“50 FİRMA BARAJI GEÇMELİ”

Türkiye’deki 67 bin ihracatçının ilk bininin, toplam ihracatın yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Faruk Özlü, “1 milyar dolar barajını geçen sadece 10 firma bulunuyor. Bu sayının en az 50’ye ulaşması gerekiyor” dedi.

“50 FİRMA BARAJI GEÇMELİ”

Türkiye’deki 67 bin ihracatçının ilk bininin, toplam ihracatın yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Faruk Özlü, “1 milyar dolar barajını geçen sadece 10 firma bulunuyor. Bu sayının en az 50’ye ulaşması gerekiyor” dedi.

14 Kasım 2017 Salı 15:12
“50 FİRMA BARAJI GEÇMELİ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ihracatçıların potansiyelini geliştirmek, ihracat kalitesini artırmak için birçok projeyi eş zamanlı olarak yürüttüklerini belirterek, “Bakın, Türkiye’deki 67 bin ihracatçının ilk bini, toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. 1 milyar dolar barajını geçen sadece 10 firma bulunuyor. Bu sayının en az 50’ye ulaşması gerekiyor. Bu sayının en az 50'ye ulaşmasını hedefliyoruz” dedi. Bunun tek yolunun ise yüksek katma değere sahip ürünlere odaklanmak olduğuna dikkat çeken Özlü,  Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmanın önemine vurgu yaptı. 

KOBİ’LER DESTEKLENİYOR

Teknoloji Transferinin Hızlandırılması (IPA) Projesi'nin kapanış konferansına katılan Özlü, IPA Projeleri ve Rekabetçi Sektörler Programı’nın başta KOBİ’ler olmak üzere, birçok Türk firmasının Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerinin artmasına fayda sağlayacağına dikkat çekti. Teknoloji Transferinin Hızlandırılması Projesi'nin, Avrupa Yatırım Fonu tarafından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Komisyonu iş birliğinde yürütüldüğünü belirten Özlü, ​proje kapsamında fikri mülkiyet temelli projelerin, üniversitelerin bilgi ve becerilerini ticarileştirmek amacıyla kurulan şirketlerin ve KOBİ’lerin desteklendiğini kaydetti.

TÜRKİYE’Yİ DİK TUTACAK

Bakan Özlü, Türkiye’nin tercihinin hazır teknoloji kullanmak değil üretmek olduğunu dile getirerek, “Bu bizim için hayati bir öneme sahiptir. Bu perspektiften baktığımızda, ülkemiz için yüksek katma değerli ihracat vazgeçilmez bir hedeftir. Bu hedefin sahiplenilmesi ve geliştirilmesi, hayati bir öneme sahiptir. Biz, hükümet ve bakanlık olarak bu hedefi sahiplendik. Şunu içtenlikle ifade etmek istiyorum, temsil ettiğimiz siyasal akıl, teknolojiyi ve bilimi içselleştirmiş bir akıldır. Bilimsel akıl ve bilimle desteklenmiş teknoloji, 2023 hedeflerinin omurgasıdır. Bu omurga, amansız mücadelenin sürdüğü küresel rekabette Türkiye'yi dik tutacaktır” diye konuştu.

SADECE 10 FİRMA VAR

Küresel katma değer zincirinden, daha büyük bir pay almayı hedeflediklerini dile getiren Özlü, ihracatta araştırma ve geliştirmenin öneminin büyük olduğunu söyledi. Bakan Özlü, “İhracatçılarımızın potansiyelini geliştirmek, ihracat kalitemizi artırmak için birçok projeyi, eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Bakın, Türkiye’deki 67 bin ihracatçının ilk bini, toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. 1 milyar dolar barajını geçen sadece 10 firma bulunuyor. Bu sayının en az 50’ye ulaşması gerekiyor. Bu sayının en az 50'ye ulaşmasını hedefliyoruz. Bunun tek yolu ise, yüksek katma değere sahip ürünlere odaklanmaktır. Bu da ancak Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma ile mümkün olacak. Tüm bu kavramları, bütün üretim ve pazarlama süreçlerinin merkezine koymak durumundayız” diye konuştu.

İLK BİNDE 174 AR-GE MERKEZİ

Bakan Faruk Özlü, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, ihracatçı ilk bin firmanın, yalnız 174’ünde Ar-Ge merkezi bulunduğunu anımsattı. Firmaların toplam Ar-Ge harcama tutarının ise 5,2 milyar lira civarında bulunduğunu aktaran Özlü, Ar-Ge’nin toplam cirodan aldığı payın ise yüzde 2 seviyesinde kaldığını kaydetti. Özlü, bu rakamların yetersizliğine değinerek, “Türk özel sektörü, Ar-Ge’ye harcadığı parayı, yük olarak, külfet olarak görmemelidir. Firmalarımız, Ar-Ge ve inovasyona ayırdıkları kaynakları, her koşulda artırmalıdır. Hem kamu, hem özel sektör olarak Ar-Ge ve inovasyona mecburuz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78