İHRACATTA 5G ROTASI

TİM’in “İhracat 2019 Raporu”nda, İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerinden oluşan eylem planı ile 5G (Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemleri) yol haritasına yer verildi.

İHRACATTA 5G ROTASI

TİM’in “İhracat 2019 Raporu”nda, İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerinden oluşan eylem planı ile 5G (Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemleri) yol haritasına yer verildi.

22 Ocak 2019 Salı 13:09
İHRACATTA 5G ROTASI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yeni döneminde bir ilke imza atarak ihracatçılar için vizyon ve yol haritası niteliğinde “İhracat 2019 Raporu ”nu hazırladı. 5 bölümden oluşan raporda; TİM’in “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik”  yılı olarak ilan ettiği 2019’da hayata geçireceği İhracatta İlk Adım Seferberliği, Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerinden oluşan eylem planı ile 5G (Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemleri) yol haritasına yer verildi.

YENİ PROJELER

2019’da öncelikli hedeflerinin Yeni Ekonomi Programı’ndaki öngörülen 182 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olduğunu söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019 yılında ihracatta yeni proje ve stratejiler üzerine yoğunlaşacağız. TİM Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Projesi, 5G Yeni Vizyon, İhracatta İlk Adım Seferberliği, transit ticaret ve mikro ihracatın kayıt altına alınması, rekabetçi hizmet ihracatı, ihracat yapan firma sayısındaki artışın sürdürülmesi ile teknoloji, inovasyon, Ar-Ge, markalaşma stratejimizin güçlendirilerek “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” temel rotamız olacak” dedi.

DİJİTALLEŞME DE VAR

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da sıklıkla dile getirdiği, ihracatta dijitalleşme, blokzincir teknolojisinin dış ticarete uyarlanmasının, e-ticaretin geliştirilmesi gibi başlıkların da bu yıl gündemlerinden düşmeyeceğini anlatan Gülle, “Bugün açıkladığımız rapor, tüm çalışmalarımızı tek bir kaynakta toplayan, hem dünyadaki trendlere ışık tutan, hem ihracatımızın durumunu analiz eden, hem de hedef ürün ve hedef pazarlarımızı tespit eden çok kıymetli bir çalışma. Çok açık olarak ifade etmek isterim ki, raporun amacı, ihracatta kırmayı hedeflediğimiz rekorların da ötesi, en büyük gayemiz, Dış Ticaret Fazlası Veren Bir Türkiye’dir. Buna da daha çok ihracat, daha nitelikli ihracat ve daha yenilikçi ürünler ile ulaşabiliriz. Raporun ihracat camiamıza yeni ufuklar kazandırmasını temenni ederim” diye konuştu.

YOL HARİTASI

TİM’in 5G’sinde yer alan başlıklar ise şöyle:

  • Güçlü Türkiye

İkili ve Çok Taraflı Ticaret İlişkilerinin Güçlendirilmesi

Türk İhraç Ürünlerinin Dünyadaki Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar

  • Güçlü Ekonomi

Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye

Büyüme, İstihdam ve Ekonomiye İhracatın Katkısının Artırılması

  • Güçlü İhracat

Yüksek Katma Değerli Mal İhracatı

Rekabetçi Hizmet İhracatı

Mevcut Pazarlarda Pay Artışı ve Yeni Pazarlara Giriş

İhracatta Finansman İmkanlarının Güçlendirilmesi

  • Güçlü İnsan Kaynağı

İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka Eğitimleri

İhracatta Mentorluk Programı

İhracatın Eksper Kurumu TİM ve Birliklerin Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar

  • Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemi

Alo TİM (Alo İhracat)

Serbest Bölgelerin İhracatı

E-İhracat Platformu

Dolaşım ve Menşe İspat Belgeleri Elektronik Onay

İhracatta Dijitalleşme

TİM ve İhracatçı Birlikleri Kurumsal Dijital Dönüşüm Projesi

İhracatta Blokzincir Teknolojisi Uygulamaları

TİM Mobil Uygulama ve Dijitalleşme

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.