Damlayan alın ve akıl terinin, devreye alınan yatırımların, girişilen Ar-Ge mücadelesinin anlam kazandığı platform; ihracat.

Katma değerli ihracat için efor sarf eden çevreler, ürünlerini muhtelif ülkelerle buluşturan KOBİ’ler ve iş çevreleri, dümene ihracatın geçmesi yönünde çabalarını artırıyor. Yurt dışına açılan her firma, katma değerli ürünlerini alıcısıyla buluşturmanın heyecanını yaşıyor, yatırım-üretim-istihdam-ihracat değer zincirine sağladığı katkıları artırıyor…


Peki, ihracatçılarımız ne istiyor?

Artan teşvik ve destekler: Pazarladıkları ürünlerine marka değeri katmak isteyen ihracatçılar, bulundukları her platformda ‘devlet desteğinde istikrarlı artış’ vurgusunda bulunuyor. Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere, ihracatçıya muhtelif sektör ve alanlarda fon ve teşvik desteği sağlayan kurum ve kuruluşlara ihracatçılardan gelen talepler, desteklerin değişen konjonktürel değerler çerçevesinde aşamalı olarak artırılmasından yana. 

Kurda ve piyasada istikrar: İki ülke parasının birbirlerine karşı değerini ifade eden paritede meydana gelecek dalgalanmalar, işi ‘ülkeler arası ticaret’ olan ihracatçıyı korkutuyor… İhracatçılar, döviz kurundaki oynak hareketlenmenin, önlerini görmelerine engel teşkil edeceği konusunda hemfikir. Bu çevrede ülkeler arası ticarette risk faktörlerinin kısmen veya uzun vadede ortadan kaldırılması, parasal değer kayıplarının önüne geçebilecek bir hamle.

Düşük faiz: Karlılıklarını artırmak isteyen ticaret erbapları, yatırım planlarını askıya almak istemiyor. Haliyle, faizlerin stabilitesi için ihracatçılar ortak mesaj üstüne ortak mesaj veriyor. 

Rekabetin korunması: Konjonktürel dalgalanmalardan rekabet de payını alıyor. Ülkedeki risk faktörü arttıkça, o ülkeden kazanç elde etme olanağı da zayıflıyor. Yatırımlar düşüp, para değer kaybettikçe sektör firmaları ‘önce hayatta kalayım’ fikrine endeksleniyor. Hal böyle olunca, ehemmiyeti sıklıkla vurgulanan Ar-Ge ve inovasyona odaklanma ‘lükse’ kaçıyor. 

İhracat dostu reformlar: Tekstilden demir-çeliğe, gıdadan otomotive, medikalden yazılıma kadar onlarca farklı sektörde faaliyet gösteren ihracatçılar, Ar-Ge Reform Paketi gibi, ihracatçının ve sektörlerin destekçisi olan revizyonların artırılarak sürdürülmesinden yana… 

Sektörlere özel neşter: Çelik ihracatçıları, mobilyacılar, dericiler, plastikçiler… İhracat gemisini yürüten sektörler kan kaybetmemek için ‘birlik ve koordinasyon’ mücadelesini artırma yolu izliyor. Sektörlerdeki haksız rekabet, merdivenaltı üretim, hammadde, insan kaynakları, gümrük ve vergi handikapları her daim çözüm bekleyen konular arasında. 

Nitelik / tasarruf artırıcı faaliyetler: Katma değeri, Ar-Ge’yi, inovasyonu, ileri teknolojiyi, Endüstri 4.0’ı benimseyen, üretim teknolojisine günceli entegre eden firmalar, seri üretimde -tahmin edildiği gibi- daha başarılı. Zaten ürün standardı yüksekse Amerika daha yakın, İngiltere ise kapı komşumuz. 

Yeni pazarlar: İran’la yaşanan ticaret ambargosu, Rusya’yla patlak veren kriz derken, ihracatçının piyasaya güveni yakın zamanda sallantıya girmişti. Karşılıklı atılan adımlar ve ziyaretler neticesinde ülkeler arası ticarette yeni sayfalar açıldı. Kıta erkini elinde bulundurmak isteyen ihracatçılar, farklı pazarları keşfetmek için daha çok ülke görmek istiyor… Bu da ‘fuar destekleri’yle sağlanan sürdürülebilir yapının devam talebini gündeme taşıyor. 

Uzun vadeli büyüme stratejisi: Ekonominin ihracat kanadına katma değer ve nitelik aşılamak isteyen ihracatçılar, ayakları yere sağlam basan büyüme planı oluşturma çalışmalarının sürmesini istiyor. Camia, reform ve revizyonların kemikleşmesini ve bir ihracat kültürü oluşturmasını bekliyor. 

İhracat seferberliği

Bedelsiz ihracat, yeşil pasaport ve yeni pazarlar gibi birçok konuda güçlü adımlar atıldı… Bakanlıklar, ihracatçıya sağladıkları ayrıcalıkları aşamalı olarak katlama yoluna gidiyor. 

İhracatta firmalarla birebir görüşme ve özel çözümler üretme dönemi başlıyor. Firmaya özel talepler bir havuzda toplanacak, Bakanlıklar talep kutusundaki önerileri dinleyerek KOBİ’lerin ihracata giden yoluna daha fazla ışık nüfuz ettirecek. 

Bizler de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin başlattığı ‘İhracat Seferberliği’nin başarıya ulaşacağı konusunda iyi temennilerimizi yineliyoruz… 

Söz, üretimde…Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.