Ağırlıklı olarak yazılım ve teknolojik ürünlere yönelen firmaların yöneldiği teknoparklar, bu işletmelerin birçok teşvik ve destekten yararlanmasına aracılık ediyor. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na göre, teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların, burada gerçekleştirdikleri yazılım, tasarım veya Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar 31 Aralık 2023’e kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutuluyor. Ancak, 19 Ekim 2017 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile bu muafiyetten yararlanmak bazı şartlara bağlandı. Daha önce teknoparklarda ürün geliştiren firmanın muafiyetlerden yararlanması için teknoloji geliştirme bölgesi yönetim şirketlerinin onayı yeterli oluyordu. Yeni düzenlemeyle artık, yüksek cirolu teknopark firmalarının gayri maddi hakların satışından elde ettiği gelirin gelir ve kurumlar vergisinden istisna olması için “patent almaları” gerekecek.

Yeni düzenleme ile bölgede faaliyette bulanan firmaların kazançlarının gayri maddi haklarının satışı, devri veya kiralanmasından elde edilmesi halinde, bu kazançların gelir veya kurumlar vergisinden istisna olabilmesi için, hakların niteliğine göre patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer belgelere bağlanması gerekiyor. Faydalı model belgesi, tasarım tescil belgesi, telif hakkı tescil belgesi, entegre devre topografyası tescil belgesi, yeni bitki çeşitlerine ait ıslahçı hakkı tescil belgesi ve benzeri belgeler fonksiyonel olarak patente eşdeğer belge olarak kabul ediliyor.

Bu Karar kapsamında, yazılım firmalarının geliştirdiği ürünler için her zaman patent, faydalı model belgesi gibi belgeleri edinebilmeleri mümkün olmadığı için, yazılım firmalarına “telif hakkı tescil belgesi” ya da “proje bitirme belgesi” alma zorunluluğu getiriliyor. Bu sayede yazılım firmaları da kazanç istisnalarından faydalanabiliyor.

Siparişler için netlik beklentisi

Bakanlar Kurulu Kararı’ndaki teknopark firmalarını ilgilendiren bir diğer düzenleme ise siparişe dayalı işlerle ilgili.  Karar hükümlerine göre, sipariş üzerine yapılan ve doğabilecek tüm gayri maddi hakların sözleşme hükümleri çerçevesinde siparişi verene ait olacağı işlerde olduğu gibi; faaliyeti gerçekleştiren lehine gayri maddi hak doğmayan durumlarda, mükelleflerin bölgedeki faaliyetleri dolayısıyla elde edeceği kazançları kapsamıyor.

Fakat bu konuda farklı bir bakış açısı da mevcut. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nun Geçici 2'nci maddesinde kazanç istisnasına ilişkin fıkralarda, siparişe dayalı işlerin istisnadan yararlanabileceği ifade ediliyor. Kanunun Geçici 2’nci maddesinin birinci fıkrasında “(…) Bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım, tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır” hükmü yer alıyor.  

Yeni düzenleme ve kanun hükmü arasındaki ayrılık, kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Siparişe dayalı işlerin hangi hükümlere tabi olacağı, bunların kazanç istisnasından yararlanıp yararlanmayacağı konusunun netleştirilmesi gerekiyor.

Patent ve hız ikilemi

Yeni düzenlemede dikkat çeken bir diğer konu da patentle ilgili. Yeni düzenlemeyle kazanç istisnasından yararlanabilmek, “patent veya patente eşdeğer belge alınması”na bağlandığı için; vergi uzmanları, ileriki süreçte yaşanabilecek sorunlara dikkat çekiyor. 2017 Ocak ayında yayınlanan Sınai Mülkiyet Kanunu ile patent alma süreleri kısalsa da hâlâ bu sürenin 2-3 yılı bulabildiği dile getiriliyor. Özellikle teknoparklarda üretilen teknolojik ürünler için oldukça önemli olan hız, araya patent alma süreci girdiğinde sekteye uğruyor.

Bugün üretilen bir teknolojinin patenti alındığında, o teknolojinin zaten eskimiş olacağı; firmaların patent almadan ürünlerini piyasaya sürebilecekleri, bu nedenle de yeni düzenlemede ufak bir revizyon yapılmasının şart olduğu ifade ediliyor. Firmaların uygulamada mağdur duruma düşmemeleri için, kazanç istisnasının patentin alınmasına değil, patent başvurusuna bağlanması gerektiği, patentin alınamadığı durumda kurumlar vergisi beyannamesinin düzeltilmesine izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Ar-Ge ve inovasyon projeleriyle yüksek teknolojili ürünler üreterek, Türkiye’nin uluslararası rekabette giderek yükselmesi amacıyla faaliyet yürüten teknopark firmaları, düzenlemedeki bazı konulara neşter vurulması beklentisi içinde.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78