İSTKA’nın işi Ar-Ge gücü paylaşım olacak

2014-2023 İstanbul Bölge Planı ile Ar-Ge ve yenilik çalışmalarında paydaşlar arası işbirliği, paylaşıl ve koordinasyonu teşvik edecek inisiyatifler yer alıyor. İSTKA Genel Sekreteri Abdülmecit Karataş bölgede Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin artmasının hedeflendiğini söyledi.

İSTKA’nın işi Ar-Ge gücü paylaşım olacak

2014-2023 İstanbul Bölge Planı ile Ar-Ge ve yenilik çalışmalarında paydaşlar arası işbirliği, paylaşıl ve koordinasyonu teşvik edecek inisiyatifler yer alıyor. İSTKA Genel Sekreteri Abdülmecit Karataş bölgede Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin artmasının hedeflendiğini söyledi.

22 Ekim 2013 Salı 09:22
İSTKA’nın işi Ar-Ge gücü paylaşım olacak
 

   İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdülmecit Karataş ülkemizin kalkınmasında yüksek öneme sahip İstanbul’un dış ticaretinin güçlendirilmesi, 2014-2023 İstanbul Bölge Planı ile belirlenen bölgenin küresel ekonomide stratejik aktör olabilmesini sağlayacak ana stratejilerden biri olduğunu dile getirdi. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Karataş, “Özellikle imalat sanayisi ithalata dayalı üretim yapan İstanbul’da, ihracat gelirlerinin artırılması dış ticaret açığının azaltılmasını sağladığı kadar, ihracatçı sektörlerle büyük istihdam ve gelir yaratmaktadır. İhracata dayalı büyüme stratejisini benimsemiş olan ülkemiz, 2023 yılında dünya ihracatından aldığı payı yüzde 0,8’den yüzde 1,5’e yükseltmeyi hedeflemektedir” dedi.

KOBİ’ler de harekete geçirilmeli”
Türkiye ihracatının yaklaşık yarısını tek başına gerçekleştiren İstanbul için bu hedefin dünya dış ticaretinden daha büyük bir pay alarak küresel ekonomide söz sahibi olmak bakımından önemli olduğuna işaret eden Karataş, “Düşük nitelikli ve düşük teknolojiyle üretilen ürünlerin getirisinin de düşük olacağı ve bu tür ürünlerde uzun vadede rekabetçiliğin korunamayacağından dolayı; İstanbul’un bu dinamizmden faydalanması ve yüksek katma değerli, teknoloji yoğunluğu yüksek ürün ve hizmetlerin payının artırması hedeflenmektedir. İhracatın artırılması için İstanbul ekonomisinin büyük bir yüzdesini oluşturan KOBİ’lerin de harekete geçirilmesi gerekmektedir. Dış pazarlara girişte en çok zorluk yaşayan bu kesim başta olmak üzere yerli firmaların uluslararasılaşmasının ve dış pazarlara erişiminin kolaylaştırılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

“İşbirliği geliştirilmeli”
2014-2023 İstanbul Bölge Planı ile Ar-Ge ve yenilik çalışmalarında paydaşlar arası işbirliği, paylaşım ve koordinasyonu teşvik edecek inisiyatifler, ara yüz mekanizmaları ve işbirliği ağlarının geliştirilmesi ana stratejisi ile bölgede Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin artmasının hedeflendiğini belirten Karataş, “Bu bağlamda, özel sektördeki gerek KOBİ gerekse büyük ölçekli firmalar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerekmektedir. Serbest piyasa koşulları çerçevesinde firmalar arasındaki rekabet bu işbirliğinin gerçekleştirilmesinde önemli bir engel olarak görülmektedir. Bu sebeple taraflar arasında rekabet öncesi araştırma işbirliklerinin geliştirilmesi ve bu işbirliklerini kolaylaştıracak çalışmaların desteklenmesi tarafların birbirine güvenecekleri bir ortam oluşturulmasını sağlayacaktır” dedi.

“KOBİ’ler tek başına sürdüremez”
Ülkemizde özel sektör tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge harcamalarının yüzde 62,3’ünü 250 ve üzeri çalışanı bulunan büyük ölçekli firmaların gerçekleştirdiğini belirten Karataş şöyle devam etti:  “Ar-Ge harcamalarının yüksek tutarlı ve süreklilik gerektiren harcamalar olması sebebi ile KOBİ’lerin bu çalışmalara tek başlarına devam etmeleri mümkün olmamaktadır. Büyük ölçekli firmalar ile KOBİ’ler arasında işbirliğini geliştirecek çalışma modelleri desteklenerek KOBİ’lerin Ar-Ge ve yenilik performanslarının artırılması, bu çalışmalarda daha fazla yer alarak ülke ve bölge ekonomisi için daha fazla katma değer üretmeleri gerekmektedir. İstanbul’da Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin artmasını sağlayacak bir diğer önemli strateji ise konu ile ilgili insan kaynağı kapasitesinin artırılmasıdır. Bu bağlamda, özellikle akademisyenlerin ve KOBİ’lerin ürettikleri Ar-Ge ve yeniliğe ait fikri mülkiyet haklarının nasıl korunacağı konusunda bilgilendirilmeleri, patent, lisans, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvuru ve tescil sayılarının artırılması hedeflenmektedir.”

İki program için 30
milyon TL bütçe ayrıldı
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından son olarak 2012 yılı 2. dönem mali destek programları kapsamında işletmelere yönelik olarak sektörün inovasyon kabiliyeti, işbirliği olanakları ve rekabetçiliğinin güçlendirilerek İstanbul Bölgesi’nin küresel rekabet edilebilirliğinin artırılması amacı ile 15 milyon TL bütçeli bilgi ve iletişim teknolojileri odaklı ekonomik kalkınma ve yine yüksek katma değer üreten ve İstanbul’un özgünlüğünü geliştiren yaratıcı endüstrilere odaklanarak İstanbul Bölgesi’nin küresel rekabet gücünün artırılmasının yanı sıra, sosyal kalkınma, kentsel mekan kalitesi, çevresel ve kültürel sürdürülebilirliğe de katkı sağlamak amacı ile 15 milyon TL bütçeli yaratıcı endüstrilerin geliştirilmesi programları 03 Aralık 2012 tarihinde kamuoyuna duyuruldu.

“Yaratıcılık göz ardı edilmemeli”
İstanbul’un küresel rekabet gücünü ortaya koyabileceği ve uluslararası değer zincirinde yüksek katma değerli işlevler edineceği sektörlerde uzmanlaşması ve bu sektörlerin geliştirilmesi stratejisini hayata geçirebilmek için İstanbul’un rekabet üstünlüğüne sahip olduğu sektörlere ağırlık verilirken, özellikle yaratıcılık ve yenilik odaklı gelişen ve uzun vadede yüksek katma değer yaratma potansiyeli taşıyan yeni faaliyet alanlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Karataş, “İstanbul’un yeni gelişmekte olan alanlarda küresel rekabet edebilirlik kapasitesinin araştırılması ve potansiyel görülen alanların geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, Ar-Ge, yenilik ve yaratıcılığın desteklenerek mevcut rekabet gücünün artırılması; özgün tasarımların, uluslararası marka yaratımının, bilgi ve teknoloji yoğun ürün ve hizmetlerin üretilmesine elverişli bir ekonomik yapıya geçilmesi hedeflenmektedir” dedi.

 

Son Güncelleme: 22.10.2013 10:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.