Gücümüze güç katacak

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN, yeni teşvik sisteminin Türkiye ekonomisi ve dış ticaretini sırtlayan Doğu Marmara bölgesinin gücüne güç katacağını söyledi.

Gücümüze güç katacak

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN, yeni teşvik sisteminin Türkiye ekonomisi ve dış ticaretini sırtlayan Doğu Marmara bölgesinin gücüne güç katacağını söyledi.

16 Nisan 2012 Pazartesi 08:25
Gücümüze güç katacak


  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, yeni teşvik sisteminin Türkiye ekonomisi ve dış ticaretini sırtlayan Doğu Marmara bölgesinin gücüne güç katacağını ifade etti. Ayan, “Bölgesel Teşvik Uygulamalarının yatırım havzalarının oluşturulması ve kümelenmenin desteklenmesi hedefleri çerçevesinde; OSB’lerde yapılacak yatırımlar, sektörel işbirliğine dayalı yatırımlar, TÜBİTAK tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünün üretimine yönelik yatırımlar vergi İndirimi ve Sigorta Primi İşveren Hissesi Destekleri Açısından Bir Alt Bölgede Uygulanan Desteklerden Yararlanacaklar. Teknoloji ve Ar- Ge kapasitesini artıracak, Uluslararası alanda rekabet üstünlüğü sağlayacak, Büyük Ölçekli Yatırımlar desteklenmeye devam edecek. Yüzde 50’den fazlası ithalatla karşılanan ara malları veya ürünlerin üretimine yönelik yatırımlar stratejik yatırım olarak destelenecek” dedi.


YENİLİKÇİLİK VE GİRİŞİMCİLİK GELİŞECEK
Ülkemizde ihracatın artması ve uluslararası rekabetçiliğin gelişmesi açısından her türlü fırsatı çok iyi kullanmak gerektiğini vurgulayan Ayan, “Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan ve Türkiye ekonomisi ile dış ticareti sırtlayan Doğu Marmara bölgesinin uzun vadeli ve sürdürülebilir bir kalkınma ile geleceğe koşması için daha fazla yerli üretim, yenilikçilik ve girişimcilikle kendini sürekli dinamik tutması zorunludur” dedi. Ayan, Doğu Marmara bölgesine yapılan ar-ge ve yenilikçilik yatırımlarının artmasıyla yeni teşvik sistemiyle bir alt bölge desteklerinden yararlanmasıyla Doğu Marmara bölgesini gelişmiş ve alt yapı kapasitesi yüksek teknoparkları, üniversiteleri ve araştırma merkezlerinin daha da değer kazanacağını belirtti.

BÖLGESEL CARİ AÇIK AZALACAK
Ayan şunları söyledi: “Yeni teşvik sistemimiz bölgesel cari açık sıkıntısının bertaraf edebilmesini sağlayacak.  Doğu Marmara bölgesinden yaklaşık 20 milyar dolar ihracat yapılırken yaklaşık 40 milyar dolar ithalat yapılması dengesini yeni ithal ikamesi sağlayan stratejik yatırımları bölgemize çekerek, bölge firmalarıyla yenilikçi yöntemlerle kalite standartlarını yükselterek üretim yapmalarını sağlayarak ve yeni yerel girişimleri arttırarak yapabiliriz. Bölgesel iş dünyamızın uzun zamandan beri beklediği ve eksikleri gidereceğine inandığı teşvik paketi Sayın Başbakanımız tarafından açıklandı. Özellikle genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımların teşviki ve Stratejik yatırımlara yönelik ana bileşenlerden oluşan ve duruma göre şekillenecek olan teşvik paketinin genel hatları ile bölgemizce de olumlu karşılandığına inanıyorum. Doğu Marmara bölgesinin 2023 İhracat Hedeflerine ulaşabilmesi için yeni teşvik paketi son derece önemlidir. İthalatın yüzde 50′sinin gerçekleştirildiği demir çelik, otomotiv, makine, tekstil, kimya, tarım ve gıda sektörlerinde uygulanacak olan stratejik teşvikler büyük ölçekli yatırımları özendirecektir.”

DOĞU MARMARA CAZİBE MERKEZİ
Ayan, “28 kurulu ve 5 adette kurulma aşamasında olan 33 OSB’leriyle hazır planlı, organize alt yapı hizmet alanlarıyla yeni teşvik sisteminde OSB’lere verilen bir alt bölgenin teşviklerinden yararlanma imkanına sahip. Islah OSB çalışmaları da devam eden 5 OSB’de çalışmalar devam ediyor. 38 OSB ile Doğu Marmara OSB lojistik ve alt yapılarıyla cazibe sanayi merkezleridir. Yeni teşvik sistemimiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak “Marmara Yatırım Havzası” olarak isimlendirdiğimiz lojistik ve alt yapı imkanları açısından birbirine entegre bu 38 OSB ile Doğu Marmara yerli ve yabancı yatırımcıların OSB’lere yatırımlarını arttıracak. Bölgesel Teşvik Uygulamalarının, kümelenmenin desteklenmesi ve yatırım havzalarının oluşturulması hedefi doğrultusunda, yeni teşvik sistemi döneminde yatırımların organize sanayi bölgelerine kaydırılmasını hedefliyor, bu bölgemiz için çok önemli” diye konuştu.

KÜMELENME VE İŞBİRLİĞİ DAHA DA ARTACAK
“Doğu Marmara Bölgesinde son üç yıl içerisinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansının Türkiye’de ilk defa başlattığı “işbirliği ağları” yaklaşımın bölgeye güç katmakta ve bu sayede sektörler birbiriyle sürekli iletişim ve işbirliği halinde mevcut sektörel işbirliklerinin de yeni teşvik sisteminde bulunması çok önemli” diyen Ayan, yeni kurulan OSB’leri artık ihtisasa dayalı kümelenmeye dayalı sektör sanayi bölgeleri. işbirliği ve kümelenmenin daha da artacağını söyledi. Yeni teşvik paketi ile turizm bölgelerine yatırım yapan yatırımcılara önemli imkanlar getirildiğini bildiren Ayan, Doğu Marmara bölgesinde yatırıma hazır ve yakın zamanda ihale edilecek turizm bölgelerinin bu açıdan da daha da değer kazandığını kaydetti. Ayan, “Yeni teşvik sistemi ile onaylı  turizm koridorlarında yapılacak yatırımlara ilave teşvikler var ve tüm yatırımcıları bölge hakkında bilgi almak için de MARKA Yatırım Destek Ofislerine davet ediyoruz” şeklinde konuştu.Son Güncelleme: 16.04.2012 08:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.