SEKTÖRÜ GELECEĞE HAZIRLIYOR

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim tekstil sektöründe yüksek katma değerli ihracatın önünü açacak. Küresel ekonomide ve dünya siyasi konjonktüründeki zorluklara rağmen bizler yine problemlerin arasındaki fırsatları yakalamak için başarılı çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.

SEKTÖRÜ GELECEĞE HAZIRLIYOR

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim tekstil sektöründe yüksek katma değerli ihracatın önünü açacak. Küresel ekonomide ve dünya siyasi konjonktüründeki zorluklara rağmen bizler yine problemlerin arasındaki fırsatları yakalamak için başarılı çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.

15 Mart 2019 Cuma 12:20
SEKTÖRÜ GELECEĞE HAZIRLIYOR

Türkiye’nin genel sekreterlik bazında en fazla ihracata imza atan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı birlikleri (UİB) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) “Tekstilde Sürdürülebilirlik” konusunu masaya yatırdı. UTİB’in sürdürülebilirlik çalışmalarının da ele alındığı seminerde konuşan UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, üretim süreçlerinin daha çevre dostu ve küresel normlara uygun olması gerektiğini belirterek, “Dış ticaret gelirlerimizi ancak bu şekilde artırabiliriz” dedi.

ÇEVRE DOSTU ÜRETİM

UİB Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde konuşan UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Hepimizin bildiği üzere bir suredir ön plana çıkan bir yaklaşım ve anlayış var: ‘Sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim.’ Her geçen gün daha da bilinçlenen tüketiciler ve ülkeler bu yönde üretimi destekliyor, sürdürülebilirliği destekleyen nitelikte ürünleri tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

Azalan doğal kaynaklar ve artan dünya nüfusu nedeniyle kaynakların etkin kullanımının bütün sanayi kollarında uygulanması gereken bir politika haline geldiğini kaydeden Engin, “Teknolojik, ekolojik ve sosyal değişimler, ihtiyaç normlarında da değişim meydana getirdi ve endüstrilerin sürdürülebilir ve çevreci stratejilere yönelmesi gerekliliği ortaya çıktı. Biz de Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği olarak, Ev Tekstili ve Giyimlik Kumaşlar sektörümüzün, ekolojik üretime odaklanmasını istiyoruz. Çünkü üretim süreçlerimizin daha çevre dostu ve küresel normlara uygun olması ile dış ticaret gelirlerimizi artırmamız mümkün” ifadelerini kullandı.

ÖRNEK UYGULAMALAR ANLATILDI

Seminerde; BUTEKOM temsilcisi Ali Rüzgar, ‘Sürdürülebilirliğin değerlendirilmesi ve tekstilde örnek uygulamalar’ başlığıyla bir sunum gerçekleştirirken, UİB Proje Uygulama Şube Müdürü Sevcan Özkök ise UTİB’in Ekolojik Giyimlik Kumaş ve Ekolojik Ev Tekstili Ur-Ge Projeleri hakkında katılımcılara bilgi vererek, sektöre sunacağı katkılardan bahsetti.  

Oeti Firması Ülke Müdürü Mehmet Arıoğlu ve USB İzmir Firmasından Özlem Özkan’ın da ‘Sürdürülebilir standartlarda kalite’ konusuyla ilgili bir sunum yaptığı seminerde YBONE Tekstil Danışmanlık Firmasından Banu Yenici, global sürdürülebilirlik uygulamalarıyla ilgili bilgiler verdi.

“DÜNYAYA ETKİ EDİYORUZ”

“Artık yalnızca bir ürün üretmiyor, o ürünün yorumlanmasıyla dünyaya etki ediyoruz” diyen Banu Yenici, “Özellikle tekstilde sürdürülebilirlik konusunda değişim kaçınılmaz görünüyor. Hal böyleyken bu değişimin öncüsü mü olacağız, yoksa takipçisi mi? Bunu iyi belirlemek gerekiyor” diye konuştu.

Günümüzde yapılan her üretimin önemli olduğunun altını da çizen Yenici, “Tekstilde sürdürülebilir üretimi yakalayan Marks & Spencer, Adidas, Nike, H&M, IKEA gibi markalar, ürünlerini yeniden dizayn ederek farklılıklarını bulundukları pazarlara doğru sunuyor. Böylelikle de özellikle Y jenerasyonu tarafından tercih ediliyorlar” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.