Türkiye’de ekim ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayında yüzde 11,6 iken 1,8 puan artarak yüzde 13,4 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay ile kıyaslandığında ise arındırılmamış işsizlik oranının eylülde başlayan gerilemesine devam ettiği görülmektedir. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise yine geçen yılın aynı ayına göre 1,9 puan arttı ve yüzde 13,6 seviyesinde açıklandı. Arındırılmış verilere göre genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 25,2 olurken; tarım dışı işsizlik ise yüzde 15,9 seviyesinde gerçekleşti.

Kıyaslanabilir dönemler olan Ekim 2018 – Ekim 2019’a baktığımız zaman ilgili dönemler arasında iş gücüne katılım oranında arındırılmış verilerle 0,6 puanlık düşüş olduğu görülmektedir. 2018’in benzer döneminde 32 milyon 658 bin kişi olan işgücü, Ekim 2019’da 32 milyon 740 bin kişi olmuştur. İş gücüne katılım oranı ise yüzde 53,5’ten yüzde 52,9’a gelmiştir. Yine mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında; istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 45,7 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise 527 bin kişilik bir azalma söz konusudur. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken, hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti.

İşsizlik oranının yaz döneminden sonraki seyrine baktığımızda, 3Ç19 dönemini içine alan 4Ç19 dönemine sarkan periyotta manşette ve arındırılmış veride gerileme olduğu görülmektedir. Eylülden sonra sektörlerde görülen hafif toparlanma etkisi devam etmektedir. Manşet veri ağustosta yüzde 14 seviyesinde iken eylül ve ekimde meydana gelen düşüşle işsizlik oranı yüzde 13,4’e gerilemiştir. Arındırılmış işsizlik oranında da temmuzdan itibaren düşüşe geçildiğini görüyoruz. Buna karşın, genç işsizlik oranındaki yüksek seyir devam ediyor ve arındırılmış bazda bir önceki aya göre gerileme olsa da halen yüzde 25 bandının üzerinde kalmaya devam ediyor. Tabii iş gücü piyasasına dair en önemli sorunlar hem uzun süreli işsizlik, yani iş gücünde olmayan işsizler hem de daralma döneminde kaybedilen istihdam olarak öne çıkıyor. İstihdam kaybındaki ve iş gücüne dahil olmayanlardaki genç nüfus oranına bakıldığında, ekonomik toparlanma orta vadede belli oranda genç istihdamı geri getirecektir.

Kasım ve aralık aylarında manşet işsizlik oranında takvimsel etkiden dolayı artış görebiliriz. 2020’de bahar aylarından itibaren ise hem ekonomik toparlanmanın etkisi, hem de başta inşaat, tarım ve turizm olmak üzere sektörlerdeki mevsimsel canlanmanın etkisiyle yaz aylarında dip olacak şekilde manşet işsizlik oranında gerileme bekleriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.