TİCARETTE YENİ PAROLALAR AÇIKLANDI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretin akışının sağlanması için yenilik temelli politikaların hayata geçtiğini belirterek, temassız ticaretin yollarının açıldığını ifade etti. Kısa dönemde mikro-KOBİ’lerin teşvik kapsamına alındığı önlemler, uzun dönemde koruyucu ekipman teşvikine eğilecek.

TİCARETTE YENİ PAROLALAR AÇIKLANDI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretin akışının sağlanması için yenilik temelli politikaların hayata geçtiğini belirterek, temassız ticaretin yollarının açıldığını ifade etti. Kısa dönemde mikro-KOBİ’lerin teşvik kapsamına alındığı önlemler, uzun dönemde koruyucu ekipman teşvikine eğilecek.

23 Mayıs 2020 Cumartesi 08:38
TİCARETTE YENİ PAROLALAR AÇIKLANDI

COVID-19 pandemisinin uluslararası ticaret ve yatırım üzerinde yarattığı etkilere karşı gerçekleştirilebilecek eylemlerin ele alındığı G20 2. Olağanüstü Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleşti. Videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantının ana gündem konusunu, “COVID-19’la Mücadelede Dünya Ticaret ve Yatırımını Desteklemeye Yönelik G20 Eylemleri” Belgesi oluşturdu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası ticaretin ve yatırımın COVID-19 pandemisinden derin şekilde etkilendiğini belirterek, bu çerçevede G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları olarak COVID-19 ile mücadelede kısa ve uzun dönemli eylemleri içeren bir Eylem Planının oluşturulmasının çok önemli olduğunu vurgulamıştır. Mevcut pandemi koşullarında, ticaret akışının sağlanması için çeşitli politikalar uygulandığını ve yenilikçi fikirlerin hayata geçtiğini anlatan Pekcan, bu kapsamda Türkiye’de bazı gümrük kapılarında “temassız ticaret” uygulamasının hayata geçtiğini ifade etti.

   

ADİL VE AÇIK TİCARET

“Temassız ticaret” kapsamında bazı gümrük kapılarında konteyner ve dorse değişiminin insan müdahalesi olmadan gerçekleştirildiği tampon bölgeler kurulduğu belirten Pekcan, aynı zamanda demir yolu taşımacılığının ve Ro-Ro taşımacılığının da insan teması olmadan devam ettiğini kaydetti. Pekcan, “Hepimiz bu süreçten bazı dersler çıkardık. Küresel tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında hizmet ticaretinin özellikle de dijital ticaretin önemi bu dönemde daha iyi anlaşıldı. COVID-19’la mücadelede alınan önlemlerin etkisinin azaltılmasında, serbest, adil, açık ticaret ve yatırım ortamı ile merkezinde DTÖ’nün olduğu kurallara dayalı ticaret sistemi hayati önem taşıyor” diye konuştu.

   

KISA DÖNEMDE PAROLA: ŞEFFAFLIK

Katılımcı Bakanların da konuşma yaptığı toplantı sonucunda bir Bakanlar Bildirisi yayınlanırken, COVID-19 ile mücadelede kısa ve uzun dönemli eylemleri içeren bir Eylem Planı kabul edildi. Söz konusu Eylem Planı, COVID-19 pandemisinin küresel ticaret ve yatırım üzerinde yarattığı olumsuz etkileri hafifletmeye yönelik kısa ve uzun dönemli eylemleri içerdi. Buna göre Kısa dönemli eylemler kapsamında, hayati önem taşıyan tıbbi malzeme ve diğer elzem mal ve hizmetlere getirilecek COVID-19’a yönelik acil ticaret önlemlerinin şeffaf, geçici, DTÖ kurallarıyla uyumlu ve ticarete gereksiz engel oluşturmayacak mahiyette olması, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın uygulanmasının hızlandırılması, bu Anlaşmaya uygun şekilde gümrük prosedürlerinin hızlandırılması, elektronik belgelerin, akıllı uygulamaların kullanımının teşvik edilmesi, pandemi sürecinde ülkelerin gümrüklerde uygulamaya koydukları önlemlere ilişkin iyi uygulamaların ve tecrübelerin paylaşılması ve ticaretle ilgili önlemlerin DTÖ yükümlülüklerine uygun şekilde bildirilmesi, hava, kara ve deniz bağlantılarının geliştirilmesi amacıyla G20 Ulaştırma Bakanlarının çalışmalarının desteklenmesi, mikro-KOBİ’lerin iletişim kanallarının ve ağlarının geliştirilmesinin teşvik edilmesi ve uluslararası örgütler tarafından küresel değer zincirlerinde neden olduğu bozulmaların mikro-KOBİ’lere etkileri konusunda detaylı raporlar hazırlamaları kararlaştırıldı.

   

UZUN DÖNEM: KORUYUCU EKİPMAN TEŞVİKİ

Uzun dönemli eylemler kapsamında, çok taraflı ticaret sisteminin ve Dünya Ticaret Örgütü reformunun (DTÖ) desteklenmesi, dijital ekonomi ve ticaret arasındaki ilişkinin geliştirilmesine,  ticaretle ilgili önlemlerin DTÖ’ye bildirilmesi ve şeffaflığın güçlendirilmesine, serbest, açık, kapsayıcı, ayrımcı olmayan, şeffaf ve öngörülebilir ve istikrarlı bir ticaret ve yatırım ortamının sağlanması için çalışılmasına, ticaretin düzenlenmesinden sorumlu makamlar arasında kağıtsız ticarete ilişkin iş birliğinin güçlendirilmesine, özellikle, küresel kriz dönemlerinde elzem mal ve hizmetlerin ticaretinin ve üretiminin desteklenmesine yönelik alınan önlemlerle ilgili iyi uygulamaların paylaşılmasına, olası bir küresel sağlık krizi durumunda, istisnai olarak seyahatlere (iş seyahatleri de dahil) kamu sağlığı için alınan önlemlere zarar vermeden izin verilmesini sağlayacak ulusal düzeyde yol gösterici ilkelerin belirlenmesinin teşvik edilmesine, medikal ürünlerin ve kişisel koruyucu ekipmanların üretimine yönelik yatırımların özendirilmesine karar verilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.