İZKA girişimciliği geliştiriyor

İzmir Kalkınma Ajansı ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı arasında gerçekleşen İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesini hazırlamaya yönelik işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor.

İZKA girişimciliği geliştiriyor

İzmir Kalkınma Ajansı ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı arasında gerçekleşen İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesini hazırlamaya yönelik işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor.

30 Temmuz 2012 Pazartesi 09:06
İZKA girişimciliği geliştiriyor  İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) arasında gerçekleşen İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesini hazırlamaya yönelik işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler devam ediyor. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesi ile İzmir’de yerel girişimcilik ekosisteminin ana paydaşları belirlenecek, girişimcilik ekosistemini meydana getiren unsurlar analiz edilecek ve girişimciliğin geliştirilmesine yönelik eylem planı hazırlanacak. Yapılan araştırmalar ülkelerdeki girişimci oranının artışıyla, kişi başına düşen milli gelirin artışı arasında doğru orantı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ülkemizde Gem (Global Entrepreneurship Monitor) 2011 Küresel Girişimcilik Raporuna göre 6.0 olan yeni girişimci oranını özellikle İzmir Bölgesi özelinde artırma ve nitelikli girişimciliğin gelişmesine katkı sağlama yönünde İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesinin çıktıları büyük önem taşıyor.

GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KONUŞULDU
Çalışma kapsamında gerçekleştirilen odak grup toplantılarında, İzmir’de girişimciliğin önündeki engeller, farklı paydaşların katılımıyla görüşüldü. Katılımcılardan Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, uluslararası bir melek yatırımcı ağı olan Keiretsu Forum’un Türkiye ayağını faaliyete geçirdiklerini, böylece girişimcilerin yatırımcılara ulaşmasının kolaylaşacağını aktardı. Toplantılarda ayrıca İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesi projesinin sonucunda oluşturulacak final raporunda sunulabilecek politika önerileri ve eylem planı tartışıldı. Toplantı sonucunda ortaya çıkan veriler mevcut durum analizi ve strateji planında yer verilmek üzere analiz ediliyor.

GİRİŞİMCİLERE HİZMET VERİLECEK
Girişimcilik kapsamında İzmir için en önemli adımlardan biri olan, İZKA’nın güdümlü proje desteği kapsamında gerçekleşecek inovasyon merkezi projesi hakkında bilgi verildi. Toplantıları ve İZKA’nın girişimcilik faaliyetlerini değerlendiren İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, İZKA’nın desteklediği İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (İZTEKGEB) tarafından yürütülen proje ile yeni iş fikirlerinin destekleneceğini ve girişimcilere fiziksel altyapı, danışmanlık, hukuk hizmeti gibi çeşitli alanlarda hizmet verileceğini belirtti. Toplamda 7 milyon TL olarak düşünülen proje bütçesinin 5 Milyon 250 bin TL’sinin İZKA tarafından karşılanacağını söyledi. İzmir Yerel Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Strateji Belgesinin çıktılarının 2014-2018 İzmir Bölge Planında yer alacağını belirten Can, söz konusu belgenin önümüzdeki 5 yıllık dönemde İzmir’in girişimciliğin geliştirilmesi stratejisine yön vereceğini söyledi.


Son Güncelleme: 30.07.2012 13:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.