OSB’lerin cazibesi artacak

BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel, yeni teşvik paketinin en kuvvetli yönlerinden bir tanesinin OSB’lere sağladığı avantajlar olduğunu belirterek, “Teşvik Sistemi ile OSB’lerin cazibesi de artmış olacak” dedi.

OSB’lerin cazibesi artacak

BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel, yeni teşvik paketinin en kuvvetli yönlerinden bir tanesinin OSB’lere sağladığı avantajlar olduğunu belirterek, “Teşvik Sistemi ile OSB’lerin cazibesi de artmış olacak” dedi.

25 Mayıs 2012 Cuma 09:09
OSB’lerin cazibesi artacak

Zonguldak, Karabük, Bartın illerini kapsayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri Faruk Tezel, yeni teşvik paketiyle ilgili görüşlerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Teşvik paketinden çok umutlu olduklarını belirten Faruk Tezel, “Yeni sistem bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması konusunda önemli bir adım” dedi. Teşvik sisteminin bölgede ve ülke genelinde de yatırımları teşvik edeceğini, istihdam ve ihracat rakamlarını yükselteceğini bildiren Tezel, “Paketin en kuvvetli yönlerinden bir tanesi OSB’lerde sağladığı avantajlardır. Teşvik Sistemi ile OSB’lerin cazibesi de artmış olacak, OSB’lere yapılan yatırımlarda firmalar bir alt bölgenin teşviklerinden yararlanacaklar” diye konuştu.

Yeni Teşvik Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni teşvik paketinden ülkemiz adına çok umutluyuz. Sistem beklentilerin büyük bir çoğunluğunu karşıladı. Bugüne kadar açıklanan tüm teşvik sistemlerinden daha kapsamlı olan bu yeni sistem bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması konusunda önemli bir adımdır. Sistem bölgemizde de ülke genelinde de yatırımları teşvik edecek, istihdam ve ihracat rakamlarımızı ciddi anlamda yükseltecek. Kısa vadede yatırım planı olmayan birçok işletmenin bu fırsattan yararlanmak amacıyla harekete geçeceğini umuyoruz. Ancak bu sistemde de bazı eksik yönler var. Özellikle 4’lük sistemde 3. Bölgede yer alan illerimizden Zonguldak ve Karabük 6’lık sistemde de 3. Bölgede yer alması bölgemiz açısından büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bartın ilimiz ise daha farklı değerlendirilerek 4. Bölge içerisine alınması nispeten olumlu olarak görülebilir fakat bu sınıflandırmada 3. Bölgede yer alan illerimiz için ciddi zorluklar söz konusu. 2009’dan bu yana bölgede büyük bir gelişmişlik farkı oluşmamasına rağmen nispi olarak daha gelişmiş bir düzeyde olduğu kabul edilmiştir. Bölgemiz illeri Samsun, Manisa, Gaziantep gibi nispeten daha gelişmiş iller ile aynı oranda destek görecek ve bu ilgili illerle rekabet edebilmemizi zorlaştırabilecektir.

Bir önceki teşvik sistemini incelediğimizde ise o dönemde 3 ana başlık altında destek verildiğini görüyoruz. Şimdi bunlara bölgemiz için de çok önemli gördüğümüz “stratejik yatırımlar” eklendi. Bu stratejik yatırımlar sayesinde ithal etmek zorunda kaldığımız birçok ürünü ülkemizde üretmeye başlayabileceğiz, yani sanayide yapısal bir dönüşüm süreci başlayacak. Demir-çelik, makina ve kimya sektörleri 4. Başlık olan Stratejik Yatırımların Teşvik’i altında desteklenecek sektörler. Bölgemizde bu teşvikten önemli ölçüde yararlanacaktır. Bilindiği üzere demir-çelik, madencilik bölgemizin önde gelen sektörleri arasında yer almaktadır. Özellikle demir-çelik ve buna bağlı yan sanayi ürünleri sektörünün bölge ekonomisi içindeki payı giderek artmaktadır. Bölgemizde bu konularda yatırım yapacak olan firmalar teşviklerden 5. Bölgeye yatırım yapmış gibi destek alabilecekler. Teşvikler söz konusu sektörlerin daha rekabetçi bir konuma ulaşmasına katkıda bulunacaktır. Ancak elbette uygulama aşaması da bir o kadar önemli. Bu konuda ki karışıklıkları giderebilmek için Ekonomi Bakanlığı bir “Teşvik Bilgi Merkezi” kurmuştur. Buradan bilgi alınabileceği gibi bölgemize yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar doğrudan Ajansımızla da irtibata geçebilirler. Ajans bünyesinde faaliyet gösteren Yatırım Destek Ofislerimizden hem teşvikler hakkında bilgi alabilirler hem de kendilerine yatırımları için uygun arazi bulmaları, belgelerinin takip edilmesi gibi konularda ücretsiz olarak destek sağlayabiliriz.

Yeni Teşvik Paketinin eksik bulduğunuz ve takdir ettiğiniz yönleri nelerdir?

Paketin en kuvvetli yönlerinden bir tanesi OSB’lerde sağladığı avantajlardır. Teşvik Sistemi ile OSB’lerin cazibesi de artmış olacak, OSB’lere yapılan yatırımlarda firmalar bir alt bölgenin teşviklerinden yararlanacaklar. Bölgemizde faaliyette olan Çaycuma, Kdz. Ereğli, Karabük, Bartın OSB’leri ve faaliyete geçme çalışmaları sürmekte olan Alaplı OSB’si ile birlikte toplam 5 adet OSB bulunuyor. Teşvikle birlikte bu OSB’lerin canlanacağına, doluluk oranlarının artacağına ve OSB’lerin temel amaçlarına daha verimli hizmet etmeye başlayacaklarına inancımız yüksek. Bunun yanı sıra destek miktarları genel olarak ciddi bir artış göstermiş ve yatırım indirimleri tekrar uygulamaya konulmuştur. Vergi indirimlerinin sadece yeni yatırıma değil şirkete uygulanması ciddi bir destek olarak kabul edilmektedir. Üretim ve yatırımdaki KDV istisnası ve iadesi, istihdam maliyetinin azaltılması kesinlikle pozitif bir gelişmeye ortam sağlamaktadır. Bu sistemin diğer bir olumlu yanı da yatırımların bir an önce başlamasını teşvik eden yapısıdır. Yatırımcılarımızı, yatırımlarını ertelemekten ziyade bir an önce harekete geçmeye çağırmaktadır. 31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak olan yatırımlar, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılacak olan yatırımlara kıyasla çok daha fazla destek alabileceklerdir.

Yeni sistemde teşviklerin etkinliklerinin arttırılması amacıyla iller 6 bölgeye ayrılmıştır. Bölge sayısının arttırılması elbette ki benzer nitelikteki bölgelerin oluşturulmasında etkinliği arttıracaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Zonguldak ve Karabük illerimiz bu değişimden olumsuz yönde etkilenmişler, biraz da arka planda kalmışlardır. Bölgemizin bu sınıflandırmadan dolayı karşılaşabileceği olumsuzluklar konusunda bölgemizde ciddi bir tedirginlik var. Özellikle kömür madenciliği Zonguldak ve Bartın illerimiz için son derece önem arz etmektedir. Net kömür ithalatçısı olan ülkemizde yerli kömür üretiminin teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. AKÇT kapsamında devam eden kömür üretimine destek yasağının, en azından kömürün işlenmesi uygulamalarında esnetilmesini gerekli görüyoruz. Aynı şekilde demir-çelik sektörüne uygulanan destek yasağının da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Umuyoruz ki, tebliğ Resmi Gazete yayımlanmadan, birtakım değişikliklerle bölgemizin mağduriyeti giderilir. Tabi bunun yanında il bazında oluşturulmuş bir sistemin çok daha verimli olacağı açıktır. Bölgeler arası gelişmişlik farkları gibi aynı bölgede yer alan iller arasında da bazen ciddi farklar olabilmektedir. Bölgelerin bir bütün olarak değerlendirildiği sistemlerde bazı iller bundan olumsuz şekilde etkilenebilmekteydi. Yeni sistemle illerimiz kendi içlerinde değerlendirilme olanağına kavuştular.
Son Güncelleme: 25.05.2012 09:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.