Teşvik kelimesi çok geniş sahada kullanılan anlamlı bir kelime.

Bizim konumuz ekonomik boyutu büyük olan sanayiye ve üretime olan teşvikin incelenmesi ve irdelenmesidir.

Teşvik ne demektir, lügat manası: İsteklendirme, özendirme, yüreklendirme.

Uygulamada üretici için anlamı ise; üretimi yapan kişinin daha çok ,kaliteli mal üretmesine destek, maliyetinin düşürülerek pazarda rekabet gücünü artırmak, kârlılığını artırmak, büyümesini sağlamak, kendi ayakları üzerinde durmasını temin etmek ve ekonomide yararlı kılmaktır.

Kârlı olmayan işletme, ekonomide kalıcı olamaz. Teşvik bunu sağlamak için vardır ve gereklidir.

Devlet her işletmenin kâr ortağıdır. İşletmenin ayakta durması devletin yararınadır. Onun için devlet teşvikçi olmalıdır. Devlet teşviklerinin de bir maliyeti ve yararlanma faktörü, verimliği vardır.

Kaynaktan çıktıktan sonra, yolundaki aracılık işlemleri ve kurumlar hizmet ve EZİYET üretirler. Sonuçta teşvikin sahibine ulaşması, geç olur, güç olur, hiç olur.

Lafı fazla uzatmanın gereği yok. Teşvik, kaynaktan çıkan 1.000 TL’nin erozyona, fazla bürokratik girdaplara kapılmadan kullanıcısına aynen yansıtılmasıdır. İkincisi verdiniz teşvikin yerini bulup bulmadığının denetlenmesinin de mali külfet getirmemesini arzu ederiz. Para bizim paramız, bozulmadan, kayıpsız, bütün olarak teşvik edilenin eline ulaşması, işine yaraması gerekir.

Böyle bir araç ve enstrüman var mı dostlar? Evet var, nedir bu ELEKTRİK ENERJİSİ TÜKETİM ENDEKSİ, KWh?

Üretimin göstergesidir. Elektrik üretim için gerekli ve maliyet oluşturan önemli girdidir. Aracı istemez, müdahale hile kabul etmez. Teşvik edeni ve edileni mahcup etmez, çabuk netice verir. Zamandan da tasarruf sağlar, maliyette etken olur. Teşvikin amacı da zaten budur.

Teşvik bedelini, elektrik sarfiyatını sübvanse ederek enjekte edeceksiniz. Sayaçtan tüketilen enerji miktarından, elektrik makbuzundan gelişmeyi izleyeceksiniz. Malın üretiminde, elektrik tüketiminde artış ve gelişme

olmazsa teşvik ve elektrikten yaptığınız ödemeyi kaldırırsınız.

Bizim yaptığımız işlem ise ters. ÜRETİCİYE ELEKTRİĞİ PAHALILAŞTIRIYORUZ. Sadece elektrik dağıtım şirketini teşvik ediyoruz. Üreticinin şah damarı elektriktir. Hastaya damardan girilir, TEŞVİK için ELEKTRİK’ten girilmelidir.

Ampermetre A, sayaç KWh üretimin göstergesidir. KWh/üretim miktarı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.