banner110Başkentimiz, 2023’e sanayisiyle, tarımıyla, hizmetler sektörüyle ekonomide de başkent olarak girme hedefinde. Şehrimiz,  2016 sonu itibariyle 10,8 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 17,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip.  Türkiye nüfusunun yüzde 7’sinin ev sahibi Başkent, 2011 itibariyle kişi başına 12 bin 259 dolar Gayri Safi Katma Değer üretmiştir.

Ankara’nın sosyo-ekonomik yapısındaki temel belirleyicilik, ülkenin yönetim merkezi olması. Başkent’te çalışan nüfusun yüzde 72,7’si hizmet, yüzde 23,6’si sanayi, yüzde 3,8’i de tarım sektöründe çalışıyor. Ankara’nın ihracatında; kimyevi maddeler ve mamulleri, makine ve aksamları, maden ve metaller, çelik, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik-elektronik, savunma ve havacılık ön plana çıkıyor. Sanayide ise, makine ve ekipman imalatı, metal ürünleri, gıda ürünleri, mobilya imalatı ile ana metal sanayi ve kauçuk ve plastik ürünleri imalatı ağırlıkta.

Ankara 12 OSB ve 6 teknoparka sahip. Savunma ve Havacılık Sanayi, Medikal Sanayi, Yenilenebilir Enerji, İş ve İnşaat makineleri kümelenmeleriyle uluslararası rekabet gücü yüksek bir şehir. Son 10 yıllık süreçte Başkentimiz her yıl önemli bir büyüme kaydetti. Ticarette elde edilen sonuçla yetinmek olmaz, dur durak bilmeden çalışmak, çıtayı sürekli yükseltmek, daha fazla ihracat yapmak gerekir. Bu açıdan ihracatımız elbette yeterli değildir.

Savunma ve güvenlik kurumlarının Ankara’da bulunması savunma, uzay ve havacılık sektörlerini öne çıkarıyor. Başkent’te yaklaşık 150 bin ticari işletmenin yanı sıra, yaklaşık 3 bin sanayi tesisi var. Özel sektörde en fazla işyeri metal eşya, makina ve teçhizat, gıda ve savunma sanayiinde bulunuyor. Başkent ağaç işleri alanında yani mobilya sektöründe Türkiye genelinde önemli bir yere sahip.  Keresteciler, marangozlar, mobilyacılar, lakeciler ve döşemeciler Siteler'de 13 bini aşkın işyerinde üretim yapılıyor. Ankara’da makarna, un, bitkisel yağ, süt ürünleri, şeker, içecek vb. besin sanayine ait kuruluşlarla; çimento, traktör, tarım aleti ve makinaları, motor, boya, tuğla-kiremit ve orman ürünleri, mobilya, madeni eşya, dokuma üreten sanayi kuruluşları mevcut.  Rulman ilaç hammaddesi olarak kullanılan morfin ile diyaliz makinesi üretimleri de Ankara'da gerçekleştirilen üretimlerden…

Medikal sektöründe net ithalatçı konumunda olan Ankara’nın ihracatçı pozisyona geçebilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bunlardan biri de bizim Ekonomi Bakanlığı ile birlikte çalıştığımız Ur-Ge yani Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirmesinin Desteklenmesi projesidir. İlk projemizi tamamladık. 2’nci projemizi yürütüyoruz. 2013-2016 arasında, medikal sektöründe faaliyetteki 14 firmanın katıldığı ilk proje sonucunda, firmalarımızın toplam ihracatı yüzde 86,  ciroları yüzde 24, istihdam oranları da yüzde 5 seviyesinde artış gösterdi. İkinci projeden çok daha iyi sonuç bekliyoruz.

Türkiye’deki önemli hastane, araştırma merkezleri ve laboratuvarların gelişmesiyle paralel olarak sağlık sektörü de gelişiyor. Ankara’nın termal kaynakları, turizmdeki çeşit zenginliği, hastanelerin altyapı ve donanımlarının yüksek kaliteli olması, fiyat avantajları, coğrafi konum gibi özellikler sağlık turizminin öne çıkmasını sağlıyor. Ankara’da geniş bir alanda değişik sektörlerde firmalar ihracat yapıyor. Sadece ATO üyelerinden bini aşkın firmanın ürünleri yurtdışına pazarlanıyor. OSTİM OSB’de üretim yapan, makine sektörü başta olmak üzere, yedek parça imalatı yapan firmalar ihracat gerçekleştiriyor.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.