KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

ÇEVRE DOSTU OSB

Yatırımcısına cazip olanaklar sunan Niğde OSB, temiz enerji kaynağı güneşe yöneldi. Bölge, faaliyete geçen güneş enerjisi santrali (GES) ile 10 Kasım 2017’den bu yana elektrik üretiyor. 100 bin metrekarelik alana kurulan 6,095 megavat DC üretim, 4,995 megavat AC çıkış gücü kapasiteli GES’ten elde edilen elektrik; arıtma tesisi, su deposu, sulama ve aydınlatmada kullanılıyor. Artan kısmı YEKDEM kapsamında satılıyor. Niğde OSB Başkanı Mustafa Altunbaş, Sanayi Gazetesine bölgelerinin sunduğu avantajlarla ilgili bilgi verdi. Niğde OSB’de vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteğinde 6. bölge teşvikleri uygulandığını dile getiren Altunbaş, GES yatırımının da 25 yıl içerisinde OSB ve sanayicilere 22 milyon dolar gelir sağlayacağını söyledi.

6. BÖLGE TEŞVİKİ

OSB'nizi bizlere tanıtır mısınız?

Niğde, konum itibariyle Nevşehir Kapadokya Hava Limanı’na 100, Kayseri Hava Limanı’na 135, Mersin Limanı’na 180, E–90 Karayolu’na 40 kilometre mesafededir. Bölgenin kuruluş tarihi 1985 olduğu için, zamanla birlikte sorunlarının çoğu aşıldı. 2003 yılından beri genel kurul aracılığıyla sanayicilerin yönetimine geçildi. Bölgesel ve sektörel teşvik programında 5. Bölge olarak yer alan Niğde ve Niğde OSB’de; yatırımcılar bu programda yer alan KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteğinden yararlanabiliyor. Niğde OSB’de vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteğinde 6. bölge teşvikleri uygulanıyor. Aynı program çerçevesinde “Büyük Ölçekli Yatırımlar” ve “Stratejik Yatırımlar” da destekleniyor.

İPOTEKSİZ ARSA TAHSİSİ

Bölge firmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Niğde OSB’nin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere hiçbir kamu ve özel kuruluşa, bankalara kredi borcu olmadığı için; girişimcilere ipoteksiz ve şerhsiz arsa tahsis ediliyor. GES için alınan kredi GES’in geliri ile ödendiği için sanayi parsellerini etkilemiyor.  Niğde OSB ve bölge yönetimi, yatırım yapan ve yapacak olan bütün girişimcilere gereken kolaylıkları sağlıyor. OSB’de halen 91 sanayi tesisi toplam 4 bin çalışanı ile faaliyetini sürdürüyor. Ayrıca inşaat aşamasında 5, proje aşamasında 2 tesis varken, 11 parselin ise henüz tahsisi yapılmadı. Faaliyetteki tesislerden 19’u tekstil, 13’ü mobilya-ağaç işleri, 16’ü gıda, 15’i makine-tarım, 7’si plastik ve 21’i diğer sektörlerde olmak üzere toplam 91 tesis üretim yapıyor.

GES FAALİYETTE

Bölgenizdeki yeni yatırım faaliyetlerini anlatır mısınız?

Sanayicilerimize ek gelir ve varlık sağlamak, gerektiğinde kendi ürettiği elektriği kullanma imkanı sunmak, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanarak ülkemizin enerji ihtiyacına çok küçük de olsa katkıda bulunmak amacıyla, Niğde OSB sınırları içerisinde 5 megavat çıkış kapasiteli lisansız GES tesisi kuruldu. Tesisimiz 10 Kasım 2017 tarihinde üretime başladı. Bu tesisin kurulumunda sanayicilerimize ve OSB bütçesine herhangi bir yük getirilmezken, 6 milyon dolar bedelli yatırımın tamamı Akbank tarafından kredilendirildi. Bu tesis, kendi yatırımını karşılayacağı için, tesisin 25 yıl içerisinde OSB ve sanayicilerimize 22 milyon dolar gelir sağlaması öngörülüyor.

ARITMA TESİSİNE EK

Atık su arıtma tesisiniz var mı?

Niğde OSB Atık Su Arıtma Tesisi, 2009 yılından beri deşarj izin belgeli olarak aralıksız faaliyet gösteriyor. Avrupa Birliği standartlarında çıkış suyu elde ediliyor. 2009 yılından beri deşarj izin belgeli olarak aralıksız faaliyet gösteren 2 bin metreküp/gün kapasiteli mevcut Niğde OSB Atık Su Arıtma Tesisine ilave olarak; 2 milyon 250 bin TL yatırım bedeli olan 2 bin metreküp/gün kapasiteli 2. etap tesisin yatırımı tamamlanarak Ağustos 2016’da çevre izni alındı. Tesis yatırımı için, Ahiler Kalkınma Ajansından 513 bin TL karşılıksız destek alındı. Tesisin bugünkü değeri 4,2 milyon Euro’yu geçti.

LİSELERLE İÇ İÇE

Mesleki eğitimle ilgili düşünceleriniz nedir?

Niğde OSB içerisinde ilk mesleki eğitim okulu bulunan bölgelerden biridir. 1993 yılında Faik Şahenk Anadolu Teknik Meslek Lisesi Niğde OSB’de kurulmuştur. Ayrıca bölge çevresinde Anadolu tekstil meslek lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi, Anadolu güzel sanatlar lisesi, bölgeye 7 kilometre uzaklıkta iki ayrı endüstri meslek lisesi ve teknik lise mevcut. 800 metre uzaklıkta MEB okulları da bulunuyor. Kampus alanı bölge arazisi karşısında yer alan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin bünyesinde bulunan fakülte ve meslek yüksekokullarında eğitim alan ve alanlarında başarılı olan öğrenciler ve meslek lisesi mezunları sayesinde kalifiye eleman sorunu yaşanmıyor.

ENERJİ YATIRIMLARI TAMAM

Enerji ile ilgili ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?

Bölge sanayicilerimizin daha uygun fiyatlarda ve kaliteli elektrik kullanmalarını sağlamak için bölge arazisi içerisinde yer alan ve TEİAŞ tarafından kurulan TEİAŞ İndirici Merkezine, 2013 yılında bağlantı yapıldı. Serbest piyasadan elektrik tedarik edilerek bağlantı tipi değişikliği ile sağlanan indirime ek olarak, ilave indirim sağlandı. Bugün itibari ile çok avantajlı fiyatlarla elektrik dağıtımı yapılıyor. Bölge içi elektrik şebekesinde her sanayi parseline OG/AG enerji bağlantı noktası tesis edildi. Niğde ve Bor ilçesini besleyen doğalgaz ana istasyonu (RMS-A) bölge içerisinde bulunuyor. 2015 yılı itibariyle OSB’nin doğalgaz yatırımı tamamlandı ve bütün parsellerin doğalgaz bağlantıları hazırlandı.

KAYIPLAR TELAFİ EDİLECEK

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nedir?

Yatırımcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek için son 5 yılda bölgemizin altyapı ağını genişlettik, gereken altyapı ağını yeniledik. Genişleme alanımızın 60 hektarlık birinci bölümünün tüm işlemlerini tamamlayarak, mevcut bölge altyapısını kullanacak olan bu alanı yatırıma hazır hale getirdik, 45,5 hektarlık ikinci bölümünün çalışmalarını başlattık. Ülke olarak her anlamda kritik bir süreçten geçiyoruz. Önceki yıllarda kaybettiklerimizi ve 2017 yılında toparlayamadıklarımızı, 2018 yılında telafi etmeyi hedefliyoruz. Bölgemizin avantajlarını ve yatırımcılarımıza sunduğu imkanları duyurmayı, yatırım yapmak isteyen sanayicilere ulaşmayı, istihdama ve üretime katkı sunmayı planlıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.