Globalleşme süreci, beraberinde firmaları rekabete ve inovasyon yapmaya zorunlu hale getiriyor. Rekabette üstünlük kazanmak isteyen firma, inovasyonun asıl kaynağını oluşturan bilim ve teknolojiyi pazarlanabilir yeni bir ürün ya da hizmete dönüştürmek zorunda. KOBİ’ler inovasyon konusunda büyük firmalara göre daha avantajlı çünkü değişken müşteri gereksinimlerine hızlı cevap verebilecek esnek bir yapıya sahipler.  Firmalar bu alandaki yetkinliklerini artırmak için üniversitelerle yakın temasa geçiyor. Üniversite-sanayi iş birliği, bu amaca hizmet ediyor.

Hem sanayileşmiş ülkeler hem de yeni sanayisi yeni yeni gelişen ülkeler, üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem veriyor. Üniversite, bilgiyi üretmekten, bunun için gerekli araştırmaları yapmaktan sorumlu olurken; sanayi ise bunu ticari bir ürüne dönüştürüyor. Bunun için devlet eliyle önlemler alınırken, iş birliğini teşvike yönelik finanssal destek programları da yürürlüğe koyuluyor.

Sanayi sektörünün teknoloji ithal eden bir yapıdan, teknoloji üreten ve ihraç eden bir yapıya dönüşmesi noktasında kurumlara büyük rol düşüyor. Üniversite ile sanayi ilişkilerinde lokomotif görevi üstlenen Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP), bu alandaki çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Sanayicinin ve akademi çevrelerinin yakından tanıdığı ÜSİMP, “İnovasyon Karnesi” ile firmaların Ar-Ge ve inovasyon konularında kendi kendilerini değerlendirebilecekleri, mevcut durumlarını görebilecekleri bir “inovasyon özdeğerlendirme” çalışmasına imza attı.

ÜSİMP İnovasyon Karnesi, ÜSİMP üyesi teknoloji transfer ofisleri tarafından sanayi kuruluşlarına yoğun olarak uygulanıyor. Ayrıca; ÜSİMP üyeleri dışında da örneğin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi kapsamında 45 firmaya, Konya İNNOPARK TTO İhtiyaç Analizi Projesinde 40 firmaya uygulandı. ÜSİMP İnovasyon Karnesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Kamu, Üniversite ve Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu (KÜSİ)  üyeleri tarafından ülke genelinde uygulanıyor.

Ankete katılan firmalar, verdikleri yanıtlarla Türkiye’de bu çalışmaya katılan firmalar arasında, kendi sektöründeki, bulunduğu ildeki ve OSB ve teknoparklardaki firmalarla kendisini kıyaslayabilme imkânı elde ediyor. ÜSİMP İnovasyon Karnesi’nin kullanımı, ÜSİMP üyesi TTO’ların yönlendirmesi ile olduğu takdirde ücretsiz oluyor. 

Lider firmalar doğuracak süreç

Firmaların inovasyon kapasitelerini geliştirmek için alınması gerekli önlemleri belirlemek amacıyla, farklı kurumlar tarafından da çalışmalar yürütülüyor. Bazı teknoparklar, sanayi odaları veya teknoloji transfer ofislerince zaman zaman yapılan anket çalışmalarıyla, firmalara ihtiyaç analizleri yapılıyor.

Bu tür çalışmaların analiziyle elde edilecek sonuçlar, firmaların yeni teknolojik trendleri yakalamasını, dış kaynakları inceleyebilmelerini sağlayacak ve işletmeler stratejilerine yön verebilecek. İşletmeler, kendi sektörlerinde lider, yenilikçi firmalara dönüşebilecek.

Dünyaca ünlü markalar, teknolojik yeniliklere yakın oldukları ve kendilerini dönüştürdükleri için herkes tarafından tanınıyor. Gelişimi takip eden markalar kendi sektörlerine liderlik ediyor, ürünleriyle fark yaratıyor. Alanında ilk olan marka rakip tanımıyor.

Küresel rekabette avantaj elde etmek isteyen firma, ürünlerini ve hizmetin kalitesini artırmadıkça, yeni ürün ve hizmetler geliştirmedikçe yeni pazarlara giremez.

Devletin bu süreçteki yeri, sunulan teşvik ve destek programlarında kendini belli ediyor. İnovasyonla markalaşmada olan TURQUALITY® Programı, bu konuda firmalara kılavuzluk ediyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY®, firmaların ihracat gücünü perçinliyor.

Ayrıca, TİM tarafından oluşturulan İNOVALİG ve İNOSUİT programlarını da unutmamak gerekir.

Bu tür projeler ihracatçı firmaların inovasyon yetkinliklerini sürdürülebilir hale getirerek, inovasyon altyapılarını güçlendirir. İnovasyon bilincinin sağlanması ve firmaların inovasyon karnelerinin çıkarılması, ihracatta başarı öykülerinin çoğalmasını sağlayacaktır.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.