MARKA, SRI ile işbirliği yapacak

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Ar-Ge dünyasının önde gelen kuruluşlarından Silikon Vadisinin yenilikçi ruhu olarak tanımlanan SRI International ile ‘Doğu Marmara Bölgesel Yenilik stratejisi ve Yol Haritası Geliştirme Projesi’ni kamuoyuna tanıttı.

MARKA, SRI ile işbirliği yapacak

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Ar-Ge dünyasının önde gelen kuruluşlarından Silikon Vadisinin yenilikçi ruhu olarak tanımlanan SRI International ile ‘Doğu Marmara Bölgesel Yenilik stratejisi ve Yol Haritası Geliştirme Projesi’ni kamuoyuna tanıttı.

10 Temmuz 2012 Salı 14:15
MARKA, SRI ile işbirliği yapacak
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, SRI Dünya Başkan Yardımcısı Steve Ciesinki ve SRI Türkiye Temsilcisi Dr. Bülent Yavuz’un katıldığı basın toplantısında söz alan MARKA ve SRI Temsilcileri işbirliğinin Türkiye’nin 2023 hedefleri açısından taşıdığı önemi vurguladılar. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova illerini kapsayan Doğu Marmara Bölgesi, Batı ile Doğu'yu birbirine bağlayan stratejik konumu, Türkiye'nin finans merkezi İstanbul  ve idari merkezi Ankara ile güçlü ulaşım bağlantıları ve Karadeniz ile Marmara Denizi üzerinden dünyaya açılan kapıları ile uluslararası sanayi üssü konumunda olduğunu belirterek sözlerine başlayan MARKA Genel Sekreteri Ayan, “Doğu Marmara planlı sanayi yapılanması, nitelikli işgücü potansiyeli, bilimsel kurumlar ile sanayi arası işbirliği altyapısı ve Ar-Ge gücü ile öncü bölgedir. Türkiye’nin iki yüksek teknoloji üniversitesinden biri olmak üzere toplam 6 üniversitenin, ülke genelindeki toplam 37 Teknoparktan 7’sinin, 1 teknoloji serbest bölgesinin ve ayrıca 2 teknoloji geliştirme merkezinin, ülkenin en büyük araştırma ve enstitülerinin bulunması ile Ar-Ge’ye yüzde 100 destek kanununa göre kurulmuş 105 Ar-Ge merkezinin 60’nin bölgede kurulu olması bölgenin yenilikçi kimliğini yansıtmaktadır” dedi.
DOĞU MARMARA YEİLİKÇİ ÜRETİM MERKEZİ
10 bini aşkın araştırma ve ar-ge personelinin bölgeyi Türkiye’nin ar-ge ve teknoloji üssü haline getirdiğini belirten Ayan, şunlaeı söyledi: “Yüzlerce tekno girişimcisi ile ülkemizin tekno girişim ve yenilikçi üretim merkezidir. Doğu Marmara bölgesi otomotiv teknolojileri, ilaç ve kimya sektörlerinden birçok mükemmeliyet merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Doğu Marmara Türkiye’nin mükemmeliyet merkezidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından bölgemizde Gebze Muallimköy’de kurulması planlanan Bilişim Vadisi çalışmaları bölgeye ayrı bir değer katmaktadır. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara Bölgesi, hızlı bir şekilde teknolojinin ticarileştirildiği bir bölgedir. Bölgenin dünyaya açılması ve dünya trendlerini yakalaması amacıyla işbirlikleri kurgulanmakta, projeler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda bugün dünyanın öncü bağımsız Ar-Ge kuruluşlarından olan SRI ile yaptığımız işbirliği büyük önem taşımaktadır. Doğu Marmara Bölgesi olarak SRI’ın teknolojiyi ticarileştirme tecrübelerinden yararlanmamız önemli olacaktır. Gerçekleştirilecek çalıştaylarda alınacak kararlar sonucunda oluşacak yol haritasıyla SRI ile daha uzun vadeli çalışmaların önü açılacaktır.”    
  
TÜRKİYE İLE YAPILAN İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ
                                              
Basın toplantısında söz alanSRI International Başkan Yarımcısı Steve Ciesinski Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerle yapılan işbirliğinin önemli olduğunun belirterek, “Türkiye’nin teknoloji liderliğine aday olması venturecapital için cazibe merkezi olmasıyla gerçekleşebilir. Bugün burada başlayan işbirliği Türkiye’nin inovasyon kapasitesinin gelişmesi çok önemli bir adımdır. SRI Doğu Marmara’da MARKA ile yapacağı stratejik işbirliğinde teknolojiyi ticarileştirme deneyimleri paylaşacak ve çalıştaylarda oluşacak yol haritasıyla uzun vadeli çalışmalar uzun vadeli çalışmaların önü açılacaktır” diye konuştu.
Son Güncelleme: 10.07.2012 14:16
Anahtar Kelimeler:
MarkaSRI
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.