Bu hafta sizlerle özel bir inisiyatiften röportaj formatıyla bahsetmek istiyorum.

INVEST ISTANBUL hakkında bilgi verir misiniz?

Metin Kutusu: Istanbul Kalkınma Ajansının 2016 yılı girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Invest Istanbul, ekosistemi kategorik olarak endeksleyerek ortak bir adresten bilgilendirmeyi sağlayan bir portaIı hayata geçirmiş ve farklı bir renk olarak her sene yapacağı çağrıya başvuran girişimcileri hızlandırıcı programı ile yetiştiren ve en iyilerini yurt dışındaki önemli yatırım hub destination’larında yatırımcılarla buluşturmayı hedefleyen bir inisiyatiftir.

Yenilikçi teknoloji ve hizmet modeline sahip girişimciler, teknoloji sahibi akademik girişimciler ve KOBİ’ler (SME) ile pozitif ayrımcılık yaptığımız kadın girişimciler arasından ölçeklenebilir (scale-up) ürünleri olan ve ilk yatırımlarını alıp yola çıkanlar arasından seçilenlerin yurtdışı finansa ulaşabilmeleri için odaklanmış durumdayız. INVEST İSTANBUL, İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi öncülüğünde başlayan bir proje olup, Özyeğin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ortaklığı ile süren, yereldeki en büyük ve etkin kuluçka merkezleri ve hızlandırıcıları olan,  İTÜ Çekirdek, Fit Startup Factory, Kworks, StartersHub ve Incuba.city ile büyüyen, tüm İstanbul ekosistemine ve katkı vermek isteyen herkese açık olan bir inisiyatiftir. Yenilikçi teknoloji ve yurt dışında ölçeklenebilecek inovasyon içeren girişimleri ve İstanbul girişimcilik ekosistemini global düzeyde tanıtmayı hedefleyen INVEST ISTANBUL, kar amacı gütmeyen bir platformdur.

Programdaki hedeflerinizi anlatır mısınız?

INVEST İSTANBUL, İstanbul'un girişimcilik altyapısı ve oyuncularını adresleyerek, yurt dışındaki yatırımcılara tek bir adresten tanıtmayı hedefliyor. Bu kapsamda www.investistanbul.eu adresinde faaliyet yapmaktayız. İlk yılımızda açtığımız çağrıya yoğun ilgi gördük. Bu kapsamda seçilecek girişimcilere tecrübeli eğitmenlerden hızlandırıcı eğitiminin verilerek en iyi 20 girişimi her yıl Avrupa’nın önemli hub’larında  yatırımcıların önüne çıkarmayı planlıyoruz.  İlk yatırımcı toplantısını bu yıl Ekim ayında Londra’da yapıyoruz. Londra Borsa Binasında olacak ilk demoday için iyi hazırlandık. Bu kapsamda mottomuzu “Entrepreneurship Gateway Hub of Istanbul” olarak seçtik ve İstanbul Girişimcilik Ekosistemini çift dilli olarak en iyi aktaran ve tanıtan portal olmak istiyoruz. Amacımız, iyi teknoloji ve ürünlere sahip olan girişimcileri global alana çıkabilmeleri için destek olmak ve Avrupalı yatırımcıya Türk girişimcilerini tanıtmak.

Bu sene yatırımcıyı ne türde girişimler bekliyor?

Çok parlak girişimler var. Yoğun ilgi sonrası seçim kriterlerimizi hayli detaylandırdık. Seçilen tüm girişimler zaten Türkiye’den ya bir melek yatırımcıdan ya da bir VC’den ilk yatırımlarını almış durumda. Hızlandırıcı haftalarında Londra pazarını düşünerek burada yatırımcıyı en çok cezbedecek girişimcileri öne çıkardık. Seçilen tüm girişimcilerde işlerini burada büyütmeye can atan girişken kişiler. 20 girişim arasında IOT, ICT, BioTech ve CleanTech ağırlıklı alanlardan. Londra Demo Day için London & Partners ve UK Trade and Investment desteği ile organizasyon işbirlikçimiz ve çözüm ortağımız Dünya Melek Yatırımcıları Forumu WBAF desteği ile birçok yatırımcıya ulaştırdık. Londra Borsası binası modern salonunda değerli keynote speaker’lar ile birlikte çok verimli bir demoday sizi bekliyor.

Neden yabancı yatırımcı bir Türk startup’ına yatırım yapar?

Kesinlikle cevaplanması gereken doğru bir soru bu. İlk bakışta genel bir hata yapılıyor bu konuda. Doğal olarak yatırım yapacak Melek Yatırımcı ya da VC yatırım yaptığı firmayı kendi hukuki sisteminde kendi coğrafyasında görmek istiyor. Zaten bu konuda bir problem yok. INVEST ISTANBUL olarak bu konuda win-win yaklaşımımız var. Türkiye uzun süredir dünyada, araştırma ve gelişrme (Ar-Ge) yapan KOBİ’lere en çok desteği veren ülke konumunda, bu büyük bir fırsat. Ar-Ge yapan firmalar, gelir vergisinden, çalışan vergilerinden, KDV gibi vergilerden muaflar. Dolayısıyla teknolojik bir startup’ın Ar-Ge’sini Türkiye’de yapan bir firması olması ve bu firmanın pazarlama ve ürün satışı headquarter’ının Londra’da olması ve iki ülke arasındaki vergi anlaşmaları çok olumlu bir durum yaratmakta. Yapılan yatırım firmasının Ar-Ge ve ürün merkezinin Londra’ya 4 saat uzaklıkta bir coğrafyada olup, firmanın bir adresinde Londra’da olması muazzam bir avantaj ortaya çıkarmakta.

Yabancı yatırımcıya INVEST ISTANBUL ne vaat ediyor?

Istanbul çok değerli üniversitelere, teknoparklara, kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılara sahip. Bu merkezlerde birçok girişimci birçok konuda ürün ve hizmet geliştiriyor. Yatırımcıları İstanbul’a ilgiye davet ediyoruz. INVEST ISTANBUL her daim titiz seçim ve kaliteli hızlandırıcı programı ile ön analizi yapılmış ve yatırım almış önemli Türk startup’larını her zaman yatırımcılarla buluşturmaya hazır olacaktır. Türkiye 2016 senesi içinde Avrupa melek yatırım büyüklüğünde 5. sıraya yükselmiştir. Bu yükselen trendin dayandığı sağlam temele dikkat çekmek istiyor ve onlara bu daveti yineliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.