banner250

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ ANKARAKA KANATLANDIRIYOR

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık; “Kadın girişimciliğini doğrudan destekliyoruz. Hem nitelik hem de nicelik yönünden baskın projeleri bir bir hayata geçiriyoruz” dedi. Şayık, Polatlı’da kadınlara yönelik İş Kurma Merkezi Projesi’ni desteklediklerini ifade etti.

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ ANKARAKA KANATLANDIRIYOR

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık; “Kadın girişimciliğini doğrudan destekliyoruz. Hem nitelik hem de nicelik yönünden baskın projeleri bir bir hayata geçiriyoruz” dedi. Şayık, Polatlı’da kadınlara yönelik İş Kurma Merkezi Projesi’ni desteklediklerini ifade etti.

22 Şubat 2016 Pazartesi 08:47
KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ ANKARAKA KANATLANDIRIYOR
 


TUĞÇE EROL-GİZEM MÜJDE- Ankara Kalkınma Ajansı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Müdürlüğü’nün ve Suriye Dostluk Derneği’nin işbirliğiyle, ’Kalkınmada Girişimci Kadınlar ve Sosyal Etkileşim Konferansı’nı düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun katıldığı  konferansta konuşan Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA) Genel Sekreteri Arif Şayık; “ANKARAKA, kadın girişimcilerin nitelik ve nicelik olarak güçlendirilmesi için çalışmaktadır. Kadın girişimciliğine yönelik farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz” açıklamalarında bulundu. Şayık, ANKARAKA tarafından 2014 yılı mali destek programı kapsamında, Polatlı’da kadınlara yönelik İş Kurma Merkezi Projesi’nin hayata geçirdiğini de hatırlattı.


Alo Kadın Girişimci Danışma Merkezi desteklendi


ANKARAKA Genel Sekreteri Arif Şayık; "Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile Kadın Girişimciliği Ruh Haritası Kitabı’nı hazırladık. Bu çalışmayla Ankara merkez ve çevre ilçelerinde 41 kadın girişimci ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek kadın girişimciliğinin sosyal, kültürel ve ekonomik yönleri ortaya kondu. Bu proje kapsamında farkındalığı arttırmak amacıyla kadın girişimciliği çalıştayı gerçekleştirildi" şeklinde konuştu. 

Şayık, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı mali destek programı kapsamında, Polatlı’da kadınlara yönelik İş Kurma Merkezi Projesi hayata geçirdiğini hatırlattı. Genel Sekreter; "2015 yılı mali destek programı kapsamında Ankara Sanayi Odası ile birlikte iş fikrini eyleme dönüştürmek isteyen kadınlara doğru bilgi sunmayı hedefleyen Alo Kadın Girişimci Danışma Merkezi ajans tarafından desteklendi" şeklinde konuştu.“Bakan Yılmaz destekçimiz”


Şayık, Suriyeli mültecilere yönelik projelerinin olduğunu da hatırlatarak; "Esnaf ve Sanatkârlar Derneği ile birlikte Siteler’de bu kardeşlerimize yönelik meslek edindirme merkezini kurduk. İnşallah yakın bir gelecekte bu merkezin ekonomik bir katma değer oluşturmada nasıl kilit bir rol oynayacağına hep birlikte şahit olacağız" dedi. “Kalkınma yolunda sosyal etkileşimler kurmak, kadın girişimciliğini desteklemek ve sosyal etkileşimin yaratığı bu dinamikten faydalanmak için Ajans olarak Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’ın önderliğinde Karacadağ Kalkınma Ajansı ile birlikte toplam bütçesi 3 milyon Türk Lirası olan sosyal etkileşim programını hayata geçiriyoruz. Amacımız bölgeler arası iş birliklerini sağlıklı temeller üzerine güçlendirmek, ön yargıları ortadan kaldırmak ve karşılıklı tecrübe paylaşımını hızlandırmaktır. Bu çerçevede Urfa, Diyarbakır, Ankara hattında kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ticaret odaları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarının farklı projelerde bir araya getirdik” ifadelerine yer veren Şayık, ajansın ilgili konuyla ilgili çalışmalarının artarak süreceği vurgusunda bulundu.Bakan Ramazanoğlu: Girişimci kadınlarımıza minnettarız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, kadın istihdamı alanında izlenen politikalar ve yürütülen projeler sonucunda kadınların iş gücüne katılımında ve istihdamında artışlar olduğunu kaydederek; "2004 yılında yüzde 20,8 olan kadın istihdam oranı, 2014 yılında yaklaşık yüzde 27 civarına gelmiştir. Yine 2004 yılında kadınların iş gücüne katılma oranı yaklaşın yüzde 23 iken, bu 2014 yıl sonu rakamlarına göre yüzde 31 civarın yükselmiştir. Ulusal İstihdam Stratejisi'nde 2023 yılında, kadınların işgücüne katılım oranının yaklaşık yüzde 41 oranına çıkarılması ve kayıt dışı çalışma oranının yüzde 30'lara düşürülmesi hedeflenmektedir" şeklinde konuştu. Başta KOSGEB olmak üzere önemli teşvikleri hayata geçirdiklerini anlatan Ramazanoğlu, "Mikro Kredi" uygulamalarıyla 66 bin 219 kadının kendi işini kurduğunu hatırlattı. Ramazanoğlu, kendi işini kuran Suriyeli girişimci kadınlara da teşekkür etti.“Kadınların istihdama katılımı kıymetlidir”


Konferansta kadın girişimciliğinin gelecek vaat ettiğini belirten açıklamalar yapan Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, ülkedeki başarılı iş kadınlarının, siyasetçilerin, akademisyenlerin ve girişimcilerin; Suriyeli göçmenlerin ve özellikle kadınların iş hayatına ve sosyal hayata katmak için mentörlük yapacak, model olup bilgi ve deneyimlerini paylaşacak” dedi. Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu da; "Kadınların ekonomik hayatta, gerek çalışan ve gerekse işveren girişimci statüsünde yer almaları ülkelerin ekonomik refahına sunacağı katkılar noktasında son derece değerlidir" açıklamasını yaptı. 

Son Güncelleme: 22.02.2016 08:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.