banner110

OSB'ler Dert Küpü!

Zafer Kalkınma Ajansı, Kütahya’daki OSB’lerin sorunlarını tespit etti.

OSB'ler Dert Küpü!

Zafer Kalkınma Ajansı, Kütahya’daki OSB’lerin sorunlarını tespit etti.

26 Temmuz 2011 Salı 11:58
OSB'ler Dert Küpü!
                Afyon, Kütahya, Manisa ve Uşak bölgesini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansı, Kütahya il sınırları içinde faaliyet gösteren Kütahya I. OSB, Kütahya II. OSB, Tavşanlı OSB, Gediz OSB, Simav ve OSB’nin sorunlarını tespit etti.  OSB yöneticilerinin ajans uzmanlarına aktardığı sorunlar başlıca şöyle: 

“Kütahya’da genişleme sorunları içerisinde kamu yararı kararı alımlarının uzun sürmesi gösteriliyor. Dolayısıyla kamulaştırma problemi genişlemede engel teşkil etmekte. Bununla birlikte genişlemenin başlaması için il bazında OSB’lerin doluluk oranının yüzde 70’in üzerine çıkması zorunluluğu söz konusu. Genişlemede öne çıkabilecek sorunların bir an evvel üstesinden gelmek adına bakanlıklar, ilgili kurum kuruluşlardaki prosedürlerin, işlemlerin kısaltılması ve kolaylaştırılması yönünde talepler var.” 
 
ARITMA TESİSİNİN YOKLUĞU YATIRIMA ENGEL
 
Kütahya Belediye’sinin Biyolojik ileri Arıtma Tesisine bağlantılı atık su sistemi kullanılmakta. Bu durumun ilerleyen zamanlarda kapasite nedeniyle sorun teşkil edeceği öngörülüyor. Diğer OSB’lerde atık su arıtma tesisi için hem OSB’lerin doluluk oranları hem de arıtılacak atık suyun muhteviyatı belirlenmeden tesis inşaatına başlanmayacağı, dolayısıyla kendi bünyelerinde arıtma tesisi olmayan OSB’lerin yatırımcı çekmede sorun yaşayabileceği anlaşılıyor.”
 
KÜTAHYA’DA TAM ANLAMIYLA BİTMİŞ OSB YOK
 
“Özellikle Simav OSB; sadece yeri belirlenmiş ve yüzde 1’i kamulaştırılmış bir OSB. Bu OSB’nin termal seracılık üzerine ihtisas OSB olması yönünde talepler mevcut. Bununla birlikte MTA’nın rutin yaptığı deneme kuyu açma çalışmalarını bu OSB arazisinde yapmalarını talep etmektedirler. Kütahya Merkez 2. OSB’de ise kamulaştırmadan kaynaklı sorunlar yaşanmakta. Kamulaştırma yapılmadığından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın alt yapı projeleri için şartlı olarak tahsis ettiği para kullanılamamakta.” 
 
YETERLİ DOĞALGAZ BULUNAMIYOR
 
                Kütahya’daki OSB’lerin doğalgaz sorunlarını da paylaşan uzmanlar, “OSB’lerde doğalgaz hatları ve RMS-A santralleri olmayan OSB’lerde yeterli kapasitede doğalgaz temini yapılamamakta. OSB’lerin bu tür alt yapı talepleri için doğalgaz sistemlerinin hazırlanması, bakımlarının yapılması gibi işlemlerin OSB’lerce gerçekleştirilmesi önerisiyle karşılaşıyorlar. Bu durumda OSB’lerin yatırımcıya evsel kullanıma göre daha ucuz doğal gaz temini söz konusu olmamakta” dedi.


 
PORSUK HAVZASI YATIRIMA ENGEL OLUYOR
 
                “Kütahya Merkez OSB’lerin ve sanayi işletmelerinin en büyük sorunu, işletme sahalarının Porsuk içme suyu havzası içerisinde yer almasıdır. Bu konuyla ilgili özel hüküm çalışmaları devam etmektedir. Bu sorunun bir an evvel çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde ÇED raporu gerekli olacak yatırımlarda büyük engel teşkil edecektir.”
 
BÖLGEDE ELEKTRİK FİYATLARI YÜKSEK
 
“Elektrik tüketiminde kayıp oranı yüksek iletim hattından beslenmeleri nedeniyle elektrik fiyatları hesaplanmasında kullanılan çarpan etkisinin yüksek olmasından dolayı elektrik fiyatlarının başka bölgelere göre yüksek olması problem olarak gösterildi."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.