İnovasyonu özel sektöre kazandıracağız

Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale, ajans olarak inovasyonu kamuya ve özel sektöre kazandırmak için çalışmalar yapmak istediklerini belirterek, kalkınma ajanslarının görevlerinden bir tanesini de bu olduğunu söyledi.

İnovasyonu özel sektöre kazandıracağız

Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale, ajans olarak inovasyonu kamuya ve özel sektöre kazandırmak için çalışmalar yapmak istediklerini belirterek, kalkınma ajanslarının görevlerinden bir tanesini de bu olduğunu söyledi.

14 Temmuz 2012 Cumartesi 13:31
İnovasyonu özel  sektöre kazandıracağız


  Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı ve İnovasyon Derneği Başkanı Dr. Mustafa Lale, ‘İnovasyon’ semineri verdi. Bölgenin inovasyon yapma yetisinin arttırılmasına yönelik düzenlenen seminer sonunda katılımcılara sertifika verildi. Katılımcılara sertifikalarını Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç Dr. Asım Balcı verdi. Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Lale, inovasyonun Türk toplumunun gündemine yeni yeni girmeye başlayan bir kavram olduğunu ve gelişmiş ülkelerde inovasyonun yıllar öncesinde kullanılan ve takip edilen bir olduğu olduğunu söyledi. Türkiye’de son birkaç yıldır inovasyon kavramının gündeme gelmeye başladığını belirten Lale, inovasyonu toplumun her kesimine anlatılması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.


ÖNEMLİ OLAN BİLGİYİ FAYDALI BİR HALE DÖNÜŞTÜRMEK
İnovasyonun bilginin, ekonomik ve toplumsal katma değere dönüştürülmesi olduğunu belirten Mustafa Lale, “Bugün çok yoğun bir bilgi akışının olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Adeta bilgi çöplüğüne dönmüş bir dünyada yaşıyoruz. Bu yoğun bilgi akışı içerisinde insanların başı dönüyor. Arama motorlarına bir anahtar kelime giriyorsunuz sizin karşınıza milyonlarca sayfalık bilgi çıkıyor. Bu yoğun bilgi ortamının içerisinde, bilgiyi faydalı bir hale dönüştürmek önemli olan. Bunu yapabiliyorsak başarabiliyoruz ve inovasyon yapabiliyoruz demektir” dedi. İnovasyonu yaparken bir hizmetin daha iyi nasıl dönüştürülebileceği konusunda dönüşmeleri ve yenilikleri faydalı hale dönüştürülebilecek çalışmalar olduğunu söyleyen Lale şöyle konuştu:

İNOVASYONU ÖZEL SEKTÖRE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ
“Kamu kurumlarından tutun özel sektöre varıncaya kadar herkes inovasyonu yapmak durumdadır. Bugün özel sektör 24 saat çalışarak topluma vatandaşa daha iyi hizmet verme gayretinde kamudan bir adım önde görülüyor. Dolayısıyla kamunun özel sektörle yarışır noktada inovasyonu daha iyi yapma gayretinde çalışmaları var. Örneğin e-devlet kamunun inovasyona yaptığı verile bilecek örneklerden bir tanesidir. Adalet Bakanlığı’nın UYAP projesi gibi örnekler var. Bunlar toplumun daha iyi noktaya taşınması ve hizmetin topluma daha iyi ulaştırılması alanında yapılan çalışmalar.” İnovasyonu Ankara Kalkınma Ajansı olarak kamuya ve özel sektöre kazandırmak için çalışmalar yapmak istediklerini belirten Lale, kalkınma ajanslarının görevlerinden bir tanesini de bu olduğunu belirterek, “Ankara Kalkınma Ajansı’nın bu anlamda yerelde kalkınma ve rekabeti hem özel sektör hem de kamu alanında nasıl daha iyi yapabilirizin çalışmasını yapma gayretindedir. Bugün burada inovasyon ile ilgili yaptığımız seminerin ana gayesi budur. Kamu ve özel sektörü bu noktada bilinçlendirerek topluma faydalı bir hale getirebilir noktasına taşımaktı” dedi.

Son Güncelleme: 17.07.2012 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr.Ermukan Şengezer 2012-07-16 12:40:34

inovasyon ortam arge başarılı şirket ve destek gerektirir.
ajans olarak asıl yapılması gereken firmaların yapısal gelişimine katkıda bulunmak olmalıdır.gerisi kendiliğinden gelir.hiçbir çağrı buna hizmet etmiyor ne yazıkki.