ÇKA 2023 vizyonunda önemli rol oynayacak

Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, “ÇKA Çukurova Bölgesi'nin, 2023 Türkiye vizyonu bağlamında yapacağı katkı ve kazanımlarda önemli bir rol oynayacak” dedi.

ÇKA 2023 vizyonunda önemli rol oynayacak

Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, “ÇKA Çukurova Bölgesi'nin, 2023 Türkiye vizyonu bağlamında yapacağı katkı ve kazanımlarda önemli bir rol oynayacak” dedi.

11 Nisan 2012 Çarşamba 09:36
ÇKA 2023 vizyonunda  önemli rol oynayacak


  Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, ajansın kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, yerel potansiyeli harekete geçirerek kaynakları etkin ve yerinde kullanılması, bölgenin imkan ve potansiyelini yatırımcılara tanıtılmasının yanında ulusal kalkınma planı ve programlarında öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla kurulduğunu söyledi. Güzeloğlu, ÇKA'nın 2006 yılından beri hizmetini sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Yerel paydaşların aktif katılımı ile hazırlanan '2010-2013 Çukurova Bölge Planı' ile bölgenin önümüzdeki dönemine ilişkin hedef ve stratejileri belirleyen ajansımız, yürütmekte olduğu mali destek programları ile yerel düzeyde proje üretme ve uygulama kapasitesini arttırıyor” dedi.


SON 2 YILDA 166 MİLYON TL'LİK KAYNAK KULLANDIRILDI
2009 ile 2011 yılları arasında yürütülen mali destek programları kapsamında toplam bin 715 proje başvurusu aldıklarını dile getiren Güzeloğlu, değerlendirme süreci sonunda başarılı bulunan 315 proje sahibiyle sözleşme imzaladığını vurguladı. Desteklenen projelerin 148'inin KOBİ'ler tarafından uygulanan iktisadi kalkınma programı kapsamındaki projeler olduğunu, geriye kalan 117 projenin sosyal kalkınma, 42 projenin küçük ölçekli altyapı ve 8 projenin de kırsal kalkınma alanında olduğu bilgisini de veren Güzeloğlu, sözleşmeye bağlanan projelerde ajans desteğinin 66 milyon TL olduğunu, 100 milyon TL'lik proje sahiplerinin eş finansman katkısı da hesaba katıldığında yaklaşık 166 milyon TL büyüklüğünde bir kaynağın harekete geçirildiği dile getirdi.

FİRMALARDAKİ İSTİHDAM ARTIŞI YÜZDE 22'YE ULAŞTI
2011 yılı mali destek programları kapsamında ise 27 milyon TL destek sağlanacağını ifade eden Güzeloğlu, “İktisadi kalkınma alanında uygulanan projeler neticesinde bölgede faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretim kapasitesi ile ihracatı artırılarak rekabet gücü yükselmiş, bölge istihdamına da önemli katkılar sağlanmıştır. Bu alanda uygulanan projeler ile yaklaşık 2 bin 100 kişilik istihdam oluşturulurken, firmaların ortalama ciro artışı yüzde 25, istihdam artışı yüzde 22 ve ihracat artışı da yüzde 17 oldu. Projelerle 250 yeni makine bölge sanayisine kazandırılırken, bölgede üretimi olmayan bir adet makinenin de prototipi yapıldı.

ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENİYORUZ
ÇKA Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte İtalya'ya gerçekleştirilen ziyaretle birlikte Emilia-Romagna Bölgesi ile Çukurova Bölgesi arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi yolunda önemli girişimlerde bulunulduklarını ve bölgeler arasında kurulacak olan kurumsal ve teknik işbirliğinin temelleri atıldığını anlatan Güzeloğlu, bölge planı ve mali destek programları uygulamaları dışında ÇKA'nın, 2011 yılında bölgemizle ilgili yatırım destek, tanıtım ve araştırma çalışmalarına devam edip, kurumsallaşma çalışmalarını da büyük ölçüde tamamladığını söyledi. Güzeloğlu, bölge kalkınması için ÇKA tarafından 2011 yılında gerçekleştirilen ve bu faaliyet raporu ile özetlenen tüm bu çalışmaların önümüzdeki dönemde artan bir ivme ile devam edeceğini vurguladı. Güzeloğlu, “ÇKA Çukurova Bölgesi'nin, 2023 Türkiye vizyonu bağlamında yapacağı katkı ve kazanımlarda önemli bir rol oynayacak” dedi.


Son Güncelleme: 11.04.2012 09:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.