Dericilik sektörü ayağa kalkmalı

Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, Mirasımız Dericilik Mali Destek Programı’nın amacının, deri ve kösele sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin Deri İhtisas OSB’ye taşınmasını sağlayarak, üretim kapasitesini ve verimliliklerinin artırılması olduğunu söyledi.

Dericilik sektörü ayağa kalkmalı

Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, Mirasımız Dericilik Mali Destek Programı’nın amacının, deri ve kösele sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin Deri İhtisas OSB’ye taşınmasını sağlayarak, üretim kapasitesini ve verimliliklerinin artırılması olduğunu söyledi.

21 Temmuz 2012 Cumartesi 13:59
Dericilik sektörü  ayağa kalkmalı  Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA),  tarafından 2012 yılında yürütülecek olan Mali Destek Programları Aydın’da tanıtıldı. GEKA Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, GEKA’nın 2012 yılı Proje Teklif Çağrısını ilan etti. Ajansın 2012 yılı proje teklif çağrısının ilan edildiğini belirten Mehmet Aydıner, toplam 14 milyon 600 bin TL olan bütçenin “Tarıma Dayalı Sanayide Katma Değerin Artırılması” ve “Mirasımız Dericilik” programlarından oluştuğunu söyledi. GEKA bölgesinde bulunan Aydın’ın tarımı, Denizli’nin sanayisi ve Muğla’nın da turizmiyle ön plana çıktığına işaret eden Aydıner, “Bölgemizde 2 bine yakın tarıma dayalı sanayi işletmesi var. Bunlardan 800’ü Aydın’da, 600’ü Muğla’da ve 500’ü de Denizli’de bulunuyor. Üç ilimizdeki fabrikaların yüzde 22’ini tekstil fabrikaları oluştururken; yüzde 23 gibi önemli bir bölümünü tarıma dayalı sanayi işletmeleri oluşturuyor. Bununla birlikte Denizli’de 400, Aydın’da 350 ve Muğla’da da 200 olmak üzere yaklaşık bin kooperatifte bölgemizde faaliyette bulunuyor. Sorumlu olduğumuz iller arasında bulunan Aydın tarımsal faaliyetleri ve tarıma dayalı sanayisiyle ön plana çıkıyor. Aydın’ın toplam yüz ölçümünün yüzde 50’sinde tarımsal faaliyetler yapılıyor ve nüfusunun yüzde 60’ı tarımla uğraşıyor. Bu rakamlara baktığımızda Tarıma Dayalı Sanayide Katma Değerin Artırılması programının ne kadar isabetli ve gerekli bir tercih olduğunu görebiliyoruz” dedi.


TARIMDA YÜKSEK ÜRETİM VAR
Aydın, Denizli ve Muğla’nın ortak üretim sektörlerinden biri olan tarımda yüksek üretim olduğunu ama bunu işleme konusunda eksikler bulunduğunu söyleyen Aydıner, “Gıda ve içecek imalatı alanında faaliyet gösteren tarıma dayalı sanayi kuruluşlarının, değer üretme ve kalite düzeylerinin artırılmasını amacını taşıyan Tarıma Dayalı Sanayide Katma Değerin Artırılması Mali Destek Programı, toplam 11 milyon 600 bin TL bütçeye sahip. Katma değeri yüksek yeni ürünlerin üretilmesi, işleme ve paketleme süreçlerinde yeni yöntem ve teknolojilerin uygulanması ile ürün kalitesinin ve katma değerin artırılması, gıda atıklarının değerlendirilerek yeniden kazanımı veya katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi öncelikler olarak belirlendi. Program kapsamında kar amacı güden kuruluşlar için 7 milyon 600 bin TL, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için 4 milyon TL bütçe ayrıldı. Söz konusu programa KOBİ tanımına uyan işletmeler, kar amacı gütmeyen tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler ile ticaret borsaları başvuru yapabilecek” diye konuştu.

İHRACATA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Mirasımız Dericilik Mali Destek Programı’nın amacının ise, deri ve kösele sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin Deri İhtisas OSB’ye taşınmasını sağlayarak, üretim kapasitesini ve verimliliklerinin artırılması, sektörel kümelenmesinin teşvik edilmesi ve üretim süreçlerinin çevreye verdiği zararın azaltılması olduğunu belirten Aydıner, “Bütçesi 3 milyon TL olan Mirasımız Dericilik Programı’nın öncelikleri, işletmelerin Deri İhtisas OSB’ye taşınması ile üretim alanlarının genişletilmesi, üretim kapasitesinin, verimliliğin ve ürün çeşitliliğinin artırılması, işletmelerde çevreye duyarlı üretim süreçlerine ve atık yönetimine geçişin sağlanması olarak belirlendi. Bu kapsamda derinin tabaklanması ve işlenmesi, kürkün işlenmesi ile boyanması alanında faaliyet gösteren ve KOBİ tanımına uyan işletmeler programa başvuru yapabilecek” dedi. GEKA’nın 14 milyon 600 bin TL’lik hibe destek programının 3 milyon nüfusa sahip Aydın, Denizli ve Muğla’ya hayırlı olması temennisinde bulunan Aydıner, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu program bölgenin kalkınmasına, ihracata ve istihdama büyük katkı sağlayacak. Her iki program için son başvuru tarihi 7 Eylül 2012. Bu iki programın dışında 3 ay içerisinde 10-15 milyon TL hibe destekli bir turizm destek programını hayata geçireceğiz”

Son Güncelleme: 21.07.2012 14:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.