO’su Metin İsmail Taşkın:
Ar-Ge departmanımızda yazılım ve donanım, algoritma araştırma ve geliştirme, sistem tasarımı ve üretim hatalarının optimizasyonu konularında çalışmalar yürütüyoruz. Dünyadaki rekabet gücümüzü sürdürebilmemiz ve konumuzdaki liderlik pozisyonumuzu devam ettirmemizin ancak yeniliklere açık, girişimci ve yaratıcı Ar-Ge çalışmaları ile mümkün olduğuna inanıyoruz. AirTies olarak asla iyi olmakla yetinmeyip, her zaman ileriye atılacak bir adım daha olduğunun farkındalığı ile çalışıyoruz. AirTies’i dünyada konusunda lider konumunda tutabilmek için uzun vadeli teknoloji yol haritamızı belirliyoruz ve yol haritamızı  gerçekleştirmek için sürekli yeni urun ve yenilikçi
özellik geliştirmeye çalışıyoruz. 


Son Güncelleme: 20.07.2017 17:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.