KİLİS OSB İSTİKRARLI BÜYÜYOR

94 sanayi parselinde üretim gerçekleştiren 30 firmasıyla Güneydoğu’nun önemli üretim üslerinden olan Kilis OSB, yatırımcıdan gelen talepleri karşılayabilmek için genişleme talebinde bulundu.

ÖNEMLİ İLLERİN ORTASINDA

Güneydoğu Anadolu’nun yükselen yıldızı Kilis OSB, önümüzdeki döneme yeni yatırımlarıyla damga vuracak. Gıda, dokuma-giyim, kozmetik ve temizlik ürünleri sektörlerinin ağırlıkta olduğu bölgede, 128 hektarlık birinci tevsi alanın altyapı projeleri için onay çıkar çıkmaz, ihale sürecine geçilecek. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adana gibi önemli üretim merkezlerinin ortasında yer alan Kilis, giderek gelişen olanaklarıyla yatırımcının ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Sanayi Gazetesine konuşan Kilis OSB Başkanı Mehmet Ali Eryılmaz, bölgelerinde yapılacak yatırımlara 6’ncı bölge teşvikleri uygulandığını belirterek, Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan yatırımcıların OSB’lerinden yer tahsisi talebinde bulunduğunu söyledi.

2005 YILINDA GENİŞLEDİ

Kilis OSB’nin kuruluş çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Bölgemiz, Gaziantep Valiliğinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığına yaptığı müracaatla 1990 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından uygun görülerek 1991 yılında yatırım programına alındı. 1993 yılında yer seçimi yapıldı. 1995 ve 1996 yıllarında halihazır harita, imar ve parselasyon planı, jeolojik etüt, altyapı zemin araştırma etüdü, altyapı gibi avan ve uygulama projeleri Bakanlık tarafından ihale edildi. Yapılan plan ve proje mühendislik hizmetleri sonucunda Kilis OSB’nin bölge alanı olan 90 hektarlık saha pazarlık usulü ile satın alındı. Daha sonra mevcut bölgede boş yer kalmadığından dolayı, 2005 yılında 300 hektarlık tevsii alanın yer seçim işlemleri tamamlandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk etapta 300 hektarlık alanın 128 hektarının yatırım programına alınması uygun görüldü ve bu alanın kamulaştırılması tamamen Bakanlık kredisi ile yapıldı.

94 SANAYİ PARSELİ

Bölgenizde faal olan ve önümüzdeki dönemde üretime geçilecek kaç adet parsel bulunuyor?

Kamulaştırma işlemlerini müteakip alanın hali hazır haritaları 2010 yılında, Jeolojik ve jeoteknik etüt raporu 2013 tarihinde, imar planı ve parselasyon planı 2016 yılında ve altyapı zemin araştırma raporu ise 2017 yılında onaylandı. Bölgemiz, en son onaylı imar planına göre 15 adet yapı adasında en küçüğü 4 bin 761 metrekare, en büyüğü 109 bin 470 metrekare olmak üzere toplam 94 adet sanayi parselinden oluşuyor. 94 adet sanayi parseli müteşebbislere tahsis edildi. Tahsisi yapılmış olan sanayi parsellerinden, 30 tanesi faal, 10 tanesi gayri faal, 6 tanesi ise inşaat, 48 tanesi ise proje aşamasında. Faal durumda olan fabrikalarımızda istihdam edilen toplam işçi sayısı, ortalama bin 500’dir.

BÜYÜMEYE DEVAM

Kilis OSB’de hangi sektörler ağırlıklı olarak üretim gerçekleştiriyor?

Bölgemiz, geçmiş yıllara kıyasla istikrarlı olarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Kilis OSB’de üretimde olan fabrikalarda gıda imalat ve paketleme, plastik ambalaj, fens teli ve çit teli, asma tavan panelleri, kumaş imalatı, pamuk ipliği, halı ipliği, antifrizli cam suyu imalatı, sentetik çuval, gübre imalatı, peçete imalatı, triko, hayvansal yem ürünleri imalatı yapılıyor. 2’nci bölgeden yer tahsisi yapılan firmaların başlıca üretim konularından bahsedersek; triko, kozmetik ve temizlik ürünleri, muhtelif gıda ürünleri imalatı ve paketleme, yürüyen merdiven ve otomotiv üst yapısı gibi imalat sektörleri mevcut. 128 hektarlık 1’inci tevsi alanın altyapı avan projeleri Bakanlığımızın 17 Mayıs 2017 tarihli yazısı ile onaylandı ve uygulama projeleri de onay için Bakanlığımıza sunuldu. Onayı müteakip ihale sürecine geçilecek.

ALTINCI BÖLGE AVANTAJI

Kilis OSB’de yer alan firmalar Cazibe Merkezleri Programı’ndan yararlanıyor mu?

2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da değişiklik yapan 2017/9917 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 22 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. “Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan 4’üncü ve 5’inci bölge illerindeki OSB’ler ile Kilis ilinde yer alan OSB’lerde gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamaları kapsamındaki yatırımlar, tabii olunan uygulama kapsamında 6’ncı bölgede uygulanan desteklerden aynı oran, miktar, süre ve şartlarda yararlanır” hükmü kesinleşti. Değişikliğin Resmi Gazetede yayımını müteakip, Türkiye'nin değişik bölgelerinden yatırımcılar OSB’mize müracaatta bulunarak arsa tahsisi talebinde bulundular.

EK ALAN TALEBİ

Bölgenizde devam eden yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Tüm bunların yanı sıra Yatırım ve İstihdamın Teşviki Kanunları kapsamında olan bölgemize gelen yoğun arsa taleplerine cevap verebilmek adına, imar planı onaylanan 42 hektarlık alanın da yatırım programına alınması için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuruda bulunduk. Bölgemiz atık su arıtma tesisi Bakanlığımız kredisi ile yaptırılacak. Bunun için proje dosyamız Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onaya sunuldu. Onayı müteakip uygulama projeleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulacak ve işin ihalesi yapılacak. Ayrıca içerisinde konferans salonunun, yönetim ve Bölge Müdürlüğü birimleri gibi alanlarının bulunacağı Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası, bölgemiz firma ve çalışanlarına daha iyi hizmet sunması amacıyla avan projeleri yapılı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayından geçirildi. Hazırlanma aşamasındaki uygulama projelerimiz de en kısa sürede Bakanlığımıza sunulacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.