banner110
 

Sanayinin kalbi olan Kocaeli, gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 70’ini sanayi sektöründen sağlayan ve Türkiye’nin en büyük 500 firmasından 80 tanesine ev sahipliği yapan bir sanayi şehridir. Türkiye gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 6’sını ve ülkemiz toplam vergi gelirinin yüzde 11’ini karşılamaktadır. İmalat sanayiine tek başına yapmış olduğu yüzde 13’lük katkı ile İstanbul’dan sonraki en kuvvetli imalat sanayii kentidir. 2017 Ocak verilerine göre Kocaeli en çok ihracat yapan şehirler listesinde ilk beşteki yerini yine korumakta ve Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’sini gerçekleştirmektedir. 

Kocaeli gelirinin büyük bir kısmını oluşturan, sanayi sektörünün en büyük aktörü ise Türkiye içindeki payı yüzde 28’lere ulaşan kimya sektörüdür. Bunu sırasıyla metal eşya, otomotiv ve makina sektörleri izlemektedir. Şehirde ticaret alt yapısının gücüne güç katan 14 OSB, 3 adet teknopark ve 2 adet serbest bölge bulunmaktadır.

Hızla gelişmekte olan bu güçlü endüstrilerin sürdürülebilir bir büyüme ve gelişme yolunda emin adımlarla ilerleyebilmelerinin en temel koşulu, yeni(likçi) teknolojileri üretebilecek ve kolaylıkla pratiğe dökebilecek beşeri sermaye gereksinimlerini karşılayabilmeleridir. Sektörün bu ihtiyacının farkında olan üniversitemiz, geleneksel üniversite anlayışının ötesinde bir vizyonla faaliyetlerini sürdürmekte;  yüksek teknoloji üretimine katkıda bulunacak, gelişimi sektör içinden ve dışından destekleyecek profesyoneller, araştırmacılar ve öğretim elemanları yetiştirmektedir. Bulunduğu konumun, sanayinin kalbinin attığı yer olduğunun yüksek farkındalığıyla hareket eden üniversitemiz; GTÜ-Sanayi İşbirliği Programı ile halihazırda sahip olduğu ve gelişmekte olan güçlü birikim ve altyapısını öncelikli olarak yakın çevresindeki sanayi kuruluşları ile paylaşmaktadır. Bu kapsamda üniversitemiz sanayi kuruluşlarının sorunlarına çözümler sunmakta,  çıktıların artırılmasına; katma değeri yüksek Ar-Ge, inovasyon, patent ve proje çalışmalarına destek olmaktadır. Böylece Kocaeli sanayi kuruluşlarının ülkenin ekonomik gelişimi yolunda daha büyük roller ve sorumluluklar alması,  yeni istihdam alanları yaratılması ve rekabet gücünün artırılmasında katkı sağlamayı hedeflemektedir.  Bu amaçlar doğrultusunda bilimsel zihnin sektör pratiği ile buluşmasını sağlamak adına üniversitemiz bünyesinde Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) kurulmuştur. TTO; yenilikçi projelerin belirlenmesini, patent araştırmalarının yapılmasını, buluşların korunmasını sağlamakta ve üniversite-sanayi işbirliğini oluşturmakta ve desteklemektedir. TTO şimdiye değin 25 proje, 118 danışmanlık ve 71 Ar-Ge desteği sağlamıştır. 

Bölgenin ve ülkemizin ekonomik ve sosyal refahının artırılması amacına hizmet edecek diğer bir gelişme de üniversitemizin yüzde 27 oranında ortaklığı bulunan Bilişim Vadisi Projesidir. Bu proje sürdürülebilir vadede bölge ve ülke ekonomisinin hareketlenmesine katkıda bulunacak önemli faktörlerden biri olma yolundadır. 3 milyon metrekarelik bir alanda kurulması planlanan Bilişim Vadisi, üniversite-sanayi işbirliğinin tesis edilmesiyle girişimci, akademisyen ve sanayinin bir araya gelerek inovasyon ve teknoloji transferinin olanaklı hale geldiği, fikirlerin kolaylıkla ticarileştiği, yüksek katma değerli yenilikçi düşüncelerin çözüm olarak uygulanabildiği, kuluçka merkezleri ve teknoloji transfer ofisleri ile yeni değerlerin somutlaştırılabildiği bir üs olmayı hedeflemektedir. Bu sayede; gelişme sağlanırken ekonominin tüm iş kolları desteklenerek 100 binden fazla insana iş imkanı yaratılabilecektir. 

Benzer bir şekilde, üniversitemiz “StarTURK” projesi ortağı olarak Kocaeli bölgesine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak önemli bir adım daha atmıştır. Gebze Teknik Üniversitesi ve Türkiye’nin önde gelen diğer üniversiteleri işbirliğiyle ortaya çıkarılmış olan “StarTURK” projesi ile ABD’deki Silikon Vadisi’nde Ar-Ge inovasyon faaliyetleri ile ihracatın artırılması, yerli fikir ve yüksek teknolojinin dünya pazarında yer ve değer bulması amaçlanmaktadır. 

Farklı araştırma alanlarında başarı sergilemekte olan üniversitemizin TÜBİTAK ile beraber yaptığı son buluşlar arasında, dönemimizin en korkulan ve yaygın hastalıklarından olan kanserin tedavisi amaçlı kullanılan ilaçların etkililiğini anında ölçebilen bir biyosensor cihazı (MiSens) yer almaktadır. Bu cihaz ile kanser ilaçlarının, DNA üzerinde yaratabileceği hasarlar tespit edilebilecektir. 

Bilimsel açıdan işbirliğinin önemini daha da ciddi bir şekilde vurgulayan yukarıdaki buluş çalışmasına ek olarak, Şişe Cam ile yapılan cam bilimi ve teknolojisi alanında ilk yüksek lisans programının açılmasını yönelik işbirliği de GTÜ’nün bir adım daha ileriye taşıdığı üniversite-sanayi işbirliğine bir örnek olarak gösterilebilir. 

Üniversitemizin, birçok alanda üretilen bilimsel bilginin toplum refahını artırmak amacı ile faaliyete geçirilmesi yolundaki yoğun çabaları meyvesini vermiştir.  Üniversitemiz, 2016 yılında TÜBİTAK tarafından üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği,  fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü, sağlanan ekonomik katkı ve ticarileşme kriterlerini değerlendirerek oluşturduğu Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ne göre yedinci sıradadır. Ancak elde edilen başarılarla yetinmiyoruz. GTÜ ailesi olarak üniversitemizin bu indeksteki yerini ilk sıraya taşımak, bölgenin ve ülkemizin ekonomik ve sosyal refahının artırılmasına daha büyük destek vermek amacıyla her an daha istekli bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.