Türkiye istihdam rekorları kırıyor

2023 yılı hedeflerine emin adımlarla ilerleyen Türkiye yatırım, üretim ve ihracatta yakaladığı büyümeyi istihdamda da sağladı. 2011 yılının ilk 10 ayına kapsayan istihdam haritasına göre Türkiye, özellikle doğu bölgesinde ciddi istihdam artışları yakalayarak rekora ima attı.

Türkiye istihdam rekorları kırıyor

2023 yılı hedeflerine emin adımlarla ilerleyen Türkiye yatırım, üretim ve ihracatta yakaladığı büyümeyi istihdamda da sağladı. 2011 yılının ilk 10 ayına kapsayan istihdam haritasına göre Türkiye, özellikle doğu bölgesinde ciddi istihdam artışları yakalayarak rekora ima attı.

20 Kasım 2011 Pazar 12:54
Türkiye istihdam rekorları kırıyor

Yatırımı ile, üretimi ile büyük bir ivme yakalayan Türkiye’de istihdamda da çok ciddi başarılara ima atıyor. Batıda yüzde 25-30 seviyelerinde istihdam artışı yakalayan Türkiye, doğuda il bazında yüzde 50’lik istihdam artışı sağlayarak büyük bir başarı yakaladı.

 

                Türkiye’nin 2011’in ilk 10 ayını kapsayan istihdam haritasını kariyer.net tarafından çıkarıldı. Türkiye genelini içeren ve bölge bölge istihdamı ortaya koyan haritada en çok istihdam talebi, İstanbul’u da içine alan Kuzey Marmara Bölgesi’nden geldi. İstihdam artış hızına bakıldığında ise, Anadolu’daki birçok bölge Kuzey Marmara’yı geride bıraktı. İstihdam Çukurova bölgesinde yüzde 36,  Güney Marmara’da yüzde 34, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise yüzde 33 artarken, Kuzey Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde bu oran yüzde 24’te kaldı.

 

ANADOLU’DA İSTİHDAM HIZLA ARTIYOR

 

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, İstanbul’u da kapsayan Kuzey Marmara’nın ülkemizin nüfus yoğunluğu ve ekonomik yapılanmasına paralel olarak en çok iş fırsatı sağlayan bölge olmaya devam ettiğine ifade ederek, “Anadolu’da istihdamın çok daha büyük bir hızla arttığını sevinerek gözlemliyoruz. Bu artışta, özellikle sağlık ve perakende sektörlerine yapılan yatırımlarla Anadolu’daki istihdam fırsatlarının çeşitlenmesinin büyük etkisi bulunuyor” dedi.

 

ÇUKUROVA’DA YÜZDE 36’LIK ARTIŞ VAR

               

Yusuf Azoz, yetişmiş insan gücünün yanı sıra iklim ve coğrafi avantajları ile son yıllarda hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan Çukurova Bölgesi’nin, istihdam anlamında da hareketli bir yıl geçirdiğini söyledi.  Azoz “Bölgede 2011 yılının 10 aylık döneminde yeni iş ilanları sayılarında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında artış yaşandı. Yeni iş ilanı sayıları artış oranlarında 2011 yılının ilk üç çeyreğinde Hatay yüzde 48 ile ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla yüzde 41 ile Osmaniye, yüzde 39 ile Mersin ve yüzde 25 ile Adana takip etti” diye konuştu. Azoz şöyle devam etti;

 

KUZEY MARMARA’DA ARTIŞ YÜZDE 24

 

Bölgesel istihdam verilerine göre 2011 yılının 10 aylık döneminde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Edirne ve Tekirdağ illerini bünyesinde barındıran Kuzey Marmara havzasına ait istihdam verilerinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ortalama yüzde 24’lük bir artış yaşandı. Yılın ilk 10 ayında toplam 88 bin yeni iş ilanı yayınlanırken; Edirne, aynı dönem içerisinde yüzde 66’lık yeni iş ilanları artışı ile ilk sırada yer aldı. Edirne’yi yeni iş ilanlarındaki yüzde 24 artış ile İstanbul takip etti. Yeni iş ilanları artış oranlarına göre bölgedeki diğer iller şöyle sıralandı: Sakarya yüzde 41, Kocaeli yüzde 35, Tekirdağ yüzde 23 ve Kırklareli yüzde 15.

 

GÜNEY MARMARA’NIN LİDERİ BURSA

 

Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve Çanakkale gibi ileri kapsayan Güney Marmara havasında 2011 yılının 10 aylık dönemine ait istihdam oranlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış yaşandı. Bursa, toplamda 7 bin 607 yeni iş ilanı ile istihdam yaratan iller sıralamasında bölgede ilk sırada yer aldı. Bursa’yı toplamda bin 268 yeni iş ilanı ile Eskişehir takip etti.  İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerinde istihdam artış hızı ortalama yüzde 24 olarak gerçekleşti.

 

DİYARBAKIR’DA ARTIŞ YÜZDE 50’Yİ BULDU

 

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Antalya, Burdur ve Isparta gibi illeri bünyesinde barındıran Ege ve Akdeniz bölgelerinde 2011 yılının ilk 10 aylık dönemindeki istihdam artış hızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 33 olarak gerçekleşti.  Yine ortalama olarak yüzde 33 artış sergileyen Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise yüzde 50 artışla Diyarbakır, yüzde 33 artışla Şanlıurfa, istihdam artış hızıyla öne çıkıyor. Bölgenin en çok iş fırsatı sunan şehri olan Gaziantep’in bir yıldaki istihdam artışı ise yüzde 24 olarak gözleniyor.

 

Foto 01: Türkiye, yakaladığı büyüme ve sağladığı istihdamla dünyada konuşulur ülke konumuna geldi.

 

------------------

 

En çok istihdam yapı ve tekstilden geldi

 

Ekim ayında da en çok istihdam oluşturan sektörler, Tekstil ve Yapı oldu. Tekstil sektörü bir önceki aya göre yüzde 6 artışla 1328 iş ilanı seviyesine ulaşırken, Yapı ise yüzde 8’lik düşüşe rağmen 1121 yeni iş ilanı ile ikinciliği korudu. Yüzde 5 artışla 858 iş ilanı seviyesine ulaşan Sağlık ise Ekim’de Bilişimi geride bırakarak dikkatleri üzerine çekti. Bilişim ise yüzde 7 düşüşle 830 ilan seviyesine geriledi. Diğer sektörlerin bir önceki aya kıyasla ilan sayıları ise şöyle gerçekleşti:  Otomotiv yüzde 5 artışla 708,  gıda yüzde 10 düşüşle 602, üretim yüzde 23 artışla 522, turizm yüzde 38 düşüşle 396, Telekom yüzde 1 artışla 366, Finans yüzde 15 artışla 215. Öte yandan üretim sektörü yüzde 23’lük bir artışla yükselişe geçti. Sektörden gelen personel talebi hem mavi yakalarda hem de mühendis gibi pozisyonlarda kendini hissettirirken, en önemli etki teknisyen pozisyonunda gerçekleşti. Ekim ayının en çok aranan pozisyonlarına baktığımızda, ilk iki sırada uzun yıllardır değişmeyen bir şekilde satış temsilcisi ve mühendis pozisyonlarının bulunduğunu görüyoruz. Bunları, muhasebe elemanı, yönetici asistanı ve yazılım uzmanı takip ediyor.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye şaha Kalktı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.