OSB teşvikleri cezbediyor

MARKA Genel Sekreter Erkan Ayan, Doğu Marmara Bölgesindeki 33 OSB’de yeni teşvik uygulamalarının önemli bir finansal destek sağladığını belirterek, “Bölgesel teşvikle yatırıma önemli katkı sağlanıyor” dedi.

OSB teşvikleri cezbediyor

MARKA Genel Sekreter Erkan Ayan, Doğu Marmara Bölgesindeki 33 OSB’de yeni teşvik uygulamalarının önemli bir finansal destek sağladığını belirterek, “Bölgesel teşvikle yatırıma önemli katkı sağlanıyor” dedi.

09 Haziran 2012 Cumartesi 13:26
OSB teşvikleri cezbediyor


  Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara bölgesinde 33 OSB bulunduğu belirten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, OSB bünyesinde bulunan firmaların alacakları teşviklerin yatırım miktarlarını aşacağını belirtti. Yeni teşvik sisteminin uygulama usul ve esasları ile ilgili olarak sistemin dört ana bileşeni bulunduğuna işaret eden Ayan, ‘Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel Teşvik Uygulamaları, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki ve Stratejik Yatırımların Teşviki'nden oluştuğunu söyledi. Ayan, “Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında yatırıma katkı oranı yüzde 15 ila 50 arasında, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Uygulamaları kapsamında yüzde 25 ila 60 arasında kademelendirildi. Yatırımların OSB'lerde yapılması halinde yatırımın bulunduğu bölgenin bir alt bölgesinde uygulanan oranlardan yararlanılacak” dedi. Doğu Marmara OSB’lerinin Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Erkan Ayan, amaçlarının Doğu Marmara OSB’lerinde ihtisaslaşan ve kümelenen, birbirleriyle işbirliği yapan  OSB’ler yaklaşımıyla oluşan birbirine lojistik ve ulaşım yollarıyla entegre “Marmara yatırım havzası” içindeki yatırımların hızla devam ettiğini belirtti.

SİGORTA PRİMİ TEŞVİKLERİ 2 İLA 12 SENE ARALIĞINDA UYGULANACAK

Ayan, “31 Aralık 2013 tarihine dek başlayacak yatırımlara uygulanacak yatırım katkı oranları sonraki dönemler ele alındığında fazla. Yatırım döneminde firmaların yatırım katkı tutarının 2. bölgede yüzde 10'unu, 3. bölgede yüzde 20'sini, 4. bölgede yüzde 30'unu, 5. bölgede yüzde 50'sini, 6. bölgede yüzde 80'ini diğer faaliyetlerinden elde edilen gelirlerine uygulayabilecekler” diye konuştu. Ayrıca sigorta primi teşviklerinin bölgelere göre kademeli olarak 2 ila 12 sene aralığında uygulanacağını anlatan Genel Sekreter Ayan, şunları kaydetti: “Yeni sistemde bu desteğin süresi tüm bölgelerde artıyor. Yatırımcılarımızın ödemeleri gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete denk gelen tutarı, yatırımların OSB’lere yapılması halinde bölgelere göre belirli sürelerde devlet tarafından karşılanacak.” Teşvikler kapsamında faiz desteği tutarlarının artırıldığını belirten Ayan, “Bu desteğin 1. ve 2. bölge dışında tüm bölgelerde yatırım yapacaklar kullandıkları TL türünden kredilerin senelik faiz oranlarının 3 ila 7 puanı, döviz türü kredilerin ise 1 veya 2 puanı 500-900 bin lira aralığında Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanacak” şeklinde konuştu.

YATIRIM DESTEK OFİSLERİMİZE BEKLİYORUZ
OSB'lerde yatırım yapmanın faydalarına  değinen Genel Sekreter Ayan, bir örnek verdi: “Bölgesel teşvik verilecek bir projede 5 milyon lira yatırım yapılıyor, 40 eleman istihdam edildiğini faz edelim. 1. bölgede yapılırsa 1,3 milyon lira, 2. bölgede yapılırsa 1,7 milyon lira, 3. bölgede yapılırsa 2,6 milyon lira, 4. bölgede 3 milyon lira, 5. bölgede 3,7 milyon lira destek sunulacak. Yatırım 6. bölgede hayata geçirildiği takdirde bu rakam nominal yatırım büyüklüğünü aşarak 5,2 milyon liraya varıyor. Yani yatırımlara yatırım tutarının yüzde 100'üne kadar değişen oranlarda katkı sunuluyor. OSB’de yapılırsa bir alt bölge teşviklerinden yararlanılıyor. 1., 2. ve 4. bölge teşviklerinden istifade edecek yatırımlarımız için OSB de yatırım olursa 2.,3. Ve 5. bölge teşviklerinden istifade edilecek ve bu çok önemli. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’da yatırım destek ofislerimize bekliyoruz.”Son Güncelleme: 09.06.2012 13:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.